Czy czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu?

Czy czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2012 r. (data wpływu 18 lipca 2012 r.), uzupełnionym w dniach 27 września i 24 października 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania sieci wodociągowej ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 18 lipca 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania sieci wodociągowej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości na własny rachunek, sprzedaży detalicznej i hurtowej artykułów przemysłowych oraz kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek.

W grudniu 2006 r. Spółka nabyła działki budowlane z zamiarem ich dalszej odsprzedaży. Tereny te przeznaczone pod budownictwo nie posiadały uzbrojenia w sieć wodociągową i kanalizacyjną, jednakże takowa znalazła się w planach E. sp. z o.o.. Z uwagi jednak na brak funduszy na realizację tego przedsięwzięcia, Spółka działając w ramach zwykłego zarządu posiadanych nieruchomości, stanowiących swoistego rodzaju towar handlowy, dążąc do ich zbycia, podjęła decyzję o wybudowaniu ww. sieci. Spółka zorientowała się, że sprzedaż działek bez możliwości podłączenia się do sieci wodociągowej nie będzie możliwa. Z tytułu budowy sieci Spółka poniosła znaczne nakłady, od których odliczyła podatek naliczony, poniesiony w związku ze sprzedażą opodatkowaną (sprzedaż działek budowlanych jest objęta podatkiem VAT, mimo, iż Spółka nie czerpie z sieci jakichkolwiek korzyści finansowych, to jednak jej wybudowanie okazało się niezbędne do zbycia nieruchomości). Nabywcy działek podłączyli się do wybudowanej przez Spółkę sieci wodociągowej i podpisali umowy z E. sp. z o.o. Obecnie ta spółka chce, aby Wnioskodawca dokonał nieodpłatnego przekazania (darowizny) wybudowanej sieci wodociągowej.

W uzupełnieniu do wniosku Spółka wskazała, iż sieć wodociągowa, którą Spółka wybudowała jest położona w większej części w pasie technicznym drogi miejskiej (za którą Spółka otrzymała wcześniej odszkodowania z Urzędu Miasta), a w mniejszej części w drodze wewnątrzosiedlowej (w momencie budowy sieci wodociągowej Spółka była jedynym właścicielem działki, na której w całości znajduje się droga wewnątrzosiedlowa). Obecnie udziałowcami w drodze są właściciele działek budowlanych. Spółka nadal posiada udział w ww. drodze wewnątrzosiedlowej, gdyż jedna działka jest jeszcze niesprzedana.

Przedmiotem zbycia był grunt budowlany, a także udział w drodze wewnątrzosiedlowej dla działek nr 6-13. Przedmiotem zbycia nie była sieć wodociągowa, na którą Spółka poniosła nakłady, z uwagi na przekonanie Spółki, iż w odpowiednim momencie E. sp. z o.o. odkupi sieć wodociągową. Obecnie Spółka zamierza ww. sieć nieodpłatnie przekazać sp. z o.o.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu?

Zdaniem Wnioskodawcy czynność ta będzie opodatkowana, gdyż dzieje się tak przy każdym nieodpłatnym przekazaniu towaru, należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało wcześniej prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu (wytworzeniu) tego towaru. W ocenie Wnioskodawcy, rozstrzygając kwestię opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania (darowizny) przedmiotowej nieruchomości istotne jest ustalenie, czy Wnioskodawcy w związku z realizacją inwestycji przysługiwało prawo do obniżonej kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości lub w części. Jak wynika z cyt. art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1 lit. a ustawy, Wnioskodawca spełnił warunki odliczenia podatku naliczonego. Sprzedaż działek była opodatkowana, a inwestycja była bezpośrednio związana ze sprzedażą opodatkowaną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?) ? art. 7 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 7 ust. 2 powołanej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny


  • jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.


Przepisu ust. 2 tego artykułu nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek (art. 7 ust. 3 ustawy).

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wszelkie nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa, niestanowiących jednak próbek, prezentów o małej wartości, czy też drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, jeżeli przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części.

Przez towary, stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.





Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów;
  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.


Zgodnie z unormowaniami zawartymi w ww. przepisach w pewnych, ściśle określonych przypadkach, nieodpłatna dostawa towarów lub nieodpłatne świadczenie usług należy uznać za spełniające definicję odpłatnej dostawy towarów lub nieodpłatnego świadczenia usług, które na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlegają opodatkowaniu podatkiem.

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę i odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi zostaje wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Wypłacający wynagrodzenie otrzymuje w zamian świadczenie przynoszące mu korzyść.

Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa o podatku od towarów i usług zalicza do grona usług każde świadczenie niebędące dostawą towarów.

Wobec powyższego, dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy cytowanego wyżej art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy, istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisywało się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności jakie w danej sprawie występują.

Zatem, aby nieodpłatne świadczenie uznać za odpłatne świadczenie usług, a więc za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, musi być ono świadczone na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika. Niedopełnienie warunku określonego w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy, jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z opisu sprawy wynika, iż Spółka w celu sprzedaży, zakupionych w roku 2006, nieruchomości budowlanych wybudowała sieć wodociągową (w części na pasie technicznych drogi miejskiej, za który otrzymała odszkodowanie od Urzędu Miasta, w części na drodze wewnątrzosiedlowej, której udziałowcami są właściciel działek budowlanych nr 6-13). Spółka w związku z poniesionymi nakładami odliczyła podatek naliczony.

Jak wskazano we wniosku, przedmiotem sprzedaży nie była sieć wodociągowa tylko działki budowlane wraz z udziałem w drodze wewnątrzosiedlowej. Jedna z działek wraz z udziałem w drodze wewnątrzosiedlowej nadal nie została sprzedana. Nabywcy działek podłączyli się do wybudowanej przez Spółkę sieci wodociągowej i podpisali umowy z E. sp. z o.o. Obecnie Spółka zamierza nieodpłatnie przekazać sieć spółce z o.o.

W tym miejscu zauważyć należy, iż stosownie do art. 47 § 1-3 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania (art. 48 Kodeksu cywilnego).

Ponadto, z art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego wynika, że urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa. Przesłanka ta jest spełniona z chwilą podłączenia wymienionych w art. 49 Kodeksu urządzeń do sieci należących do przedsiębiorstwa lub zakładu. Przy czym przedsiębiorstwu przysługuje tytuł prawny (a nie własność) do korzystania z tych urządzeń dopiero na podstawie zdarzenia prawnego (np. umowy o nieodpłatnym przekazaniu).

Odnosząc opisane we wniosku okoliczności do obowiązujących przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, iż skoro inwestycja, polegająca na budowie sieci wodociągowej zostanie przekazana sp. z o.o., a z regulacji wynikających z art. 49 § 1 i 2 K.c. wynika, że z chwilą przekazania jej przedsiębiorstwu staje się ona własnością przedsiębiorstwa, a właściciel sieci, który poniósł koszt jej budowy, ma prawo do roszczenia o zwrot poniesionych nakładów oznacza to, że czynność ta - wbrew twierdzeniom Spółki - nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wypadku nie nastąpi bowiem przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, z uwagi na fakt, iż właścicielem sieci będzie E. sp. z o.o., a Spółka będzie miała roszczenie w stosunku do tej spółki o zwrot nakładów poniesionych na jej wybudowanie.

W związku z powyższym koniecznym jest rozważenie kwestii zakwalifikowania przedmiotowej czynności przekazania wybudowanej sieci wodociągowej przez Spółkę jako nieodpłatnego świadczenia usług.

Należy zauważyć, że powołany przepis art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy, nie uzależnia faktu opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika, od prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tym świadczeniem.

Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, iż przekazując nieodpłatnie nakłady poniesione w związku z wykonaniem inwestycji polegającej na budowie sieci wodociągowej, Spółka będzie świadczyła usługę na rzecz sp. z o.o., na gruncie należącym do innego podmiotu. Jednakże w świetle art. 8 ust. 2 ustawy, czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ przekazywana nieodpłatnie inwestycja, jak wskazano we wniosku, związana jest z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wdania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika