Czy sprzedaż działek rolnych jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług?

Czy sprzedaż działek rolnych jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 sierpnia 2009 r. (data wpływu 20 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży działek rolnych ?jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 20 sierpnia 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży działek rolnych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Prowadzi Pan działalność rolniczą i jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Przedmiotem czynności wskazanej we wniosku jest transakcja sprzedaży dwóch działek rolnych o powierzchni 6.400 m2 każda, graniczących ze sobą i stanowiących jedną całość o powierzchni ok. 1,2 ha.


Działki zostały wydzielone z dwóch działek rolnych nabytych:


  • jedna w drodze darowizny od teściów w 1995 r.,
  • druga w wyniku zakupu w 2006 r. celem powiększenia gospodarstwa rolnego.


Na sprzedanych działkach prowadzona była działalność rolnicza, nie były one przedmiotem najmu, dzierżawy, ani innych umów.

Są to grunty klasy V i VI i obecnie nie prowadzi się na nich działalności rolniczej (nieużytki).

Działki są niezabudowane.

Poza wydzieleniem dwóch działek ze swoich gruntów, nie dokonuje Pan i nie planuje wykonywać czynności mających na celu przygotowanie innych działek do sprzedaży, w tym przekwalifikowania gruntu, czy uzbrojenia terenu i tym podobnych czynności oraz sprzedaży żadnych swoich nieruchomości ani działek ze swojego majątku.

Wskazał Pan również, iż w przeszłości kupił łąkę (2,04 ha) i grunty rolne (2,0719 ha), oraz że do tej pory nie sprzedawał żadnych gruntów rolnych, nieruchomości, ani żadnych innych działek.

Zgodnie z ustaleniami Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, zatwierdzonego uchwałą Rady Miejskiej z dnia 29 września 2000 r., teren przeznaczony jest pod uprawy rolne.

Nabywca tych działek na dzień dzisiejszy oświadcza, że nie jest rolnikiem, ale zamierza założyć gospodarstwo rolne, w skład którego wejdą zakupione działki. Nie określił on jednak szczegółowo planu zagospodarowania tych działek.

Wskazuje Pan ponadto, iż jest to sprzedaż incydentalna, związana z obniżeniem opłacalności produkcji rolniczej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy sprzedaż ww. działek rolnych jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług...


Pana zdaniem, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż działek rolnych jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług określa m.in. przepis art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Stosownie do ust. 1 pkt 1 ww. przepisu, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z dyspozycją art. 7 ust. 1 powołanej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, przy czym, na podstawie art. 2 pkt 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Podstawowa stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1, o czym stanowi art. 41 ust. 1 ustawy.

Jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania zastosowanie obniżonej stawki podatku lub zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w cyt. ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie.

I tak, w myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 tej ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Z okoliczności faktycznych sprawy wynika, iż dokonał Pan sprzedaży dwóch działek rolnych, które, zgodnie z ustaleniami Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego przeznaczone są pod uprawy rolne. Wskazane działki są niezabudowane.

Reasumując, w przedmiotowej sprawie należy stwierdzić, że skoro ? jak wskazano w treści wniosku ? przedmiotem sprzedaży były grunty rolne przeznaczone zgodnie z ustaleniami Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego pod uprawy rolne, to tym samym mógł Pan skorzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 wyżej cytowanej ustawy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje

ITPP1/443-775b/09/AT, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika