Prawo do złożenia korekt deklaracji VAT złożonych uprzednio przez męża.

Prawo do złożenia korekt deklaracji VAT złożonych uprzednio przez męża.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2009 r. (data wpływu 27 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do złożenia korekt deklaracji VAT złożonych uprzednio przez męża - jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 27 listopada 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do złożenia korekt deklaracji VAT złożonych uprzednio przez męża.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Mąż Pani przez szereg lat prowadził działalność gospodarczą. W 2008 r. wybudował budynek usługowo-mieszkalny. W dniu 21 listopada 2008 r. otrzymał pozwolenie na jego użytkowanie. Mąż Pani podpisał wstępne umowy sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z garażami i komórkami oraz pobrał zaliczki, na które zostały wystawione faktury VAT. Przy czym w odniesieniu do zaliczek wniesionych na poczet kupna mieszkań i komórek zastosowano stawkę 7%, natomiast na poczet nabycia garaży 22% - mimo, że sprzedając mieszkania wraz z garażem należało zastosować stawkę 7% podatku od towarów i usług. Mąż Pani zmarł 22 grudnia 2008 r. i nie zdążył sporządzić aktów notarialnych sprzedaży mieszkań. Jest Pani spadkobiercą, gdyż przejęła majątek i wszystkie zobowiązania męża. W styczniu 2009 r. rozpoczęła Pani własną działalność. Po uprawomocnieniu się postępowania spadkowego będzie Pani mogła sfinalizować wstępne umowy sprzedaży, sporządzając akty notarialne sprzedaży mieszkań wraz z garażami i komórkami. Podpisując umowy wstępne mąż Pani, przyjął zaliczki od poszczególnych osób i po wystawieniu faktur dokumentujących te zaliczki, rozliczył z urzędem skarbowym podatek od towarów i usług z tego tytułu.

Zamierza Pani złożyć korekty deklaracji VAT za męża, ponieważ w fakturach zastosowano błędną stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 22% (za garaże), winno być 7%. Jednocześnie wystosuje Pani pismo do naczelnika właściwego urzędu skarbowego o zaliczenie nadpłaty wynikającej z korekt (deklaracji) męża na poczet Pani zobowiązania.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy może Pani dokonać korekty podatku od towarów i usług poprzez złożenie korekty deklaracji za męża, ponieważ w wystawionych fakturach zastosowano ?mylną? stawkę tego podatku...


Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z tym iż jest spadkobiercą, może złożyć korektę deklaracji za zmarłego męża.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 81 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) ? zwanej dalej ustawą - jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty (§ 2 ww. artykułu).

Zgodnie z art. 97 § 1 ustawy, spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.

W świetle art. 100 § 1 ustawy, organy podatkowe właściwe ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy orzekają w odrębnych decyzjach o zakresie odpowiedzialności poszczególnych spadkobierców lub określają wysokość nadpłaty albo zwrotu podatku.

W myśl § 2a tego artykułu, wydając decyzję, organ podatkowy określa prawidłową wysokość zobowiązania podatkowego, wysokość poniesionej straty uprawniającej spadkobierców do skorzystania, zgodnie z przepisami prawa podatkowego, z ulg podatkowych, wysokość nadpłaty lub zwrotu podatku, jeżeli ich wysokość jest inna niż wykazana w deklaracji złożonej przez spadkodawcę albo spadkodawca deklaracji nie złożył.

Zatem obowiązujące przepisy prawa podatkowego nie zakazują po śmierci spadkodawcy weryfikacji deklarowanych przez niego zobowiązań podatkowych. Przepisy te wręcz nakładają na organy podatkowe obowiązek wszczęcia i prowadzenia postępowania celem określenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego spadkodawcy. Jest to jednak jedyny uprawniony tryb korekty takich zobowiązań. W konsekwencji spadkobierca nie ma prawa składania deklaracji podatkowych za zmarłego podatnika, natomiast wszelkie obowiązki lub prawa na niego przechodzące (w tym ewentualna nadpłata), winien określić właściwy organ podatkowy w stosownej decyzji. Przy czym należy podkreślić, że ewentualne złożenie korekt deklaracji nie wywołuje skutków prawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że jako spadkobierca przejęła Pani zobowiązania cywilnoprawne wynikające z umów przedwstępnych sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z garażami oraz komórkami, które uprzednio zostały zawarte przez męża. Mąż pobrał zaliczki na poczet sprzedaży tych lokali, co zostało udokumentowane fakturami VAT, a podatek należny z tego tytułu został rozliczony. Przy czym w odniesieniu do zaliczek wniesionych na poczet kupna mieszkania i komórki zastosowano stawkę 7%, natomiast na poczet nabycia garaży 22%. W związku z uznaniem za nieprawidłową stawkę zastosowaną do sprzedaży garaży, zamierza Pani złożyć ?za męża? korektę deklaracji.

Na tym tle powzięła Pani wątpliwość dotyczącą możliwości złożenie korekty deklaracji ?za męża?, ponieważ w wystawionych fakturach zastosowano ?mylną? stawkę podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, cytowane przepisy ogólnego prawa podatkowe, w tym przede wszystkim treść art. 100 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, należy stwierdzić, iż brak jest podstaw do złożenia przez Panią skutecznych korekt deklaracji uprzednio złożonych przez męża.

W świetle obowiązujących przepisów zwerfikowanie rozliczeń podatkowych Pani zmarłego męża, pozostaje w kompetencji właściwego urzędu skarbowego, który w decyzji podatkowej wydanej na podstawie ww. regulacji, winien określić, o ile będą do tego przesłanki prawne i faktyczne, wysokość ewentualnej nadpłaty.

Jednocześnie informuje się, że kwestia sposobu rozliczenia sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z garażem i komórką, w sytuacji uprzedniego rozliczenia otrzymanej zaliczki, została rozstrzygnięta w interpretacji indywidualnej nr ITPP2/443-1023a/09/MD.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje

ITPP2/443-1023a/09/MD, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika