Czy roboty budowlano-montażowe związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą (...)

Czy roboty budowlano-montażowe związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą objęte są 7% stawką VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2007 r. (data wpływu 12 października 2007 r.) uzupełnionym pismem z dnia 22 listopada 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od towarów i usług dla usług budowlanych związanych z budownictwem mieszkaniowym - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 12 października 2007 roku został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od towarów i usług związanych z budownictwem mieszkaniowym.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca jest wykonawcą robót budowlanych dotyczących, zgodnie z zawartą umową, budowy budynku wielorodzinnego z lokalami usługowo ? handlowymi i garażami wraz z infrastrukturą techniczną, drogami, parkingami, chodnikami, oświetleniem, zielenią i małą architekturą. Budynek został sklasyfikowany jako mieszkalny wg PKOB do grupowania 112, albowiem 86,4% całkowitej powierzchni użytkowej przeznaczone jest na cele mieszkaniowe.

Jednakże w trakcie budowy inwestor postanowił zmienić przeznaczenie części lokali usługowych na pomieszczenia, w których powstanie przychodnia lekarska. W związku z czym zawarto nową umowę na roboty dodatkowe pn. ?Adaptacja pomieszczeń usługowych na Przychodnię?. Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku wskazał, że infrastruktura towarzysząca budowanemu budynkowi wielorodzinnemu związana jest wyłącznie z tym obiektem i będzie służyła wyłącznie potrzebom budowanego budynku wielorodzinnego.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy można zastosować stawkę podatku VAT 7%, także do infrastruktury towarzyszącej budowanemu budynkowi...


Zdaniem Wnioskodawcy, w stosunku do robót budowlanych związanych z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu zastosowanie ma 7% stawka podatku VAT, albowiem budynek został sklasyfikowany jako budynek wielomieszkaniowy wg PKOB do grupowania 112. Natomiast infrastruktura towarzysząca budynkowi tj. garaże, parkingi, chodniki, oświetlenie itp. związana jest i będzie służyła wyłącznie potrzebom związanym z przedmiotowym obiektem budownictwa mieszkaniowego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, stosownie do treści art. 146 ust. 2 ustawy, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Obiekty budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu ustawy (art. 2 pkt 12) to budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:


111 ? budynki mieszkalne jednorodzinne,

112 ? budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,

ex 113 ? budynki zbiorowego zamieszkania ? wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.


Budynki mieszkalne wg PKOB, to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni jest wykorzystywana do celów mieszkalnych


Natomiast w myśl postanowień art. 146 ust. 3 przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się :


  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych
  2. ,
  3. urządzenia i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę
  4. ,
  5. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektrotechniczne, gazowe i telekomunikacyjne - jeżeli związane są one z obiektami budownictwa mieszkaniowego
  6. .


Z powyższej analizy przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, wynika, że zastosowanie preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7%, może mieć miejsce tylko w przypadku, gdy roboty budowlano-montażowe dotyczyć będą budownictwa mieszkaniowego oraz infrastruktury towarzyszącej obiektom budownictwa mieszkaniowego.

Jak wynika z przedmiotowego wniosku, w skład infrastruktury towarzyszącej budowanemu obiektowi budownictwa mieszkaniowego wchodzą: drogi, parkingi, garaże, chodniki, oświetlenie, zieleń i mała architektura, która związana jest i będzie służyła wyłącznie potrzebom budowanego budynku mieszkalnego. Zatem dla przedmiotowej infrastruktury ma zastosowanie stawka podatku w wysokości 7%.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika