Sprzedaż budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Sprzedaż budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 maja 2012 r. (data wpływu 11 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na dostawę budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz infrastrukturą towarzyszącą ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 11 maja 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na dostawę budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz infrastrukturą towarzyszącą.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie m.in. budowy i sprzedaży budynków mieszkalnych. Aktualnie uzyskał pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego na gruncie stanowiącym własność Wnioskodawcy oraz rozpoczął budowę budynku mieszkalnego na powyższym gruncie. Obiekt jest budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym stałego zamieszkania, trwale związanym z gruntem, przeznaczonym do całorocznego zamieszkania, sklasyfikowanym w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11, zaś jego powierzchnia nie przekracza 300 m2. W ramach budowy realizowana jest budowa samego budynku z wbudowanymi w bryle budynku instalacjami i urządzeniami technicznymi, jak również pozostałe elementy infrastruktury budowlanej poza bryłą budynku, takie jak droga dojazdowa i dojście do budynku, doprowadzenie sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej, zagospodarowanie otoczenia z nasadzeniami roślin i trawy oraz małą architekturą, budowa ogrodzenia nieruchomości z bramą wjazdową. Dodatkowo realizowane będą wewnętrzne prace wykończeniowe. Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę, której przedmiotem będzie wybudowanie, a następnie sprzedaż budynku lub też umowę sprzedaży już po jego wybudowaniu w ramach prowadzonej działalności statutowej. Umowa sprzedaży obejmować będzie zarówno sam budynek w stanie ?pod klucz? z instalacjami wewnętrznymi, tzw. białym montażem, wykończeniem podłóg i drzwi, jak i zagospodarowanym gruntem, na którym jest położony, ogrodzony z bramą wjazdową. W tym celu Wnioskodawca podjął działania w celu pozyskania potencjalnego nabywcy budynku. Niestety, aktualna trudna sytuacja rynkowa i malejący popyt utrudnia znalezienie nabywcy powyższego budynku za cenę pozwalającą na pokrycie kosztów budowy, zaś potencjalny nabywca budynku zrezygnował z zawarcia umowy o wybudowanie i przedwstępnej umowy przeniesienia własności powyższego budynku wraz z gruntem, na którym jest położony. Wstępną wolę nabycia wyraża osoba fizyczna będąca jednym z udziałowców Wnioskodawcy. Do dnia dzisiejszego nie zawarto jednak żadnej umowy w tym względzie, ani też nie pobrano żadnych zaliczek na poczet ceny. Umowa sprzedaży zawarta zostanie w roku 2012, bądź na początku roku 2013.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy dostawa budynku mieszkalnego jednorodzinnego stałego zamieszkania sklasyfikowanego w PKOB w dziale 11, którego powierzchnia nie przekracza 300 m2, mająca być dokonana w oparciu o umowę o wybudowanie budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz/lub umowę sprzedaży powyższego budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z gruntem, na którym budynek jest położony, zawartą z osobą fizyczną będącą jednocześnie jednym z udziałowców podmiotu, który świadczy powyższe usługi budowlane i dokonuje dostawy powyższego budynku, opodatkowana jest preferencyjną 8% stawką podatku VAT w zakresie budowy i dostawy powyższego budynku w stanie ?pod klucz? wraz z wbudowanymi w bryle budynku instalacjami wewnętrznymi i urządzeniami technicznymi, zaś w zakresie pozostałych elementów infrastruktury budowlanej poza bryłą budynku takich jak: doprowadzenie drogi dojazdowej i dojścia do budynku, doprowadzenie sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej, zagospodarowanie otoczenia z nasadzeniami roślin i trawy i małą architekturą, budowa ogrodzenia nieruchomości z bramą wjazdową - opodatkowana stawką 23% podatku VAT?


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej również ustawą o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Z kolei przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Natomiast zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 -12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Stosownie do przepisu art. 41 ust. 2 wskazanej ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Jednakże w myśl art. 146a pkt 1 i 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f: stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%, zaś stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy wynosi 8%. Stawkę podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, stosuje się - w myśl art. 41 ust. 12 ww. ustawy - do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się, w myśl art. 41 ust. 12a ustawy m.in. obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Natomiast w myśl ust. 12b art. 41 ustawy, do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, określonego w ust. 12a, nie zalicza się m.in. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2. Zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11. Dział ten pod numerem 111 obejmuje budynki mieszkalne jednorodzinne.

Ustawodawca zatem wyraźnie wskazał, iż w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. opodatkowaniu stawką w wysokości 8% podlega budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja lub przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, z wyłączeniem lokali użytkowych, a więc m.in. do budynków mieszkalnych stałego zamieszkania sklasyfikowanych w PKOB w dziale 11, przy uwzględnieniu kryterium powierzchni użytkowej, o której mowa w art. 41 ust. 12b ustawy. Natomiast z uregulowań zawartych w ww. ustawie Prawo budowlane wynika, że pod pojęciem obiektu budowlanego rozumie się budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi. Budynkiem zaś, jest taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Wskazać należy, że w powyższej definicji budynku nie mieszczą się elementy infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. Oznacza to, że stawka preferencyjna dotyczy wyłącznie budynków, rozumianych jako obiekty budowlane wraz z wbudowanymi w bryle budynku instalacjami i urządzeniami technicznymi. Obniżona stawka podatku nie obejmuje więc innych elementów infrastruktury budowlanej.


Wnioskodawca wskazuje, iż stosownie do przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r., obniżoną do 7% stawką VAT objęte były roboty budowlano-montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a i roboty budowlane dotyczyły inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu, stosownie do zapisu art. 146 ust. 3 ustawy obejmowała:


  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych;
  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę;
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne -jeżeli były one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.


A contrario w stosunku do art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy zatem przyjąć należy, że po 31 grudnia 2007 r. dla robót wykonywanych w bryle budynku zastosowanie znajdzie 8% stawka podatku VAT, o ile mieszczą się w czynnościach dla których ustawodawca przewidział preferencyjną stawkę. Natomiast dla pozostałych usług, wykonywanych poza bryłą budynku zastosowanie ma podstawowa stawka podatku w wysokości 23%.


Odnosząc powyższe do przedstawionego zdarzenia przyszłego zdaniem Wnioskodawcy przyjąć należy, że:


  1. dostawa budynku mieszkalnego jednorodzinnego stałego zamieszkania sklasyfikowanego w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11, którego powierzchnia nie przekracza 300 m2, mająca być dokonana w oparciu o umowę o wybudowanie budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz/lub umowę sprzedaży powyższego budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z gruntem, na którym budynek jest położony, zawartą z osobą fizyczną będącą jednocześnie jednym z udziałowców podmiotu, który świadczy powyższe usługi budowlane i dokonuje dostawy powyższego budynku, opodatkowana jest preferencyjną 8% stawką podatku VAT, w zakresie budowy i dostawy powyższego budynku w stanie ?pod klucz? wraz z wbudowanymi w bryle budynku instalacjami wewnętrznymi i urządzeniami technicznymi,
  2. natomiast dostawa towarów i świadczenie usług budowlanych w zakresie pozostałych elementów infrastruktury budowlanej poza bryłą budynku takich jak: doprowadzenie drogi dojazdowej i dojścia do budynku, doprowadzenie sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej, zagospodarowanie otoczenia z nasadzeniami roślin i trawy oraz małą architekturą, jak również budowa ogrodzenia nieruchomości z bramą wjazdową opodatkowane są opodatkowane stawką 23% podatku VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl przepisu art. 5a ww. ustawy towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust.1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).

W myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (?).

Stawka podatku ? zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług ? wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Natomiast dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku ? stosownie do art. 41 ust. 2 ustawy ? wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.


Zgodnie natomiast z art. 146a ww. ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:


  1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;
  2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.


Należy zaznaczyć, że zarówno w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w rozporządzeniach wykonawczych do niej przewidziano możliwość zastosowania obniżonych stawek podatku, a nawet zwolnień od podatku.

Stawkę podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, stosuje się ? w myśl ust. 12 wskazanego artykułu ? do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z ust. 12a tego artykułu, rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale ex 1264 ? wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Według art. 2 pkt 12 ustawy, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11.


Zgodnie z art. 41 ust. 12b ustawy, do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:


  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;
  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.


W myśl ust. 12c powołanego artykułu, w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

Jak wynika z ww. art. 2 pkt 12, ustawa o podatku od towarów i usług, poprzez podanie klasyfikacji, odwołuje się do Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, która stanowi usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych. Zatem, dla celów podatku od towarów i usług stosuje się przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.), stanowiącego usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych, rozumianych jako produkty finalne działalności budowlanej.

W związku z powyższym, budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11, o których mowa w cyt. art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług, to:

Celem właściwego zdefiniowania pojęcia obiektu budownictwa mieszkaniowego i co się z tym wiąże stosowania odpowiedniej stawki podatkowej, Wnioskodawca winien uwzględniać regulacje wynikające z przywołanego art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wskazać należy także, iż zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Natomiast z uregulowań zawartych w ustawie z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.), wynika, że pod pojęciem obiektu budowlanego rozumie się budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi. Budynkiem zaś jest taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach (art. 3 pkt 1 lit. a i pkt 2).

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane budowlą jest każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową (art. 3 pkt 3 cyt.

ustawy). Z kolei przez urządzenia budowlane zgodnie z art. 3 pkt 9 ww. Prawa budowlanego ? należy rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskał pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego na gruncie stanowiącym własność Wnioskodawcy oraz rozpoczął budowę budynku mieszkalnego na powyższym gruncie. Obiekt jest budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym stałego zamieszkania, trwale związanym z gruntem, przeznaczonym do całorocznego zamieszkania, sklasyfikowanym w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11, zaś jego powierzchnia nie przekracza 300 m2. W ramach budowy realizowana jest budowa samego budynku z wbudowanymi w bryle budynku instalacjami i urządzeniami technicznymi, jak również pozostałe elementy infrastruktury budowlanej poza bryłą budynku, takie jak droga dojazdowa i dojście do budynku, doprowadzenie sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej, zagospodarowanie otoczenia z nasadzeniami roślin i trawy oraz małą architekturą, budowa ogrodzenia nieruchomości z bramą wjazdową. Dodatkowo realizowane będą wewnętrzne prace wykończeniowe. Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę, której przedmiotem będzie wybudowanie, a następnie sprzedaż budynku lub też umowę sprzedaży już po jego wybudowaniu w ramach prowadzonej działalności statutowej. Umowa sprzedaży obejmować będzie zarówno sam budynek w stanie ?pod klucz? z instalacjami wewnętrznymi, tzw. białym montażem, wykończeniem podłóg i drzwi, jak i zagospodarowanym gruntem, na którym jest położony, ogrodzony z bramą wjazdową.

Odnosząc wskazane regulacje prawne do opisu zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że jeżeli przedmiotem dostawy będzie cały budynek mieszkalny, sklasyfikowany w PKOB w dziale 11 wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi (zagospodarowaniem terenu, ogrodzeniem i bramą dojazdową), które występując z budynkiem stanowią w rozumieniu PKOB część tego budynku, to do całości dostawy zastosowanie znajdzie 8% stawka podatku od towarów i usług.

Zaznacza się, iż niniejsza interpretacja wydana została przy założeniu, że wszystkie elementy składające się na będący przedmiotem dostawy obiekt budowlany sklasyfikowane zostały w tym samym grupowaniu statystycznym.

Jednocześnie zauważyć należy, iż przedmiot zaklasyfikowania budynku do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749), zgodnie z którym Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego. W związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o grupowanie wskazane przez Spółkę w treści złożonego wniosku.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika