Czy usługi związane z odzyskiwaniem należności będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT i w jakiej (...)

Czy usługi związane z odzyskiwaniem należności będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT i w jakiej wysokości?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2008 r. (data wpływu 14 sierpnia 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 października 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług związanych z odzyskiwaniem należności - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 14 sierpnia 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług związanych z odzyskiwaniem należności.


W przedmiotowym wniosku, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W sierpniu 2007 r. zakupił Pan od Syndyka przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, w skład którego wchodzi nieruchomość gruntowa z budynkiem piętrowym, ruchomości (maszyny, urządzenia), należności (kilka). Sprzedaż była wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Kupując przedsiębiorstwo, zapłacił Pan również za należności, a obecnie chce Pan odzyskać te należności za pośrednictwem komornika, firmy windykacyjnej (odsprzedaż długu lub zapłata określonego procentu od wartości odzyskanej kwoty). Jest to jedyny związek z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy usługi związane z odzyskiwaniem należności będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT i w jakiej wysokości...


Zdaniem Wnioskodawcy nie są to usługi pośrednictwa finansowego ani nie jest to usługa ściągania długów, dlatego będą wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Zakupił Pan całe przedsiębiorstwo, a nie wyłącznie należności i zamierza Pan dochodzić swoich należności, tak jak w przypadku niezapłaconej faktury za towar.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:


  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


W oparciu o art. 7 ust. 1 powołanej ustawy przez dostawę towarów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Mając na uwadze powyższe, uzasadnionym jest twierdzenie, że warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze - dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem działa jako podatnik VAT.

Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, iż nabył Pan od Syndyka przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, w skład którego wchodziło m.in. kilka należności, które zamierza Pan wyegzekwować za pośrednictwem komornika, firmy windykacyjnej (odsprzedaż długu lub zapłata określonego procentu od wartości odzyskanej kwoty).

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż czynności związane z odzyskiwaniem należności własnych nie mieszczą się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Również czynność zbycia wierzytelności własnych pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Cesja wierzytelności z punktu widzenia cedenta nie jest bowiem ani dostawą towarów (wierzytelność nie jest bowiem towarem w rozumieniu ustawy), ani świadczeniem usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej ? powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika