Czy poniesiony przez Lokalną Grupę Działania koszt podatku VAT, w przypadku realizacji zadania może (...)

Czy poniesiony przez Lokalną Grupę Działania koszt podatku VAT, w przypadku realizacji zadania może zostać w jakikolwiek sposób przez nią odliczony lub zwrócony?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 4 sierpnia 2014 r. (data wpływu 11 sierpnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pod nazwą F. - jest prawidłowe.



UZASADNIENIE


W dniu 11 sierpnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pod nazwą F.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, działanie 4.31 ?F.?. Celem projektu jest podniesienie jakości życia opartej na wykorzystaniu lokalnych walorów kulturowych, przyrodniczych i historycznych oraz wzrost aktywności społeczno-gospodarczej mieszkańców powiatu, a także zapewnienie sprawnej i efektywnej pracy Wnioskodawcy poprzez odpowiednią obsługę administracyjną i organizację funkcjonowania biura Wnioskodawcy. Projekt realizowany jest od 17 października 2008 roku i polega m.in. na stworzeniu strony internetowej, organizacji bezpłatnych szkoleń dla członków zarządu Wnioskodawcy, organizacji bezpłatnych usług doradczych na rzecz mieszkańców, druku materiałów promocyjnych, które udostępniane są bezpłatnie osobom zainteresowanym możliwością dofinansowania w ramach Rozwoju Obszarów Wiejskich. Projekt obejmuje koszty nabywania następujących towarów i usług: materiały biurowe, urządzenia i sprzęt biurowy, meble biurowe, wynagrodzenie pracowników, usługi telekomunikacyjne, usługi informatyczne, usługi finansowo-księgowe oraz prawne, wynajem pomieszczeń biurowych, opłaty skarbowe i sądowe, usługi zewnętrzne doradców i ekspertów, usługi organizacji szkoleń. Wszelkie koszty związane z realizacją zadania ponosi Wnioskodawca, który nie prowadzi działalności gospodarczej w myśl przepisów o podatku od towarów i usług (art. 15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) i nie uzyskuje żadnych przychodów z tytułu realizacji zadania. Wnioskodawca jako osoba prawna jest zarejestrowany w Urzędzie Skarbowym. Wnioskodawca nie jest zarejestrowany jako podatnik czynny podatku od towarów i usług. W związku z realizacją zadania nie wystąpi sprzedaż opodatkowana, co zdaniem Wnioskodawcy skutkuje brakiem podstaw do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach z realizacji zadania. Projekt jest realizowany w etapach. Każdy z nich kończy się złożeniem wniosku o płatność do instytucji wdrażającej - Urzędu Marszałkowskiego. Do każdego ze składanych wniosków o płatność Wnioskodawca zobligowany jest dołączyć interpretację indywidualną w zakresie interpretacji prawa podatkowego. Interpretacja indywidualna, o którą wnioskuje Wnioskodawca, jest niezbędna, jako załącznik do wniosku o płatność w ramach działania 4.31 ?F.?.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy poniesiony przez Wnioskodawcę koszt podatku VAT, w przypadku przedmiotowej realizacji zadania może zostać w jakikolwiek sposób odliczony lub zwrócony?


Zdaniem Wnioskodawcy, w przedmiotowej sprawie, na gruncie przepisów w zakresie dotyczącym podatku od towarów i usług Wnioskodawcy nie przysługuje możliwość odzyskania w żaden sposób uiszczonego podatku VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Generalna zasada określająca prawne możliwości odliczenia podatku naliczonego wyrażona jest w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku wynikających z fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy).



Do dnia 31 grudnia 2013 r. przepis ten posiadał brzmienie:

?Kwotę podatku naliczonego stanowi:


  1. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

    1. z tytułu nabycia towarów i usług?.


W myśl art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.


Wskazać należy, że art. 88 ust. 4 ustawy, do dnia 31 grudnia 2013 r., posiadał następujące brzmienie ?obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20?.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje czynny podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

W rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów i usług (Dz. U. z 2013 r. poz. 1656), przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu.

Przepisy powołanego rozporządzenia określają katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (§ 8 ust. 3 i 4). Uzyskanie pomocy finansowej pochodzącej ze źródeł, o których mowa w tych przepisach daje prawo do ubiegania się o zwrot podatku w oparciu o przepisy zawarte w rozdziale 4 tego rozporządzenia.


W analogiczny sposób kwestia ta uregulowana była:


  • w § 8 ust. 3 i 4 oraz w rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2013 r., poz. 247 z późn. zm.), które obowiązywało w okresie od dnia 6 kwietnia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r;
  • w § 8 ust. 3 i 4 oraz w rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649, z późn. zm.), które obowiązywało w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 5 kwietnia 2011r.;
  • w § 7 ust. 3 i 4 oraz w rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799, z późn. zm.), które obowiązywało w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2010 r.;
  • w § 8 ust. 3 i 4 oraz w rozdziale 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz.1336, z późn. zm.), które obowiązywało w okresie od dnia 1 grudnia 2008 r. do dnia 31 grudnia 2009 r.


Z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca realizował projekt pod nazwą F. Projekt realizowany jest od 17 października 2008 roku i polega m.in. na stworzeniu strony internetowej, organizacji bezpłatnych szkoleń dla członków zarządu Wnioskodawcy, organizacji bezpłatnych usług doradczych na rzecz mieszkańców, druku materiałów promocyjnych, które udostępniane są bezpłatnie osobom zainteresowanym możliwością dofinansowania w ramach Rozwoju Obszarów Wiejskich. Projekt obejmuje koszty nabywania następujących towarów i usług: materiały biurowe, urządzenia i sprzęt biurowy, meble biurowe, wynagrodzenie pracowników, usługi telekomunikacyjne, usługi informatyczne, usługi finansowo-księgowe oraz prawne, wynajem pomieszczeń biurowych, opłaty skarbowe i sądowe, usługi zewnętrzne doradców i ekspertów, usługi organizacji szkoleń. Wszelkie koszty związane z realizacją zadania ponosi Wnioskodawca, który nie prowadzi działalności gospodarczej w myśl przepisów o podatku od towarów i usług i nie uzyskuje żadnych przychodów z tytułu realizacji zadania. Wnioskodawca nie jest zarejestrowany jako podatnik czynny podatku od towarów i usług. W związku z realizacją zadania nie wystąpi sprzedaż opodatkowana. Do wniosku o płatność Wnioskodawca zobligowany jest dołączyć interpretację indywidualną w zakresie interpretacji prawa podatkowego.


Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że nie został spełniony warunek, o którym mowa w wyżej cyt. art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż jak wskazano we wniosku towary i usługi nabywane przez Wnioskodawcę nie służą do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Ponadto Wnioskodawcy, który nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących przedmiotowe wydatki. W konsekwencji Wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych z tytułu realizacji tego projektu. Wnioskodawcy nie przysługuje również prawo otrzymania zwrotu podatku naliczonego, gdyż dofinansowanie, o którym mowa we wniosku, nie stanowi środków wskazanych w powołanych rozporządzeniach.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika