Opodatkowanie usług świadczonych na podstawie umowy współpracę.

Opodatkowanie usług świadczonych na podstawie umowy współpracę.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 stycznia 2013 r. (data wpływu 22 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług świadczonych na podstawie umowy o współpracy ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 22 stycznia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług świadczonych na podstawie umowy o współpracy.


W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca obecnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi zarządzania i doradztwa i jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Wnioskodawca w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej zamierza zawrzeć z I Sp. z o. o. umowę cywilnoprawną o współpracy w zakresie świadczenia usług, polegających na kierowaniu sprawami ?Rejonu x Spółki?.

W związku z interpretacją indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 30 października 2012 r., Spółka zaproponowała Wnioskodawcy nową treść umowy o współpracy, której zasadnicze i szczegółowe zapisy celowe dla przedmiotu sprawy przytoczono poniżej. Zgodnie z treścią umowy ma ona także na celu kreowanie przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki, nowych usług, rozwijanie ich, zarządzanie nimi, pozyskiwanie klientów na te usługi, a także koordynację projektów Spółki. Szczegółowy zakres obowiązków określa załącznik do umowy przytoczony poniżej.

Spółka będzie płacić Wnioskodawcy wynagrodzenie, składające się z części zasadniczej w stałej kwocie oraz części dodatkowej uzależnionej od oceny pracy Wnioskodawcy.

Wykonywane przez Wnioskodawcę usługi będą mieścić się w ramach zakresu przedmiotowego prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz umowa ta zostanie zawarta w ramach tej działalności. Wnioskodawca będzie świadczył usługi na własne ryzyko.

Zgodnie z umową Wnioskodawca będzie samodzielnie organizować i wykonywać swoje obowiązki, zachowując przy tym elastyczność w zakresie czasu ich wykonania. Spółka udzieli Wnioskodawcy pełnomocnictwa do reprezentowania Spółki w zakresie prowadzonych spraw. Usługi zarządzania wykonywane będą w zakresie objętym umową o współpracy i wspomnianego pełnomocnictwa.

Ponadto, Wnioskodawca będzie zobowiązany do współpracy ze Spółką w warunkach pełnej dyspozycyjności, w czasie i terminach, jakich wymagać będzie interes Spółki.

Wnioskodawca będzie ponosił odpowiedzialność wobec osób trzecich za szkody im wyrządzone w trakcie wykonywania usług na rzecz Spółki.

Istotne jest także, że Wnioskodawca nie będzie pełnić żadnych funkcji w organach zarządczych ani nadzorczych Spółki, nie będzie także jej prokurentem.

Usługi w ramach planowanej umowy będą realizowane na podstawie wpisu w CEIDG o przedmiocie działalności gospodarczej oznaczonego jako PKD: 70.22.Z ? Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.

W niniejszej sprawie zachodzi wątpliwość, czy usługi które Wnioskodawca zamierza świadczyć na podstawie planowej umowy o współpracy będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy).

Wybrane szczegółowe zapisy planowanej umowy o współpracy:


    ? § 1. Oświadczenia i intencje stron.


    1.1. Celem niniejszej umowy jest takie określenie wzajemnych praw, obowiązków i interesów stron, aby umożliwić właściwe, sprawne i efektywne wykonywanie usług przez Firmę Współpracująca.



    1.2. Umowa ma na celu tworzenie nowych usług Zleceniodawcy, rozwijanie tych usług, zarządzanie nimi, a także koordynacja projektów pocztowych.



    1.3. Zleceniodawca oświadcza, iż prowadzi Przedsiębiorstwo w zakresie usług dystrybucji bezadresowej, obsługi korespondencji, direct mailing, usług pocztowych i finansowych.



    1.4. Firma Współpracująca oświadcza, iż dysponuje wiedzą, doświadczeniem i kwalifikacjami niezbędnymi do należytego realizowania usług objętych niniejszą umową. Firma Współpracująca będzie wykonywać zlecenia na własne ryzyko.



    1.5. Strony zobowiązują się do zachowania w tajemnicy treści niniejszej umowy, a w szczególności warunków wynagradzania. Ujawnienie treści niniejszej umowy osobom trzecim jest możliwe tylko w sytuacji, gdy ze względu na szczególne okoliczności strony pisemnie uznają to za konieczne.



    1.6. Firma Współpracująca zobowiązuje się do zachowania bezwzględnej poufności wszelkich uzyskanych w trakcie realizacji niniejszej umowy danych i informacji dotyczących działalności i firmy Zleceniodawcy.



    1.7. Firma Współpracująca nie może bez zezwolenia Zleceniodawcy prowadzić działalności konkurencyjnej ani współpracować z podmiotami prowadzącymi taką działalność, ani też uczestniczyć w podmiotach konkurencyjnych, jako akcjonariusz, członek władz, pełnomocnik, lub pracownik (zakaz konkurencji). Jeśli Firma Współpracująca będzie świadczyć usługi konkurencyjne w zakresie analogicznym do zakresu niniejszej umowy Zleceniodawcy przysługuje odszkodowanie w wysokości 50.000 zł. Zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej dla Firmy Współpracującej, po rozwiązaniu niniejszej umowy może obowiązywać przez okres 9 miesięcy jeśli umowa trwała co najmniej 2 miesiące i Zleceniodawca będzie chciał te opcje wykorzystać.



    § 2. Zakres usług.
    Zleceniodawca nadaje Właścicielowi i zarazem Menadżerowi Firmy Współpracującej stanowisko Kierownika Operacyjnego Rejonu i powierza Menadżerowi zajmowanie się i kierowanie sprawami Rejonu .... Szczegółowy zakres czynności określa Załącznik Nr 1 do umowy. Menadżer przyjmuje do wykonania powierzone mu czynności w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Niezależnie od wytycznych ze strony Zarządu Firma Współpracująca jest zobowiązana do podejmowania inicjatywy i wskazywania propozycji działań leżących w najlepiej rozumianym interesie Zleceniodawcy, zgodnie z intencją niniejszej umowy.



    § 4. Prowadzenie spraw i reprezentowanie Zleceniodawcy



    4.1. Zleceniodawca w terminie 30 dni od podpisania niniejszej umowy wystawi Managerowi Firmy Współpracującej odrębny dokument, potwierdzający jego umocowania i prawo do reprezentowania Zleceniodawcy w zakresie prowadzonych spraw.



    4.2. Manager Firmy Współpracującej prowadzi sprawy Zleceniodawcy w zakresie objętym niniejszą umową i udzielonym odrębnie pełnomocnictwem.



    4.3. Manager Firmy Współpracującej jest uprawniony do działania w imieniu Zleceniodawcy wyłącznie w zakresie określonym oraz postanowień niniejszej umowy.



    4.4. Firma Współpracująca na żądanie każdego z Członków Zarządu Zleceniodawcy, w terminie 2 dni roboczych, udzieli informacji o stanie spraw nadzorowanych Projektów w zakresie objętym niniejszą umową oraz udostępni dokumenty niezbędne do oceny wykonywanych przez Zleceniodawcę zadań.



    § 5. Dyspozycyjność i Nieobecność Managera Firmy Współpracującej.



    5.1. Manager Firmy Współpracującej jest zobowiązany do współpracy ze Zleceniodawcą w warunkach pełnej dyspozycyjności, wykonywać zadania Zleceniodawcy w czasie i terminach, jakich wymagać będzie interes Spółki.



    5.2. Firma Współpracująca będzie wykonywała obowiązki wynikające z niniejszej umowy w dni, w które pracownicy Zleceniodawcy wykonują pracę, a w razie potrzeby także w każdym innym miejscu, w którym Spółka prowadzi swoje interesy.



    5.3. Strony przewidują możliwość czasowej przerwy w świadczeniu usług w okresie nieobecności Managera Firmy Współpracującej spowodowanej:


    1. chorobą Managera Firmy Współpracującej udokumentowaną zwolnieniem lekarskim
    2. okresem płatnego wypoczynku, o którym mowa poniżej,



    5.4. Terminy płatnego wypoczynku Managera Firmy Współpracującej wymagają akceptacji Zleceniodawcy, Członka Zarządu Zleceniodawcy lub prokurenta.



    5.5. Firma Współpracująca zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia, bonusów i zwrotu kosztów stałych w okresach płatnego wypoczynku jej Managera.



    5.6. Manager Firmy Współpracującej ma prawo do corocznego płatnego okresu wypoczynku w wymiarze łącznie 21 dni w pierwszym roku trwania kontraktu, oraz odpowiednio do 28 dni, po upływie pierwszego roku. Firma Współpracująca ustali termin wypoczynku z Zarządem tak, by prowadzenie interesów Zleceniodawcy nie doznało jakiegokolwiek uszczerbku.



    5.7. W sytuacjach, kiedy Manager Firmy Współpracującej nie może sam wykonywać swoich obowiązków, winien niezwłocznie powiadomić o tym fakcie Zarząd.

    W takim wypadku może, w porozumieniu z Zarządem Zleceniodawcy, wyznaczyć zastępcę, który będzie kontynuował pracę nie zakłócającą działanie spółki.



    § 7. Wynagrodzenie Zleceniobiorcy i zwrot kosztów



    7.1 Za wykonani
    e wymienionych w Umowie usług Spółka zapłaci Firmie Współpracującej wynagrodzenie.
    Wynagrodzenie składa się z:


    1. części zasadniczej w kwocie netto (słownie: złotych netto);
    2. dodatku;



    7.2 Dodatek, wskazany w ust. 7.1. pkt. b) jest ustalany przez Spółkę, na podstawie dokonanej przez niego oceny pracy Menadżera, za dany miesiąc.



    7.3 Zapłata wynagrodzenia za każdy miesiąc z dołu nastąpi przelewem na rachunek bankowy podany przez Menadżera Firmy Współpracującej, w terminie 14dni od dnia doręczenia Spółce przez Menadżera prawidłowo wystawionego i zaakceptowanego rachunku z zastrzeżeniem ust. 7.6. Za datę dokonania zapłaty uważa się datę polecenia przelewu.



    7.4 Firmie Współpracującej przysługuje zwrot kosztów zmiennych poniesionych bezpośrednio przy wykonywaniu usług z tytułu:


    1. kosztów noclegów i przejazdu w wysokości uzgodnionej ze Spółką;
    2. innych kosztów uzgodnionych ze Spółką.



    7.5 Zwrot kosztów o których mowa w § 7 ust. 7.4. następować będzie w trybie miesięcznym w terminie 14 dni od dnia doręczenia Spółce przez Menadżera Firmy współpracującej zestawienia kosztów.



    7.6 W przypadku wykonania usług, o których mowa w § 1 i 2 niniejszej Umowy w sposób wadliwy lub nie dochowujący standardu najwyższej staranności. Spółka ma prawo do zmniejszenia wynagrodzenia, w tym także do nie wypłacenia wynagrodzenia za dany miesiąc. Spółka ma prawo również do proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia w przypadku wykonywania przez Firmę Współpracującą usług przez okres krótszy niż miesiąc. Kwotę, o którą wynagrodzenie zostanie zmniejszone, wylicza Spółka.



    7.7 Strony zgodnie postanawiają, że dowodem zapłaty wymienionych w § 5 płatności będzie elektroniczny wydruk z rachunku bankowego Spółki potwierdzający złożenie polecenia przelewu. Jednocześnie Firma Współpracująca upoważnia Spółkę do sporządzenia ostatecznego wyliczenia wysokości wynagrodzenia i innych płatności. Na wniosek Firmy Współpracującej Spółka przedstawi sposób wyliczenia i udzieli ewentualnych dodatkowych wyjaśnień.
    W razie rozwiązania Umowy w trybie, o którym mowa w § 6 ust. 6.4, Firma Współpracująca traci prawo do wynagrodzenia za miesiąc, w którym umowa została rozwiązana.



    § 10. Odpowiedzialność za szkodę



    10.1 Za szkodę wyrządzoną osobie trzeciej przy wykonywaniu usług, o których mowa w § 1 wyłączną odpowiedzialność ponosi Firma Współpracująca.



    10.2 W przypadku, gdy osoba trzecia wystąpi z roszczeniami przeciwko Spółce, w związku ze szkodą wyrządzoną przez Firmę Współpracującą przy wykonywaniu usług, o których mowa w § 1 ust. 1, Firma Współpracująca pokryje całość wydatków, nie więcej jednak niż 20.000 zł (słownie: dwadzieścia tysięcy złotych), poniesionych z tego tytułu przez Spółkę.



    10.3 Jeżeli na skutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków wynikających z Umowy Firma Współpracująca wyrządzi nieumyślnie szkodę Spółce odpowiada do wysokości pełnej szkody, nie więcej jednak niż do kwoty 20.000 zł (słownie: dwadzieścia tysięcy złotych). W przypadku wyrządzenia Spółce szkody umyślnie, Firma Współpracująca odpowiada w pełnej wysokości.


Załącznik nr 1 do umowy o współpracy z dnia.

W ramach powierzonych usług, polegających na prowadzeniu i kierowaniu sprawami Rejonu ..., Menadżer Firmy Współpracującej jest zobowiązany w szczególności do:


  1. Reprezentowania przedsiębiorstwa w wyznaczonym rejonie i prowadzenia jego spraw z należytą starannością.
  2. Nadzoru nad oddziałami w wyznaczonym rejonie w zakresie:


    1. przestrzegania przez oddziały regulaminów, procedur i instrukcji wewnętrznych,
    2. coachingu kadry kierowniczej i szkolenia przez nią podległych jej pracowników,
    3. monitoringu stanu wyposażenia oddziałów w materiały i sprzęt niezbędny do realizacji usług,
    4. spełnienia wskaźników jakościowych,
    5. zapewnienia wdrożenia i realizacji zapisów umów handlowych zawieranych z klientami,
    6. przestrzegania przez oddziały aktualnie obowiązujących przepisów prawnych, wymogów BHP wynikających z Kodeksu pracy i ppoż.


  3. Rozwoju sieci placówek w wyznaczonym rejonie.
  4. Bieżącej optymalizacji kosztów i wskaźników finansowych w oddziałach oraz zapewnienie im rentowności poprzez:


    1. analizę i monitoring kosztów,
    2. współudział w monitoringu poziomu zadłużenia klientów wobec Firmy,
    3. zapewnienie nadzoru nad powierzonym kierownikom oddziałów mieniem oraz wartościami pieniężnymi.


  5. Kontroli i racjonalizacji stanu zatrudnienia oraz strategii funkcjonowania struktur terenowych.
  6. Rekrutacji kandydatów na stanowiska menadżerskie w oddziałach.
  7. Monitoringu realizacji stanu wymaganych prawem oraz regulaminami, procedurami i instrukcjami szkoleń w oddziałach.
  8. Przestrzegania obowiązujących procedur bezpieczeństwa i nadzoru nad przestrzeganiem tychże w oddziałach.
  9. Monitoringu i raportowania o podejmowanych działaniach operacyjnych oraz pracach administracyjnych realizowanych w podległych oddziałach.
  10. Realizacji założeń budżetowych.
  11. Uczestnictwa w działaniach Firmy związanych z bieżącymi potrzebami Spółki.
  12. Współtworzenia i wzrostu poziomu kultury organizacyjnej Firmy.?


W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:


Czy przychody z tytułu usług, które Wnioskodawca zamierza świadczyć na podstawie planowanej umowy o współpracy będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Zdaniem Wnioskodawcy, usługi, które będą świadczone w ramach planowanej umowy o współpracy będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy VAT podatnikami są m. in. osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych Stosownie natomiast do postanowień art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy VAT, czynnościami, których nie uznaje się za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, są czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich. Z cyt. przepisu wynika jednoznacznie, że dla uznania, że określone czynności wykonywane przez osobę fizyczną nie stanowią samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej i tym samym pozostają poza regulacjami ustawy VAT istotne jest łączne spełnienie wszystkich elementów wymienionych w tym przepisie, tj. związanie zleceniobiorcy ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym a wykonującym zlecane czynności co do warunków:


  • wykonywania tych czynności
  • wynagrodzenia
  • oraz odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.


O ile dwa z ww. wymienionych warunków proponowana umowa o współpracy spełnia, o tyle trzeci warunek ? odpowiedzialność zleceniodawcy wobec osób trzecich nie jest zachowana. Albowiem zapisy planowanej umowy o współpracy przewidują, iż za szkodę wyrządzoną osobie trzeciej przy wykonywaniu usług z przedmiotu umowy, wyłączną odpowiedzialność ponosi wnioskodawca jako zleceniobiorca.

Skoro zatem z planowanej umowy nie wynika, iż odpowiedzialność wnioskodawcy wobec osób trzecich została wyłączona, świadczone usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Brak jest bowiem podstaw do wyłączenia przedmiotowych usług z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Powyższy pogląd potwierdza postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Urzędu Skarbowego w Rawiczu PP/443-5/06 z 20 marca 2007 r.

W podobny sposób, w zakresie braku spełnienia warunku zachowania odpowiedzialności zlecającego wobec osób trzecich wypowiada się także Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w Interpretacji indywidualnej IBPP2/443-139/07/RS z 20 grudnia 2007 r.

oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w Interpretacji indywidualnej ITPP2/443-153/07/AF z 23 stycznia 2008 r. Mając zatem na uwadze powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż jako osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą, przychody z tytułu planowanej umowy o współpracy będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przepisy art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT nie znajdują zastosowania w tej sytuacji.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 77, poz. 1054 ze zm.) o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:


  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2).

Od 1 kwietnia 2013 r., na mocy art. 1 pkt 12 lit. a) ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 35), przepis art. 15 ust. 2 obowiązuje w brzmieniu:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Należy jednak zauważyć, iż nie wszystkie czynności wykonywane przez osoby fizyczne traktuje się jako wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą.

Jak bowiem stanowi art. 15 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności:


  1. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.);
  2. (uchylony);
  3. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.


W katalogu przychodów wymienionych w art. 13 pkt 9 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z powołanego przepisu art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, wynika, że dla uznania, że określone czynności wykonywane przez osobę fizyczną nie stanowią samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej i tym samym pozostają poza regulacjami ustawy o podatku od towarów i usług, istotne jest łączne spełnienie wszystkich elementów wymienionych w tym przepisie, to jest związanie zleceniobiorcy ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym a wykonującym zlecane czynności co do warunków:


  1. wykonywania tych czynności,
  2. wynagrodzenia oraz
  3. odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.


W przypadku dwóch pierwszych warunków stwierdzić należy, iż każdy w zasadzie stosunek prawny o charakterze odpłatnym, istniejący pomiędzy podmiotem zlecającym wykonanie danej czynności a podmiotem, który daną czynność wykonuje jest w jakimś sensie określony co do warunków wykonywania danych czynności oraz wynagrodzenia. Jednakże nie w każdym stosunku cywilnoprawnym określony jest zakres odpowiedzialności zlecającego za wykonanie zlecanych czynności. Podkreślić należy, że sformułowanie art. 15 ust. 3 pkt 3 cyt. ustawy odnoszące się do odpowiedzialności, należy rozumieć jako odpowiedzialność zleceniodawcy w stosunku do osób trzecich, za czynności realizowane przez zleceniobiorcę w ramach wykonywania zlecenia. Tylko w takim przypadku ryzyko wykonania czynności zleconych przechodzi z faktycznego wykonawcy na osobę zlecającą ich wykonanie, co wyklucza samodzielny charakter działalności zleceniobiorcy. Tak rozumiana odpowiedzialność za wykonanie czynności wskazuje, kto ponosi ryzyko prowadzonej działalności, a tym samym wskazuje na wyłączenie ze sfery samodzielności (i z grona podatników podatku od towarów i usług) tego podmiotu, który nie odpowiada za efekt wykonywanej pracy wobec osób trzecich.

Nie będzie więc podatnikiem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług osoba, która w ramach podpisanej umowy, tworzyć będzie ze zlecającym więzi analogiczne do stosunku pracy, nie ponosząc tym samym ryzyka ekonomicznego w związku z wykonywanymi czynnościami. Tylko spełnienie wymogów wyłączających samodzielność działania poprzez zawarcie więzi prawnej między zleceniodawcą a zleceniobiorcą, co do warunków wykonywania zleconych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich, pozwala jednocześnie wyłączyć wykonywane czynności z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Jak wynika bowiem z art. 15 ust. 3 pkt 3 powołanej ustawy, nie uznaje się za samodzielną działalność gospodarczą czynności wykonywanych na podstawie stosunku prawnego, z którego wynikają więzi prawne pomiędzy stronami tego stosunku (zleceniodawcą i zleceniobiorcą) regulujące kwestie warunków wykonywania czynności, wynagrodzenia za wykonywane czynności oraz odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Ze złożonego wniosku wynika, iż będąc czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pani usługi zarządzania i doradztwa. Zamierza zawrzeć umowę cywilnoprawną o współpracy w zakresie świadczenia usług, polegających na kierowaniu sprawami Rejonu x Spółki.

Nie będzie Pani pełniła żadnych funkcji w organach zarządczych ani nadzorczych Spółki, nie będzie także jej prokurentem.

Umowa ma m.in. na celu kreowanie przez Panią na rzecz Spółki, nowych usług, rozwijanie ich, zarządzanie nimi, pozyskiwanie klientów na te usługi, a także koordynację projektów Spółki.

Spółka będzie Pani płacić wynagrodzenie, składające się z części zasadniczej w stałej kwocie oraz części dodatkowej uzależnionej od oceny Pani pracy.

Zgodnie z umową, będzie Pani samodzielnie organizować i wykonywać swoje obowiązki, zachowując przy tym elastyczność w zakresie czasu ich wykonania.

Spółka udzieli Pani pełnomocnictwa do reprezentowania w zakresie prowadzonych spraw.

Ponadto, będzie Pani zobowiązana do współpracy ze Spółką w warunkach pełnej dyspozycyjności, w czasie i terminach, jakich wymagać będzie interes Spółki.

Będzie Pani świadczyła usługi na własne ryzyko i będzie ponosiła odpowiedzialność wobec osób trzecich za szkody im wyrządzone w trakcie wykonywania usług na rzecz Spółki.

Należy wskazać, iż w kwestii będącej przedmiotem złożonego przez Panią wniosku, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych tutejszy organ wydał interpretację indywidualną, w której stwierdził, iż opisaną umowę o współpracy należy uznać za wykonywaną w ramach działalności wykonywanej osobiście, stosownie do treści art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uwzględniając powyższe zauważyć należy, że skoro ? jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego ? będzie Pani ?samodzielnie organizować i wykonywać swoje obowiązki, zachowując przy tym elastyczność w zakresie czasu ich wykonania?, a ponadto będzie Pani ?świadczyła usługi na własne ryzyko i będzie ponosiła odpowiedzialność wobec osób trzecich za szkody im wyrządzone w trakcie wykonywania usług na rzecz Spółki?, to przyjąć należy, że zamierzone czynności będą stanowiły samodzielną działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Wyłączenie z definicji działalności gospodarczej zawarte w art. 15 ust. 3 ww. ustawy nie będzie miało zastosowania w przedmiotowej sprawie. A zatem czynności świadczone przez Panią na podstawie zawartej umowy o współpracy, podlegać będą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Końcowo należy wskazać, iż analiza przedmiotu umów cywilnoprawnych nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W świetle powyższego, poszczególne postanowienia zawartej przez Panią umowy o współpracy nie były przedmiotem analizy tutejszego organu, wobec czego nie badano ich zgodności z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska Nr 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika