Wysokość stawki podatku (7% czy 22%) przy sprzedaży gęsich piór.

Wysokość stawki podatku (7% czy 22%) przy sprzedaży gęsich piór.

NTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2010 roku (data wpływu 1 lutego 2010 r.) uzupełnionym w dniu 19 marca 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej przy sprzedaży piór gęsich sklasyfikowanych w PKWiU 15.12-20 ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 1 lutego 2009 roku został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 19 marca 2010 roku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej przy sprzedaży piór gęsich sklasyfikowanych w PKWiU 15.12-20.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca jest rolnikiem, hodowcą gęsi. Od 1 października 2009 r. z tego tytułu jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Składając deklarację VAT-7 za miesiąc październik 2009 roku wykazał nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym i wystąpił o zwrot podatku. Przeprowadzona kontrola przez pracownika Urzędu Skarbowego nie stwierdziła żadnych uchybień. W następnym miesiącu, tj. listopadzie 2009 r. Wnioskodawca również wykazał nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym i wystąpił o zwrot nadwyżki. Jak wskazuje Wnioskodawca przeprowadzona kontrola zakwestionowała 7% stawkę na sprzedawane pióra gęsie sklasyfikowane w PKWiU 15.12-20. Wnioskodawca nadmienił, iż sprzedaż piór z tą stawką miała miejsce również w miesiącu październiku.


Pytanie Wnioskodawcy dotyczy wysokości do stawki podatku 7 czy 22% przy sprzedaży gęsich piór.


Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż przy sprzedaży piór gęsich zastosowanie ma preferencyjna stawka podatku w wysokości 7%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).

Według art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zaklasyfikowania określonych czynności do właściwych grupowań statystycznych obowiązany jest podatnik. Zgodnie z przepisem § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293.) dla celów podatku od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

Stawka podatku ? na podstawie art. 41 ust. 1 powołanej ustawy wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 Jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania zastosowanie obniżonej stawki podatku lub zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w cyt. ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie.


Na mocy art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 stawka podatku wynosi 7%. I tak w pozycji 18 tego załącznika wymieniono towary sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU ex 15.1 ? Mięso i produkty mięsne , z wyłączeniem:

  1. tłuszczów technicznych,
  2. produktów ubocznych garbań,
  3. skór i skórek, niejadalnych,
  4. usług związanych z wytwarzaniem produktów mięsnych.


Jednocześnie w objaśnieniach do załącznika ustawodawca wskazał, iż symbol PKWiU z oznaczeniem ?ex? ? dotyczy tylko danego wyrobu, usługi z danego grupowania.

Ze stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca sprzedaje pióra gęsie, które są sklasyfikowane w PKWiU 15.12-20 ? pióra, puch skóra i inne niejadalne części ptaków.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego w konfrontacji z powołanymi przepisami prawa, stwierdzić należy, iż pióra gęsie sklasyfikowane w PKWiU 15.12.20 zaliczane do niejadalnych części ptaków nie stanowią mięsa i produktów mięsnych sklasyfikowanych w PKWiU 15.1. A zatem, opisany towar (gęsie pióra ? PKWiU 15.12.20) nie jest objęty preferencyjną (7%) stawką podatku od towarów i usług, o której mowa w art. 41 ust. 2 ustawy. W związku z powyższym, o ile podana klasyfikacja statystyczna dla gęsich piór jest prawidłowa, to jej sprzedaż jest opodatkowana stawką podstawową, tj. 22% (art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).

Podkreślić należy, że analiza prawidłowości dokonanej przez Zainteresowanego we wniosku klasyfikacji towarów do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego. A zatem, niniejsza interpretacja udzielona jest wyłącznie w oparciu o grupowanie statystyczne wskazane przez Wnioskodawcę w opisie stanu faktycznego.

Zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11 ze zm.) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W przypadku wystąpienia trudności związanych z ustaleniem właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć dany wyrób (towar) lub usługę, zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika