Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług, stanowiących usługi (...)

Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług, stanowiących usługi budowlane lub budowlano-montażowe.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 5 października 2009 r. (data wpływu 12 października 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla świadczonych usług - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 12 października 2009 r. złożono wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla świadczonych usług.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pan m.in. w oparciu o PKD 43.99.Z (pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane), montaż rolet wewnętrznych materiałowych w różnych budynkach. Nie jest Pan producentem tych rolet. Dla montażu rolet w budynkach mieszkalnych PKOB 11 i PKOB 12 stosuje Pan obniżoną 7% stawkę podatku od towarów i usług. Jednocześnie obowiązek podatkowy ustala Pan na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy, tj. z chwilą wykonania usługi.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Kiedy w przypadku montażu rolet materiałowych powstaje obowiązek podatkowy...


Pana zdaniem montaż rolet materiałowych wewnętrznych nie jest wykonywaniem usług budowlanych i związku z tym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:


  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązania do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodne z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


Regulacje dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług zawiera art. 19 powołanej ustawy. Zgodnie z dyspozycją tego artykułu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. W przypadkach, gdy dostawa towarów lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, stosownie do przepisu art. 19 ust. 4 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi

Jednakże, od wyżej wskazanej zasady ogólnej ustawa przewiduje szereg wyjątków. Między innymi przepis art. 19 ust. 13 pkt 2 lit d ustawy stanowi, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych.

Oznacza to, że w zakresie wykonywania usług budowlanych lub budowlano-montażowych dla powstania obowiązku podatkowego podstawowe znaczenie ma dzień otrzymania zapłaty (w całości lub części), przy czym zasada ta ma zastosowanie, jeżeli nabywca, na rzecz którego usługa była świadczona, dokona jej przed upływem 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi, w przeciwnym wypadku 30 dnia od wykonania usługi obowiązek podatkowy powstaje z mocy prawa.

Z treści przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie m.in. świadczenia usług montażu rolet wewnętrznych w budynkach mieszkalnych sklasyfikowanych w dziale 11 i 12 PKOB. Nie jest Pan producentem tych rolet. Przedmiotowe usługi opodatkowuje Pan obniżoną 7% stawką podatku. Jednocześnie twierdzi Pan, że w przypadku świadczenia usług montażu rolet wewnętrznych, obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy.

Skoro, jak wynika ze stanu faktycznego świadczy Pan usługi w zakresie montażu rolet w budynkach mieszkalnych, do których stosuje 7% stawkę podatku od towarów i usług, (przewidzianą wyłącznie w sytuacji świadczenia robót budowlanych i budowlano-montażowych w budynkach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, o których mowa:

  • w art. 41 ust. 12 ustawy, zgodnie z którym, 7% stawkę podatku od towarów i usług stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.


oraz

  • w obowiązującym do dnia 31 grudnia 2009 r. § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r., w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336 ze zm.) oraz obowiązującego od dnia 1 stycznia 2010 r. § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r., w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799), w myśl którego, w okresie do dnia 31 grudnia 2010 r., stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7%, w odniesieniu do:


    1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych,
    2. obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12,


- w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy).

należy stwierdzić, iż moment powstania obowiązku podatkowego, w przypadku świadczenia ww. usług, powstaje na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy. Przepis ten stanowi lex specialis w stosunku do zasady ogólnej, wynikającej z art. 19 ust. 1 tej ustawy. Dlatego należy uznać za błędne stanowisko przedstawione we wniosku, które utożsamia moment powstania obowiązku podatkowego z momentem wykonania usługi montażu rolet. Fakt wykonania samej usługi, w tej odmiennie uregulowanej przez ustawodawcę sytuacji, nie kreuje powstania obowiązku podatkowego, bowiem jego powstanie uzależnione jest od innych przesłanek. Przesłanki te, to otrzymanie zapłaty albo upływ określonego czasookresu, poczynając od dnia wykonania usługi.

W świetle powołanych wyżej regulacji, należy stwierdzić, iż moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług, stanowiących usługi budowlane lub budowlano-montażowe powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania tych usług.

Końcowo informuje się, że interpretacji udzielono przy założeniu, że opisane we wniosku czynności stanowią usługi budowlane lub budowlano-montażowe. Zaznaczyć należy, że podatnik dokonujący czynności podlegających opodatkowaniu posiada wiedzę w zakresie świadczonych czynności, a nie organ podatkowy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika