Czy kompleksowa usługa montażu żaluzji w budynkach mieszkalnych opodatkowana jest podatkiem od towarów (...)

Czy kompleksowa usługa montażu żaluzji w budynkach mieszkalnych opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług w wysokości 7%?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 09 października 2007 r. (data wpływu 25 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów w zakresie stawki VAT dla usług montażu rolet i żaluzji w obiektach budownictwa mieszkaniowego - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 25 października 2007 roku został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów w zakresie stawki VAT dla usług montażu rolet i żaluzji w obiektach budownictwa mieszkaniowego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie kompleksowej usługi montażu rolet i żaluzji na indywidualne zlecenia klienta. Nie zajmuje się Pan bezpośrednią sprzedażą wymienionego asortymentu jako towaru handlowego. Umowa z klientem przewiduje wykonanie kompleksowej usługi montażu żaluzji lub rolet z materiałów zleceniobiorcy i nie wymienia składających się na nią poszczególnych czynności takich jak: jak dokonanie pomiarów, zakup materiałów, transport czy montaż. Podobnie jak w umowie, w fakturze dokumentującej wykonanie usługi widnieje jedna pozycja ? usługa montażu.

W złożonym wniosku wskazuje Pan, że z odpowiedzi otrzymanej z Urzędu Statystycznego w Łodzi wynika, że usługi montażu rolet oraz poziomych i pionowych żaluzji okiennych z aluminium, drewna lub tworzywa sztucznego, wykonywane przez podmiot gospodarczy niebędący ich producentem, mieszczą się w grupowaniu PKWiU 45.42.11-00.00 ? roboty instalacyjne futryn drzwiowych ram okiennych. Jednocześnie w związku z § 2 rozporządzenia, zgodnie z którym do celów podatkowych nadal stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) ww. usługi mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 45.42.11-00.00 ?roboty związane z montażem futryn drzwiowych i ram okiennych?.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy kompleksowa usługa montażu żaluzji w budynkach mieszkalnych opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług w wysokości 7%...


Zdaniem wnioskodawcy w przypadku, gdy przedmiotem umowy zawartej z klientem jest usługa montażu żaluzji lub rolet, którą realizuje przy wykorzystaniu materiałów zakupionych lub wytworzonych, to całość transakcji podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 7%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w okresie od przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 roku stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Z kolei zgodnie z ust. 2 przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. W oparciu o art. 2 pkt 12 powołanej ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:


111 ? budynki mieszkalne jednorodzinne,

112 ? budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,

ex 113 ? budynki zbiorowego zamieszkania ? wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.


Pana zdaniem, Urząd Statystyczny w Łodzi, usługi montażu stolarki okiennej, rolet, żaluzji wykonywane przez podmiot niebędący ich producentem klasyfikuje w grupowaniu PKWiU 45.42.11-00.00 ?roboty instalacyjne futryn drzwiowych i ram okiennych?.

Zatem, o ile świadczy Pan usługi w zakresie robót budowlano ? montażowych oraz remontów związanych z budownictwem mieszkaniowym podlegają one opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 7%.

Wskazuje się, że Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji usług w związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o wskazane w stanie faktycznym grupowania usług.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 wymienionej ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 powołanej ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 powołanej ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika