Stawki podatku dla usługi udrażniania i czyszczenia kanalizacji sanitarnej, deszczowej, studni rewizyjnych, (...)

Stawki podatku dla usługi udrażniania i czyszczenia kanalizacji sanitarnej, deszczowej, studni rewizyjnych, chłonnych, osadników, wpustów ulicznych, wycinania korzeni z instalacji kanalizacyjnej oraz ściągania wód opadowych z dróg i ulic.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2013 r. (data wpływu 24 stycznia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usługi udrażniania i czyszczenia kanalizacji sanitarnej, deszczowej, studni rewizyjnych, chłonnych, osadników, wpustów ulicznych, wycinania korzeni z instalacji kanalizacyjnej oraz ściągania wód opadowych z dróg i ulic ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 24 stycznia 2013 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usługi udrażniania i czyszczenia kanalizacji sanitarnej, deszczowej, studni rewizyjnych, chłonnych, osadników, wpustów ulicznych, wycinania korzeni z instalacji kanalizacyjnej oraz ściągania wód opadowych z dróg i ulic.


W złożonym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Jest Pan podatnikiem VAT czynnym. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan m.in. usługi w zakresie: udrażniania i czyszczenia kanalizacji sanitarnej, deszczowej, studni rewizyjnych, chłonnych, osadników, wpustów ulicznych, wycinania korzeni z instalacji kanalizacyjnej sprzętem specjalizacyjnym typu (?) i (?) oraz ściąganie wód opadowych z dróg, ulic sprzętem asenizacyjnym. Powyższe usługi wykonywane są na zlecenie innych podmiotów gospodarczych, właścicieli lub zarządców sieci kanalizacyjnych. Urząd Statystyczny w Łodzi (Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur) w piśmie z dnia 16 grudnia 2010 r. będącym odpowiedzią na Pana wniosek, sklasyfikował powyższe usługi wg nomenklatury PKWiU w grupowaniu 42.21.22.0. W związku z powyższą klasyfikacją usługi te były opodatkowane podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej, tj. 23% VAT i taką stawkę stosuje Pan nadal. Natomiast w piśmie z dnia 11 stycznia 2013 r. Urząd Statystyczny anulował dokonaną w dniu 16 grudnia 2010 r. klasyfikację przedmiotowych usług i stwierdził, że ?usługi udrażniania i czyszczenia kanalizacji sanitarnej, deszczowej, studni rewizyjnych, chłonnych, osadników, wpustów ulicznych, wycinania korzeni z instalacji kanalizacyjnej, ściągania wód opadowych z dróg, ulic sprzętem asenizacyjnym? klasyfikowane są według nomenklatury PKWiU w grupowaniu 37.00.1 jako usługi związane ze ściekami.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy świadczenie usług w zakresie udrażniania i czyszczenia kanalizacji sanitarnej, deszczowej, studni rewizyjnych, chłonnych, osadników, wpustów ulicznych, wycinania korzeni z instalacji kanalizacyjnej sprzętem specjalnym typu (?) i (?) oraz ściągania wód opadowych z dróg, ulic sprzętem asenizacyjnym, które są sklasyfikowane według nomenklatury PKWiU w grupowaniu 37.00.1 jako usługi związane ze ściekami, będzie Pan mógł opodatkować stawką podatku w wysokości 8% VAT?


Pana zdaniem świadczenie usług sklasyfikowanych według nomenklatury PKWiU w grupowaniu 37.00.1, na podstawie poz. 142 załącznik nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, będzie mógł opodatkować stawką podatkową w wysokości 8%. Pozycja 142 załącznika nr 3 do ustawy stawkę 8% przypisuje do usług związanych z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków (PKWiU ex 37). PKWiU ex oznacza zakres usług węższy niż określony w danym grupowaniu PKWiU. Zgodnie z zasadami metodycznymi PKWiU grupa 37.0 obejmuje ?usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków, osady ze ścieków kanalizacyjnych? Stawce 8% VAT podlegają zatem tylko usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków tj. kategoria 37.00.1 ? usługi związane ze ściekami. Natomiast zgodnie z oznaczeniem PKWiU ex 37, ze stawki preferencyjnej została wykluczona kategoria 37.00.2 ? osady ze ścieków kanalizacyjnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Świadczeniem usług, w myśl art. 8 ust. 1 wskazanej ustawy, jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (?).

W myśl przepisu art. 5a ww. ustawy towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

W tym miejscu wskazać należy, iż od dnia 1 stycznia 2011 r. klasyfikacja statystyczna towarów i usług jest dokonywana na podstawie rozporządzenia z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207 poz. 1293 ze zm.).

Stawka podatku ? zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług ? wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Natomiast dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku ? stosownie do art. 41 ust. 2 ustawy ? wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.


Zgodnie natomiast z art. 146a ww. ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:


  1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23 %;
  2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.


W załączniku nr 3 do ustawy, zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, pod pozycją 142 mieszczą się ?Usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków? (PKWiU ex 37).

Zgodnie z art. 2 pkt 30 ustawy, przez PKWiU ex ? rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie ww. oznaczenia przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania stawki preferencyjnej tylko do towarów/usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce ?nazwa towaru lub usługi (grupy towarów lub usług)?.


Zatem poz. 142 załącznika nr 3 do ustawy odnosi się wyłącznie do konkretnych usług z grupowania 37 PKWiU ? ?Usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków; osady ze ścieków kanalizacyjnych?. Grupowanie to obejmuje:


  • 37.00.1 usługi związane ze ściekami, w tym:
  • 37.00.11 Usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków;
  • 37.00.12 Usługi związane z opróżnianiem szamb i dołów gnilnych;
  • 37.00.2 Osady ze ścieków kanalizacyjnych.


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi w zakresie: udrażniania i czyszczenia kanalizacji sanitarnej, deszczowej, studni rewizyjnych, chłonnych, osadników, wpustów ulicznych, wycinania korzeni z instalacji kanalizacyjnej sprzętem specjalizacyjnym typu WUKO i Kroll Recykling oraz ściąganie wód opadowych z dróg, ulic sprzętem asenizacyjnym. Zgodnie z opinią z dnia 11 stycznia 2013 r. uzyskaną z Głównego Urzędu Statystycznego w Łodzi przedmiotowe usługi mieszczą się w PKWiU w grupowaniu 37.00.1 ?usługi związane ze ściekami?.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że o ile świadczone przez Wnioskodawcę usługi mieszczą się wg PKWiU w grupowaniu 37.00.1 - ?usługi związane ze ściekami?, a podana klasyfikacja jest prawidłowa, to na podstawie art. 41 ust. 2, w związku z art. 146a pkt 2 oraz poz. 142 załącznika nr 3 do ustawy, podlegają opodatkowaniu stawką 8% VAT.

Należy zaznaczyć, że analiza dokonanej przez Wnioskodawcę we wniosku klasyfikacji usług do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Minister Finansów nie jest uprawniony do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości przyporządkowania formalnego towarów i usług do grupowania klasyfikacyjnego, w związku z czym niniejszej interpretacji udzielono wyłącznie w oparciu o grupowanie wskazane w złożonym wniosku.

Zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 roku w sprawie trybu udzielania, informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania towarów i usług.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika