Sposób rozliczenia sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z garażem i komórką, w sytuacji uprzedniego (...)

Sposób rozliczenia sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z garażem i komórką, w sytuacji uprzedniego rozliczenia otrzymanej zaliczki przez spadkodawcę.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2009 r. (data wpływu 27 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu rozliczenia sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z garażem i komórką, w sytuacji uprzedniego rozliczenia otrzymanej zaliczki - jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 27 listopada 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu rozliczenia sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z garażem i komórką, w sytuacji uprzedniego rozliczenia otrzymanej zaliczki.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Mąż Pani przez szereg lat prowadził działalność gospodarczą. W 2008 r. wybudował budynek usługowo-mieszkalny. W dniu 21 listopada 2008 r. otrzymał pozwolenie na jego użytkowanie. Mąż Pani podpisał wstępne umowy sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z garażami i komórkami oraz pobrał zaliczki, na które zostały wystawione faktury VAT. Przy czym w odniesieniu do zaliczek wniesionych na poczet kupna mieszkań i komórek zastosowano stawkę 7%, natomiast na poczet nabycia garaży 22% - mimo, że sprzedając mieszkania wraz z garażem należało zastosować stawkę 7% podatku od towarów i usług. Mąż Pani zmarł 22 grudnia 2008 r. i nie zdążył sporządzić aktów notarialnych sprzedaży mieszkań. Jest Pani spadkobiercą, gdyż przejęła majątek i wszystkie zobowiązania męża. W styczniu 2009 r. rozpoczęła Pani własną działalność. Po uprawomocnieniu się postępowania spadkowego będzie Pani mogła sfinalizować wstępne umowy sprzedaży, sporządzając akty notarialne sprzedaży mieszkań wraz z garażami i komórkami. Podpisując umowy wstępne mąż Pani, przyjął zaliczki od poszczególnych osób i po wystawieniu faktur dokumentujących te zaliczki, rozliczył z urzędem skarbowym podatek od towarów i usług z tego tytułu.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy po sporządzeniu aktów notarialnych sprzedaży mieszkań wraz z garażem i komórką, powstanie obowiązek podatkowy z tytułu podatku od towarów i usług, od całości sprzedaży, czy też podatek może Pani zapłacić od różnicy, tj. obniżyć o kwoty zaliczek od których mąż odprowadził podatek...


Zdaniem Wnioskodawcy, po sporządzeniu aktów notarialnych sprzedaży mieszkań wraz z garażami i komórkami, podatek od towarów i usług należy zadeklarować do ?zapłaty w całej wysokości?.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 97 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.

Natomiast § 2 cyt. artykułu przesądza, że jeżeli, na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek.

Z powyższego wynika, że spadkobiercy przejmują z mocy prawa wszelkie prawa i obowiązki o charakterze majątkowym, a prawa niemajątkowe - pod warunkiem kontynuacji działalności prowadzonej uprzednio przez spadkodawcę.

Zgodnie z art. 98 powołanej wyżej ustawy, do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe.

Art. 924 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przesądza, że spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia (art. 925 Kodeksu cywilnego). Prawa i obowiązki zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców. Z tym momentem następuje ustalenie, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej.

Zgodnie z art. 96 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą - jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego; zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

Ust. 7 ww. artykułu stanowi, że zgłoszenia o zaprzestaniu działalności w wyniku śmierci podatnika dokonuje jego następca prawny.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).

Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ustawy).

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli jednak przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11 ustawy).

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (...).

W świetle ust. 2 tego artykułu, w przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika że, jako spadkobierca przejęła Pani zobowiązania cywilnoprawne wynikające z umów przedwstępnych sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z garażami oraz komórkami, które zostały uprzednio zawarte przez Pani męża. Mąż pobrał zaliczki na poczet sprzedaży tych lokali, co zostało udokumentowane fakturami VAT, a podatek należny z tego tytułu został rozliczony.

Na tym tle powzięła Pani wątpliwość dotyczącą sposobu rozliczenia sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z garażem i komórką, w sytuacji uprzedniego rozliczenia otrzymanej zaliczki.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, powołane przepisy ogólnego prawa podatkowego, przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, w tym przede wszystkim treść art. 29 ust. 1 i 2, należy stwierdzić, że ? skoro jest Pani podatnikiem kontynuującym działalność prowadzoną przez męża (o czym świadczy m. in. tożsamość przedmiotu sprzedaży, która ma zostać zrealizowana) - w związku ze zbyciem lokali wraz z garażami oraz komórkami, o których mowa we wniosku, będzie Pani zobowiązana do rozliczenia podatku wyliczonego według właściwej stawki od kwot należności (cen) pomniejszonych o zaliczki wpłacone przez nabywców, w przeciwnej bowiem sytuacji doszłoby do podwójnego opodatkowania części obrotu odpowiadającego kwocie wpłaconych zaliczek.

Jednocześnie informuje się, że kwestia prawa do złożenia korekt deklaracji VAT złożonych uprzednio przez męża, została rozstrzygnięta w interpretacji indywidualnej nr ITPP2/443-888b/09/MD.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje

ITPP2/443-1023b/09/MD, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika