Czy stosowana stawka VAT 7% jest prawidłowa? sygn: ITPP1/443-73/10/KM

Czy stosowana stawka VAT 7% jest prawidłowa?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 27 stycznia 2010 r. (data wpływu 29 stycznia 2010 r.) uzupełnionym w dniu 9 i 26 marca 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla świadczonych usług wywozu odpadów komunalnych - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 29 stycznia 2010 r. został złożony wniosek uzupełniony w dniu 9 i 26 marca 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla świadczonych usług wywozu odpadów komunalnych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca, posiadając zezwolenie na odbiór i transport odpadów, odbiera - na podstawie karty przekazania - odpady komunalne od firmy ?M.? Spółka z o.o., zajmującej się zbieraniem odpadów, w celu ich transportu do miejsca składowania. Dla wykonanej usługi stosuje 7% stawkę podatku VAT.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż transport odpadów do miejsca składowania mieści się w grupowaniu PKWiU 90.00.2, ponieważ jest integralną częścią ?zbierania odpadów?, a odpady po raz pierwszy trafiają na składowisko. Ustalając stawkę kierowano się dostępnymi publikacjami np. wyrokiem WSA z dnia 26 stycznia 2006 r. sygn. akt SA/Wr 976/04. Ponadto ?M.? spółka z o.o. posiada odpowiedź na zadane w tej sprawie pytanie do Wydawnictwa ?Wiedza i praktyka?, gdzie doradca podatkowy stwierdza, że przedsiębiorstwo wynajęte przez spółkę do przewożenia odpadów na składowisko jest w istocie ?usługą wywozu odpadów?.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy stosowana stawka VAT 7% jest prawidłowa...


Zdaniem Wnioskodawcy, opisana we wniosku usługa to usługa kompleksowa świadczona przez dwa podmioty gospodarcze, ponieważ ?M.? Spółka z o.o. zbiera odpady, a Wnioskodawca przewozi je do miejsca unieszkodliwiania. Z uwagi, iż usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwienia odpadów, usługi sanitarne i pokrewne (symbol PKWiU 90.0) opodatkowane są stawką 7%, usługę odbioru i transportu odpadów należy opodatkować stawką 7%. W przypadku zastosowania stawki VAT 22% w firmie 'M.' ?powstałaby nadwyżka? podatku naliczonego w wysokości 15% obrotów Wnioskodawcy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 cytowanej ustawy.

Art. 8 ust. 3 ww. ustawy stanowi ponadto, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Należy zaznaczyć, iż w myśl § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207 poz. 1293 ze zm.) - dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42 poz. 264 ze zm).

Stawka podatku ? na podstawie art. 41 ust. 1 powołanej ustawy - wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Natomiast dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1 (art. 41 ust. 2 ustawy). W załączniku tym pod pozycją 153 zostały wymienione oznaczone symbolem PKWiU 90.0 ?Usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne?.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca świadczy usługę transportu odpadów komunalnych, które odbierane od firmy 'M.' spółka z o.o. są następnie przewożone do miejsca składowania. Wnioskodawca posiada pozwolenie na przewóz odpadów i zaklasyfikował świadczone usługi do PKWiU 90.00.2 jako usługi wywozu odpadów.

Mając na uwadze przywołane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, iż o ile przedmiotowe usługi transportu odpadów mieszczą się faktycznie w grupowaniu PKWiU 90.00.2, to winny być one opodatkowane 7% stawką podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku z poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

Należy wskazać, że organ wydający interpretację indywidualną, nie jest właściwy do weryfikacji poprawności dokonanej przez Wnioskodawcę klasyfikacji usług według PKWiU, gdyż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje towary i usługi według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. Tak więc to podatnika obciąża obowiązek i ryzyko prawidłowego sklasyfikowania wykonywanych usług. Zatem tut. organ podatkowy nie dokonywał oceny poprawności przedstawionej przez Wnioskodawcę klasyfikacji statystycznej, w związku z czym, niniejszej odpowiedzi udzielono przy założeniu, że podana klasyfikacja jest prawidłowa.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika