Przedmiotowe usługi, jeżeli mieszczą się w grupowaniu PKWiU 55.2, a dokonana klasyfikacja jest prawidłowa, (...)

Przedmiotowe usługi, jeżeli mieszczą się w grupowaniu PKWiU 55.2, a dokonana klasyfikacja jest prawidłowa, to podlegają one opodatkowaniu 7% stawką podatku na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2009 r. (data wpływu 29 września 2009 r.), uzupełnionym w dniach 9 i 27 listopada i 4 grudnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług krótkotrwałego zakwaterowania - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 29 września 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług krótkotrwałego zakwaterowania.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług noclegowych na rzecz podmiotów gospodarczych, które wynajmują pomieszczenia dla swoich pracowników oddelegowanych do pracy poza miejscem zamieszkania. Pomieszczenia znajdują się w piętrowym budynku, w którym wcześniej prowadził Pan piekarnię. Po zmianie profilu wykonywanej działalności gospodarczej ww. budynek został przystosowany do świadczenia usług noclegowych. Obecnie znajdują się w nim lokale dwuosobowe i wieloosobowe. Każde z pomieszczeń jest wyposażone w łazienkę. Do dyspozycji korzystających jest wspólna kuchnia. Opłaty za lokal ustala Pan w systemie dobowym. W ramach umowy zapewnia Pan codzienne sprzątanie tych pomieszczeń, wymianę pościeli oraz środki czystości. Z tytułu świadczonych usług wystawia Pan faktury VAT ze stawką 22%. Jednak niektórzy kontrahenci zasugerowali Panu, że ww. usługi winny być opodatkowane obniżoną 7% stawką podatku. Wg Pana świadczone usługi są podobne do usług hotelarskich i mieszczą się w grupowaniu PKWiU 55.2.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie, sprowadzające się do kwestii zastosowanie prawidłowej stawki podatku z tytułu świadczenia ww. usług.


Pana zdaniem, świadczy Pan usługi podobne do hotelarskich, w związku z czym zgodnie z poz. 140 zał. nr 3 do ustawy (PKWiU 55.2) prawidłowa stawka podatku dla tego rodzaju usług winna wynosić 7%, a nie 22%, którą dotychczas Pan stosował.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy, poprzez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7(?).

Natomiast z treści art. 8 ust. 3 ustawy wynika, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

W myśl § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. Nr 207 poz. 1293 ze zm.) ? dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2009 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. Nr 42 poz. 264 ze. zm).

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Na mocy art. 41 ust. 2 powołanej ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 stawka podatku wynosi 7%. I tak, w pozycji 140 tego załącznika wymieniono usługi sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU ex 55.2 ? usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich (PKWiU ex 55.23.15).

Oznaczenie w załączniku danej grupy ?ex? oznacza, że stawka podatku odnosi się tylko do danej usługi z danego grupowania.

Należy zauważyć, że zgodnie z obowiązującą do dnia 31 grudnia 2009 r. Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług Sekcja H - Usługi Hoteli i Restauracji Dział 55 obejmuje m. in. usługi wynajmu umeblowanych lokali krótkotrwałego zakwaterowania takich jak: pokoje gościnne, kwatery wiejskie, domki letniskowe, apartamenty.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan usługi noclegowe na rzecz podmiotów gospodarczych (tj. dla ich pracowników oddelegowanych do prac poza miejscem zamieszkania). Lokale te mieszczą się w piętrowym budynku, który został przystosowany do celów mieszkalnych. Pomieszczenia są dwuosobowe i wieloosobowe, wyposażone w łazienki oraz wspólną dla wszystkich kuchnię. Opłaty za pomieszczenia naliczane są w systemie dobowym. Świadczone usługi sklasyfikowane zostały przez Pana w grupowaniu PKWiU 55.2.

Analizując okoliczności przedstawione we wniosku w kontekście powołanych przepisów prawnych stwierdzić należy, iż o ile usługi, które Pan świadczy mieszczą się w grupowaniu PKWiU 55.2, a dokonana klasyfikacja jest prawidłowa, to podlegają one opodatkowaniu 7% stawką podatku na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy (poz. 140 zał. nr 3 do ustawy).

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania, informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz. 11) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania towarów i usług.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika