Czy jednorazowa sprzedaż udziału w nieruchomości podlega obowiązkowi podatkowemu w podatku od towarów (...)

Czy jednorazowa sprzedaż udziału w nieruchomości podlega obowiązkowi podatkowemu w podatku od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 01 sierpnia 2007 r. ( data wpływu 03 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku opodatkowania sprzedaży #188; udziału w nieruchomości gruntowej pod zabudowę mieszkaniową - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE

W dniu 03 sierpnia 2007 r. został złożony w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku opodatkowania sprzedaży #188; udziału w nieruchomości przeznaczonej do zabudowy mieszkalnej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 1998 roku został podpisany akt notarialny, na mocy którego stał się Pan właścicielem części ułamkowej (1/4) nieruchomości rolnej niezabudowanej.

W 2002 roku Rada Gminy podjęła uchwałę o zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zmieniając przeznaczenie zakupionej przez Pana nieruchomości z rolnej na przeznaczoną do zabudowy mieszkalnej. Opisaną działkę zamierza Pan wraz ze wszystkimi współwłaścicielami sprzedać po dniu 28 listopada 2007 roku. Opisana działka zostanie sprzedana jednemu kupującemu jako całość.

Nigdy wcześniej nie sprzedawał Pan działek i nie zamierza Pan robić tego w przyszłości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy jednorazowa sprzedaż udziału w nieruchomości podlega obowiązkowi podatkowemu w podatku od towarów i usług...


Pana zdaniem nie ciąży na Panu obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług ponieważ sprzedaż ma charakter jednorazowy i nie spełnia przesłanek sprzedaży cyklicznej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej ?podatkiem?, podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarami zgodnie z art. 2 pkt 6 ww. ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarczą o której mowa w art. 15 ust. 2 powoływanej ustawy obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z ww. przepisów wynika więc, iż dostawa gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy sprzedawcy można przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy. Ponieważ ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia ?zamiar? jak również nie precyzuje pojęcia ?sposób częstotliwy?, w każdym przypadku należy badać, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo ? prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie (czyli więcej) niż jednokrotnie. Zatem przez zamiar częstotliwego prowadzenia działalności gospodarczej należy rozumieć chęć powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonych czynności.

W świetle powyższego, jeżeli udział w przedmiotowej nieruchomości, stanowi Pana majątek osobisty i nie został nabyty w celu dokonania dalszej odsprzedaży, a przedmiotowa dostawa, jak wskazuje Pan przedstawiając stan faktyczny, nastąpi jednorazowo i nic nie wskazuje na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy, czynność ta nie będzie uznana za element prowadzonej działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika