Czy słuszne jest stanowisko, że w opisanym stanie faktycznym przysługuje prawo do pełnego odliczenia (...)

Czy słuszne jest stanowisko, że w opisanym stanie faktycznym przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku od towarów i usług od zakupów związanych z wydawaniem Informatora, tzn. za skład, łamanie i opracowywanie graficzne oraz za druk i transport miesięcznika do wydawcy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 września 2008 r. (data wpływu 19 września 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 24 października 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 19 września 2008 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 24 października 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.


W przedmiotowym wniosku, przedstawiono następujący stan faktyczny.


Stowarzyszenie prowadzi działalność statutową zwolnioną od podatku od towarów i usług, ponadto na podstawie uchwały - działalność gospodarczą polegającą na wydawaniu bezpłatnego miesięcznika pt. ?Informator Samorządowy Gmin Powiatu?. Celem jest prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży powierzchni reklamowej (zamieszczanie reklam) oraz pisaniu i zamieszczaniu artykułów na zamówienie (tzw. sponsorowanych). Miesięcznik jest czasopismem, posiada symbol ISSN 1898-0619. Zamieszczone artykuły są natury ogólnej i mają na celu uatrakcyjnić periodyk. Usługa reklamowa nie polega jedynie na umieszczaniu reklam, gdyż jak już wspomniano redakcja pisze również artykuły na zamówienie, za które pobiera opłaty. Miesięcznik jest kolportowany za pośrednictwem Poczty Polskiej pod każdy adres w gminie. Wydawca uzyskuje dochód ze sprzedaży powierzchni reklamowej Informatora, zamieszczając reklamy podmiotów bądź artykuły pisane na konkretne zamówienie i wystawia za te usługi faktury VAT wykazując opodatkowanie usług 22% stawką podatku. W celu podniesienia atrakcyjności informatora, co w zamyśle ma zwiększyć liczbę zleceniodawców reklam, wydawca zamieszcza artykuły o charakterze ogólnym związane z życiem gmin i powiatu.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy słuszne jest stanowisko, że w opisanym stanie faktycznym przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku od towarów i usług od zakupów związanych z wydawaniem Informatora, tzn. za skład, łamanie i opracowywanie graficzne oraz za druk i transport miesięcznika do wydawcy.


Zdaniem Wnioskodawcy w ramach działalności gospodarczej prowadzi on działalność usługową polegającą na sprzedaży powierzchni reklamowej w miesięczniku, która jest opodatkowana podstawową 22% stawką podatku. W związku z tym przysługuje mu pełne prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od usług związanych bezpośrednio z wydawaniem Informatora i częściowe odliczenie podatku naliczonego wynikającego z zakupów towarów i usług służących działalności zarówno zwolnionej jak i opodatkowanej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z przywołanego przepisu wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje co do zasady jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczeniu podlega zatem całość podatku naliczonego, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi, tj. takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego. Istotny jest więc związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż poza działalnością statutową Wnioskodawca prowadzi także działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży powierzchni reklamowej (zamieszczanie reklam) w wydawanym czasopiśmie oraz pisaniu i zamieszczaniu w nim artykułów na zamówienie tzw. sponsorowanych. Ponadto, aby uatrakcyjnić czasopismo i tym samym pozyskać więcej reklamodawców, Wnioskodawca zamieszcza dodatkowo artykuły o charakterze ogólnym. Z powyższego wynika zatem, iż celem wydawania miesięcznika jest uzyskiwanie dochodów z reklam i artykułów pisanych na zamówienie.

Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, iż zakupy związane z wydawaniem Informatora mają związek z działalnością opodatkowaną Wnioskodawcy, jaką jest świadczenie usług reklamowych. A zatem w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawcy przysługuje pełne prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług z tytułu zakupów bezpośrednio związanych z usługami reklamowymi, które są realizowane poprzez wydawanie Informatora o ile oczywiście poniesione wydatki na zakupy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym i nie zachodzą inne wyłączenia określone w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

W sytuacji natomiast, gdy zakupy będą związane z działalnością opodatkowaną i zwolnioną Wnioskodawcy, to wtedy zastosowanie znajdą zasady określone w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. odliczenie przysługuje wyłącznie w zakresie w jakim te zakupy są związane ze sprzedażą opodatkowaną.


Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej ? powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika