Czy można skorzystać z odliczenia podatku VAT od zakupów towarów i usług dokonywanych w ramach dotacji (...)

Czy można skorzystać z odliczenia podatku VAT od zakupów towarów i usług dokonywanych w ramach dotacji (środki unijne)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2012 r. (data wpływu 2 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 2 lipca 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Stowarzyszenie jest organizacją działającą na rzecz rozwoju kultury oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego na terenie gminy. Działalność prowadzona jest w oparciu o projekty, na realizację których pozyskiwane są zewnętrzne środki, najczęściej w postaci dotacji. Obecnie realizowany jest projekt w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Oś 4 - Leader w zakresie małych projektów. Są to środki unijne przeznaczone na realizację niedochodowych oddolnych inicjatyw obywatelskich. Projekt, ma na celu aktywizację mieszkańców obszarów wiejskich oraz polepszenie zarządzania lokalnymi zasobami poprzez podnoszenie świadomości społeczności lokalnej oraz kultywowanie tradycyjnych rzemiosł. Projekt polega na przeprowadzeniu trzech cykli warsztatów wikliniarskich dla osób w wieku powyżej 10 lat w trzech miejscowościach oraz przygotowaniu i przekazaniu uczestnikom przewodników wikliniarstwa. Instytucja wdrażająca - Urząd Marszałkowski wymaga od Stowarzyszenia pisemnej indywidualnej interpretacji w sprawie możliwości skorzystania z odliczenia podatku do towarów i usług nabytych w ramach projektu.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


Czy można skorzystać z odliczenia podatku VAT od zakupów towarów i usług dokonywanych w ramach dotacji (środki unijne)?


Stowarzyszenie uważa, iż nie ma podstawy do skorzystania z odliczenia podatku VAT od towarów i usług nabywanych ze środków podlegających refundacji. Stowarzyszenie wskazuje, iż na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych. Towary i usługi związane z tymi operacjami (projektami unijnymi) są wykorzystywane do czynności nieopodatkowanych (usługi realizowane w ramach projektu są świadczone w ramach działalności nieodpłatnej stowarzyszenia), a nabywane usługi i materiały są wykorzystywane wyłącznie do realizacji tych operacji. W związku z powyższym Stowarzyszeniu nie przysługuje prawo do doliczania VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawa Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika