Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie sporządzającego samodzielnie bilansu podlega (...)

Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie sporządzającego samodzielnie bilansu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2008 r. (data wpływu 11 czerwca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 11 czerwca 2008 roku został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, nie stanowiącej zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka prowadziła działalność gospodarczą obejmującą:


  1. usługi na rynku telekomunikacyjnym w zakresie utrzymania, konserwacji i eksploatacji sieci telekomunikacyjnych, robót budowlano- montażowych sieci telekomunikacyjnych oraz wykonywania dokumentacji projektowo-kosztorysowej tych sieci,
  2. usługi w zakresie komutacji i transmisji,
  3. ogólne usługi budowlane,
  4. ogólne usługi projektowo-kosztorysowe.


W dniu 1 lutego 2008 roku Wnioskodawca zbył na rzecz ?L? sp. z o.o. telekomunikacyjną część przedsiębiorstwa. Telekomunikacyjna część przedsiębiorstwa obejmowała organizacyjnie i finansowo wyodrębniony, w stosunku do pozostałych rodzajów działalności Wnioskodawcy, zespół składników materialnych i niematerialnych, przeznaczonych do realizacji zadań gospodarczych określonych w wyżej wskazanym pkt 1. W szczególności możliwe było wydzielenie danych finansowych i narzędzi rachunkowo-zarządczych dotyczących działalności telekomunikacyjnej oraz prowadzenie jej jako samodzielnego przedsiębiorstwa w ramach odrębnego podmiotu gospodarczego. Jak wskazano w treści wniosku telekomunikacyjna część przedsiębiorstwa, będąca przedmiotem sprzedaży, nie była oddzielnym przedsiębiorstwem lub zakładem (oddziałem) samodzielnie sporządzającym bilans w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowiącej organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, jednocześnie nie stanowiący zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług ? podlega opodatkowaniu tym podatkiem...


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z treścią art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Jak wskazuje Wnioskodawca powołany przepis ma zastosowanie do sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jedynie wówczas gdy ta część jest zarazem jednostką samobilansującą się. A zatem, w ocenie Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym, przedmiotem sprzedaży nie było przedsiębiorstwo jako całość tylko zorganizowana część przedsiębiorstwa, która jednocześnie nie była zakładem (oddziałem) tego przedsiębiorstwa samodzielnie sporządzającym bilans. Tym samym, jak stwierdza Wnioskodawca, uznać należy, iż w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług a czynność sprzedaży telekomunikacyjnej części przedsiębiorstwa winna zostać opodatkowana podatkiem od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, wyczerpujący opis stanu faktycznego winien wynikać z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, a nie z załączonych do niego dokumentów, w związku z czym nie były one przedmiotem merytorycznej analizy.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej ? powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika