Czy Wnioskodawca ma możliwość odliczania podatku naliczonego od towarów i usług zakupionych, w związku (...)

Czy Wnioskodawca ma możliwość odliczania podatku naliczonego od towarów i usług zakupionych, w związku z realizacją projektu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 września 2009 r. (data wpływu 21 września 2009 r.), uzupełnionym w dniu 7 grudnia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu realizacji projektu niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 września 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu realizacji projektu niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca, jako beneficjent środków unijnych uzyskanych w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski na lata 2007-2013, przystąpił do realizacji projektu pn. ?Modernizacja bazy naukowej Uniwersytetu ', Priorytet I Nowoczesna Gospodarka, Działanie 1.3 Wspieranie innowacji. Celem ogólnym projektu jest rozwój infrastruktury badawczo-rozwojowej, umożliwiającej integrację jednostek badawczych U. na rzecz projektów zapewniających wysoką pozycję naukową Uniwersytetu, prowadzącą do praktycznych zastosowań rezultatów przedsięwzięć badawczych. Zakres projektu obejmuje:


  • wyremontowanie 7 zakładów Uniwersytetu przeznaczonych do działalności naukowo-badawczej (laboratoriów, pracowni asystenckich, pomieszczeń pomocniczych i korytarzy),
  • zakup wyposażenia podstawowego: nowe meble, infrastruktura laboratoryjna,
  • zakup wyposażenia specjalistycznego na potrzeby działalności naukowo-badawczej.


Dofinansowanie ww.

projektu pozwoli na realizowanie na światowym poziomie szerokiego wachlarza badań z dziedziny farmacji i medycyny w zakresie poszukiwania nowych farmakoterapeutycznych strategii przeciwdziałania chorobom nowotworowym. Inwestycja jest rozwojowa i pozwala w przyszłości na bazie powstałej infrastruktury dołączać inne projekty z zakresu badań medycznych i farmaceutycznych. Korzyści społeczne płynące z realizacji projektu to stworzenie miejsc pracy w sektorze zaawansowanych technologii, utworzenie atrakcyjnego miejsca do pracy i studiowania, poprawienie wizerunku regionu poprzez wizerunek naukowy U., wzrost jakości kształcenia absolwentów kierunków U. poprzez wzrost umiejętności personelu naukowo-badawczego, praktyczne umiejętności pracy personelu na nowoczesnym sprzęcie i wyższy poziom wiedzy. W projekcie nie przewiduje się pozostałych przychodów operacyjnych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Wnioskodawca ma możliwość odliczania podatku naliczonego od towarów i usług zakupionych, w związku realizacją wyżej wymienionego projektu...


Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę zaprezentowany stan faktyczny oraz na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w szczególności art. 86 ust. 1, art. 43 ust. 1 załącznik nr 4 do ustawy, Uniwersytet nie ma podstaw do odliczania naliczonego podatku od towarów i usług zawartego w towarach i usługach zakupionych, w związku z realizacją wyżej wymienionego projektu, ponieważ towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz nieopodatkowanych. Czynności wykonywane przez Wnioskodawcę, w związku z realizacją wyżej wymienionego projektu, wynikają z zadań statutowych uczelni i nie dają prawa do odliczania VAT. Są to:


  • działalność dydaktyczna - PKWiU 80,
  • działalność naukowo - badawcza - PKWiU 73,
  • działalność badawcza w ochronie zdrowia - PKWiU 85.


Dodatkowo Wnioskodawca wskazał, że efekty działalności naukowo-badawczej nie będą związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Uczelnia zamierza zrealizować projekt, polegający na modernizacji bazy naukowej, poprzez wyremontowanie 7 zakładów przeznaczonych do działalności naukowo-badawczej, m.in. laboratoriów, pracowni asystenckich, pomieszczeń pomocniczych, oraz zakupu wyposażenia specjalistycznego na potrzeby działalności naukowo-badawczej. Realizacja projektu pozwoli na stworzenie miejsc pracy w sektorze zaawansowanych technologii, wzrost jakości kształcenia absolwentów, praktyczne umiejętności pracy personelu na nowoczesnym sprzęcie i wyższy poziom wiedzy. Jak wskazano efekty działań mających związek z realizowanym projektem nie będą wykorzystywane przez uczelnię do prowadzenia działalności opodatkowanej.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny w kontekście powołanych przepisów stwierdzić należy, że Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy założeniu jednak, że wydatki poniesione na realizację przedmiotowego projektu, nie posłużą wykonywaniu czynności opodatkowanych.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika