Czy sprzedaż powyższych nieruchomości na rzecz nabywców, którzy zostaną wyłonieni w drodze przetargu (...)

Czy sprzedaż powyższych nieruchomości na rzecz nabywców, którzy zostaną wyłonieni w drodze przetargu ustnego nieograniczonego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2012 r. (data wpływu 19 kwietnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntów - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntów.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Starosta jako organ reprezentujący Skarb Państwa za zgodą Wojewody zamierza dokonać sprzedaży w drodze przetargu czterech niezabudowanych nieruchomości gruntowych z zasobu Skarbu Państwa:


  1. W obrębie ewidencyjnym ??? działka nr ??o powierzchni 1,2100 ha. Zgodnie z zapisami ewidencji gruntów i budynków stanowi ona pastwiska trwałe (PsIV-062 ha, PsV-022 ha) oraz grunty zadrzewione i zakrzewione (Lz-037 ha). Powyższa nieruchomość nie jest objęta obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, natomiast w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy położona jest w strefie zabudowy, na terenie oznaczonym symbolem PS ? obiekty produkcyjne i składowe oraz w niewielkiej części w strefie rolniczej przestrzeni produkcyjnej.
  2. W obrębie ewidencyjnym ?..? działka nr ?.. o powierzchni 0,27 ha oraz działka nr 95 o pow. 0,20 ha. Działka nr ?. zgodnie z zapisami ewidencji gruntów i budynków stanowi sad (S-RV-0,13ha), użytki rolne zabudowane (B-RV-0,08 ha) i nieużytek (N-0,06ha). Faktycznie na działce brak jest zabudowań, a wcześniej wchodziła ona w skład indywidualnego gospodarstwa rolnego, które jako opuszczone w 1980 r. zostało przyjęte na własność Państwa. Z decyzji Naczelnika Gminy ??z 1980 r. wynika, że budynki zostały zdewastowane. Powyższa nieruchomość nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy stanowi tereny mieszkaniowe zabudowane, nieużytki oraz sad. Działka nr ?. zgodnie z zapisami ewidencji gruntów i budynków to grunty orne (RV ? 0,08 ha i użytki rolne zabudowane (B-RV 0,12 ha). Faktycznie brak jest zabudowań. Działka ta wchodziła w skład tego samego gospodarstwa rolnego co działka nr?.. Powyższa nieruchomość nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy stanowi tereny mieszkaniowe zabudowane oraz grunty orne,
  3. W obrębie ewidencyjnym ?..? działka nr ?. o powierzchni 0,65 ha, która zgodnie z zapisami ewidencji gruntów i budynków stanowi grunty orne?RIVa. Powyższa nieruchomość nie jest objęta obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, natomiast w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, to tereny rolne związane z występowaniem gleb pochodzenia organicznego położone w granicach lokalizacji elektrowni wiatrowych ? wyłączone z zabudowy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy sprzedaż powyższych nieruchomości na rzecz nabywców, którzy zostaną wyłonieni w drodze przetargu ustnego nieograniczonego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?


Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w orzeczeniu (w składzie 7 sędziów) z dnia 17 stycznia 2011 r., stwierdził że w świetle art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług , przy zastosowaniu art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. ? Prawo geodezyjne i kartograficzne, w sytuacji gdy brak jest planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla klasyfikacji terenu niezabudowanego, wiążące są zapisy ewidencji gruntów i budynków, a nie studium:


  • sprzedaż nieruchomości ? działki ?..podlega zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9,
  • sprzedaż nieruchomości ? działek nr ?..podlega opodatkowaniu podatkiem VAT,
  • sprzedaż nieruchomości nr ?..podlega zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W art. 7 ust. 1 ustawy wskazano, iż przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).

Przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stawka podatku, na postawie art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W oparciu o art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku. I tak, w świetle zapisów art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Z powołanych regulacji wynika, że opodatkowaniu podlegają dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych, tylko te, które stanowią tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę.

Należy zauważyć, że ustawa o podatku od towarów i usług w art. 43 ust. 1 pkt 9 posługuje się kryterium przeznaczenia terenu, jednak w przepisach podatkowych brak jest definicji gruntu przeznaczonego pod zabudowę. Wobec powyższego, w celu określenia, czy dany grunt jest przeznaczony pod zabudowę, należy się odwołać do przepisów ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.), regulującej zasady kształtowania polityki przestrzennej przez jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 tej ustawy, ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.


Ustęp 2 powołanego artykułu stanowi, że w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu, przy czym:


  1. lokalizację inwestycji celu publicznego ustala się w drodze decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego,
  2. sposób zagospodarowania terenu i warunki zabudowy dla innych inwestycji ustala się w drodze decyzji o warunkach zabudowy.


W myśl art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. ? Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. Nr 100, poz. 1086), podstawę planowania gospodarczego, planowania przestrzennego, wymiaru podatków i świadczeń, oznaczania nieruchomości w księgach wieczystych, statystyki publicznej, gospodarki nieruchomościami oraz ewidencji gospodarstw rolnych stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków.

W dniu 17 stycznia 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok w składzie siedmiu sędziów (sygn. akt I FPS 8/10), w którym orzekł m.in., że ?w świetle art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przy zastosowaniu art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. ? Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2000 r. Nr 100, poz. 1086), w sytuacji braku planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, dla klasyfikacji terenu niezabudowanego wiążące są zapisy ewidencji gruntów i budynków, a nie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.?


Z treści złożonego wniosku wynika, że Starosta zamierza dokonać sprzedaży w drodze przetargu czterech niezabudowanych nieruchomości gruntowych z zasobu Skarbu Państwa:


  • działki nr ??o powierzchni 1,2100 ha, która zgodnie z zapisami ewidencji gruntów i budynków stanowi pastwiska trwałe (PsIV-062 ha, PsV -022 ha) oraz grunty zadrzewione i zakrzewione (Lz-037 ha),
  • działki nr ?. o powierzchni 0,27 ha oraz działki nr ?. o pow. 0,20 ha. Działka nr ?.. zgodnie z zapisami ewidencji gruntów i budynków stanowi sad (S-RV -0,13ha), użytki rolne zabudowane (B-RV-0,08 ha) i nieużytek (N-0,06ha), faktycznie na działce brak jest zabudowań, a wcześniej wchodziła ona w skład indywidualnego gospodarstwa rolnego, które jako opuszczone w 1980 r. zostało przyjęte na własność Państwa, a znajdujące się na niej budynki zostały zdewastowane. Działka nr ?.. zgodnie z zapisami ewidencji gruntów i budynków to grunty orne (RV ? 0,08 ha i użytki rolne zabudowane (B-RV 0,12 ha), faktycznie brak jest zabudowań. Działka ta wchodziła w skład tego samego gospodarstwa rolnego co działka nr 94,
  • działki nr ?..o powierzchni 0,65 ha, która zgodnie z zapisami ewidencji gruntów i budynków stanowi grunty orne ?RIVa.


Mając na uwadze powyższe oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że w przypadku dostawy gruntów niezabudowanych, dla których nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego i nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy, należy wziąć pod uwagą zapisy wynikające z ewidencji gruntów i budynków. A zatem w przypadku dostawy działki nr ??, która w ewidencji gruntów określona została jako pastwiska stałe oraz grunty zadrzewione i zakrzewione, czyli nie jest przeznaczona pod zabudowę, zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług. Podobnie w przypadku działki nr??, którą określono w ewidencji gruntów i budynków jako grunty orne, zastosowanie znajdzie ww. zwolnienie od podatku.

Natomiast w przypadku dostawy działek nr ?? i nr ??należy stwierdzi co następuje. Z opisu przedstawionego we wniosku wynika, iż działki te stanowią grunty niezabudowane (brak jest zabudowań). Jednakże z ewidencji gruntów i budynków wynika, iż są to grunty rolne zabudowane. Zatem należy przyjąć, iż grunty te stanowią grunty, które przeznaczone są pod zabudowę. W związku z powyższym dostawa tych działek winna być opodatkowana podstawową stawką podatku, tj. 23%, o której mowa w art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 tej ustawy, gdyż zwolniona od podatku jest jedynie dostawa terenów niezabudowanych innych niż budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę (art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy).


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika