Odliczenie podatku sygn: ITPP1/443-569a/12/BK

Odliczenie podatku

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2012 r. (data wpływu 15 maja 2012 r.), uzupełnionym w dniach 4 i 18 czerwca 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku w związku z realizacją projektu? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE


W dniu 15 maja 2012 r. złożono wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółdzielnia ubiega się o przyznanie dotacji ze środków Unii Europejskiej. Przyznane środki mogą być wypłacone w kwotach netto, jeżeli beneficjentowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT bądź w kwotach brutto jeżeli takie prawo nie przysługuje. Środki te przeznaczone byłyby na zakup ławek i koszy na odpady, które montowanoby na terenach zielonych. Czynności te wchodzą w zakres czynności wykonywanych na rzecz członków Spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze prawo do lokali mieszkalnych, członków Spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami Spółdzielni, za które pobierane są opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2 , 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Spółdzielnia realizuje zadanie pn. ?....? w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - działanie 1 ? Podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej na obszarze objętym Lokalną Strategią Rozwoju. Realizacja zadania nie będzie miała związku z czynnościami opodatkowanymi.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółdzielnia ma prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT od środków, jakie zostaną przyznane w ramach dotacji i wydatkowane na realizację zadania określonego w złożonym do Urzędu Marszałkowskiego wniosku?

Zdaniem Wnioskodawcy, ustawodawca w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług w sposób jednoznaczny określił, że czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni, za które pobierane są opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2 , 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych są zwolnione od podatku. W tej sytuacji oczywistym jest, że od wydatków ponoszonych przez Spółdzielnię na eksploatację i utrzymanie części wspólnych nieruchomości oraz nieruchomości stanowiących mienie Spółdzielni, które to środki na te wydatki pochodzą z opłat wymienionych w art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych nie przysługuje prawo do odliczenia podatku. Środków, jakie Spółdzielnia pozyskałaby w wyniku pozytywnie zaopiniowanego przez Urząd Marszałkowski programu nie można uznać jako opłaty. Jest to dotacja, ale i w tym wypadku mają zastosowanie zasady przywołane wyżej. W świetle obowiązujących przepisów prawa dotacja winna być przyznana w kwotach brutto.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółdzielnia realizuje zadanie pn. ?....? w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - działanie 1 ? Podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej na obszarze objętym Lokalną Strategią Rozwoju. Realizacja zadania nie będzie miała związku z czynnościami opodatkowanymi.

Mając zatem na uwadze powołany wyżej stany prawny w odniesieniu do okoliczności przedstawionych we wniosku stwierdzić należy, iż skoro ? jak wskazano - nabywane w ramach przedmiotowego projektu towary i usługi nie posłużą wykonywaniu czynności opodatkowanych, to nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych w związku z realizacją przedmiotowego zadania.

Jednocześnie informuje się, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania kwestii możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych, bowiem kwestię tę rozstrzygają przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.


Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska nr 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika