Dokumentowanie czynności sprzedaży. sygn: ITPP1/443-734/08/BS

Dokumentowanie czynności sprzedaży.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Jednostki przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2008 r. (data wpływu 25 sierpnia 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 października 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawienia faktury VAT po dokonanej sprzedaży na rzecz osoby fizycznej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 25 sierpnia 2008 roku został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawienia faktury VAT po dokonanej sprzedaży na rzecz osoby fizycznej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca zawarł umowę z osobą fizyczną ? członkiem spółdzielni o budowę lokalu użytkowego. Z umowy wynika, że członek spółdzielni zobowiązuje się sfinansować w całości koszt budowy lokalu użytkowego, wpłacając wkład budowlany w trzech ratach plus zaliczka


  • zaliczka wpłacona w dniu 14 maja 2007 r. - podatek należny naliczono i odprowadzono do Urzędu Skarbowego w terminie przewidzianym ustawą,
  • I rata wpłacona w dniu 3 lipca 2007 r. - podatek należny naliczono i odprowadzono do Urzędu Skarbowego w terminie przewidzianym ustawą,
  • II rata wpłacona w dniu 31 lipca 2007 r. - podatek należny naliczono i odprowadzono do Urzędu Skarbowego w terminie przewidzianym ustawą,
  • III rata i ostatnia wpłacona w dniu 15 października 2007 r. podatek należny naliczony i odprowadzony do Urzędu Skarbowego w terminie przewidzianym ustawą.


Odbiór lokalu użytkowego protokołem zdawczo-odbiorczym nastąpił w dniu 30 listopada 2007 r. Umowa ustanowienia i przeniesienia odrębnej własności lokalu użytkowego w formie aktu notarialnego została podpisana w dniu 29 kwietnia 2008 r.

W dniu 19 lutego 2008 r. członek spółdzielni zwrócił się z prośbą o wystawienie faktury VAT na dokonane wpłaty wkładu budowlanego, na nazwę firmy, pod którą wykonywana jest działalność gospodarcza, dołączając zaświadczenie z dnia 28 grudnia 2007 r. o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego Spółdzielnia może wystawić fakturę VAT na nazwę firmy, pod którą wykonywana jest działalność gospodarcza...


Zdaniem Wnioskodawcy, art. 106 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług nie nakłada obowiązku wystawienia faktury osobom fizycznym ? faktura może być wystawiona na żądanie. Natomiast, jak wskazuje Wnioskodawca na podstawie § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. fakturę wystawia się nie później niż 7 dni od dnia dokonania wpłaty. A zatem, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż nie może wystawić faktury VAT na nazwę firmy, pod którą prowadzona jest działalność gospodarcza.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi. Podatnik nie ma obowiązku wystawienia rachunku, jeżeli żądanie zostało zgłoszone po upływie 3 miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - art. 87 § 4 ww. ustawy.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT przez podatnika VAT czynnego zostały uregulowane w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798 ze zm.).

Na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Przepisu ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonania usługi - art. 106 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl art. 106 ust. 4 powołanej ustawy podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktur.

Stosownie do § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15. W przypadku, gdy podatnik określa w fakturze, zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3, wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży - § 13 ust. 2 ww. rozporządzenia. Zgodnie z § 14 ust. 1 cytowanego wyżej rozporządzenia, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2. Stosownie do § 15 ust. 1 ww. rozporządzenia, w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.


W § 9 ust. 1 powołanego rozporządzenia wskazano, iż faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:


  1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
  3. dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako 'FAKTURA VAT'; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;
  4. nazwę towaru lub usługi;
  5. jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;
  6. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
  7. wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
  8. stawki podatku;
  9. sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
  10. kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  11. wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;
  12. kwotę należności ogółem wraz z należnym.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka zawarła w 2007 r. umowę z osobą fizyczną, która w ratach (od maja do października 2007 roku) uiszczała zaliczki na poczet lokalu użytkowego. Żądanie wystawienia faktury zgłosiła w lutym 2008 r. tj. po upływie 3 miesięcy od dokonania wpłaty zaliczek, wskazując jako dane nabywcy (będącego także dokonującym wpłat zaliczek) nazwę firmy, pod którą rozpoczęto ? już po dokonaniu wpłaty zaliczek ? prowadzenie działalności gospodarczej (wpis do ewidencji z 28 grudnia 2007 r.)

Z powołanych przepisów wynika, iż podatnik podatku od towarów i usług jest obowiązany do wystawienia faktury VAT w terminie 7 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, czy też otrzymania zaliczki. Natomiast nie ma obowiązku wystawienia faktury, bez żądania dla nabywcy będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Z treści art. 87 ust. 1 ustawy Ordynacja podatkowa wynika również, że podatnik na żądanie kupującego jest obowiązany do wystawienia rachunku potwierdzającego dokonanie sprzedaży w terminie 3 miesięcy od wydania towaru lub wykonania usługi. Przepis ten jednocześnie nie zabrania wystawienia rachunku po upływie tego okresu. Jednakże wystawiona faktura musi odzwierciedlać dane faktycznego nabywcy.

W przedmiotowej sprawie umowę zawarto z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, a zatem faktura nie może być wystawiona na nazwę firmy, pod którą obecnie prowadzona jest przez tą osobę działalność gospodarcza.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej ? powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika