Prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów, przeznaczonych na wyposażenie (...)

Prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów, przeznaczonych na wyposażenie stanowiska pracy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2009 r. (data wpływu 30 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów, przeznaczonych na wyposażenie stanowiska pracy, sfinansowanych otrzymanymi środkami Funduszu Pracy - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 30 listopada 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów, przeznaczonych na wyposażenie stanowiska pracy, sfinansowanych otrzymanymi środkami Funduszu Pracy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca zawarł umowę z Powiatowym Urzędem Pracy w sprawie refundacji kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, którą otrzymał ze środków Funduszu Pracy. Ze środków tych zakupił zestaw komputerowy wraz z drukarką laserową i oprogramowaniem, zgodnie z zawartą umową.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy przysługuje uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT wystawionej za zakup sprzętu komputerowego, finansowanego w całości refundacją ze środków Funduszu Pracy...

Zdaniem Wnioskodawcy, ogólna zasada odliczania podatku od towarów i usług została zawarta w art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług. Powyższy przepis nie wskazuje, jakie powinno być źródło finansowania poniesionych wydatków, a co za tym idzie nie ma ono znaczenia. Tym samym od wydatków sfinansowanych z dotacji można odliczyć podatek naliczony (o ile były one poniesione w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych). W ocenie Wnioskodawcy pewne wątpliwości w tym zakresie może budzić przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy. Wskazuje on, że obniżenia tego nie stosuje się w odniesieniu do nabywanych towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Jednakże art. 88 ust. 3 ustawy wskazuje, że powyższy przepis nie ma zastosowania m.in. do wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku.

Można zatem od zakupu środków trwałych sfinansowanych z dotacji otrzymanej z urzędu pracy odliczyć podatek naliczony. Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca wskazał postanowienia wydane przez Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty z dnia 5 września 2007 r. nr I USB II1/436/23/2007/KK oraz Urząd Skarbowy w Ostrołęce z dnia 30 listopada 2006 r. nr US15/POI11/443/47/AG/06.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towar usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego przepisu wynika, że prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie następujące warunki: odliczenia dokonuje podatnik, a towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W treści art. 88 ustawy ustawodawca enumeratywnie wymienił okoliczności wyłączające możliwość obniżenia podatku. Należy jednak zaznaczyć, iż powołane przez Spółkę przepisy art. 88 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 3 zostały uchylone ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych usług (Dz. U. Nr 209, poz. 1320).

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zawarł umowę z Powiatowym Urzędem Pracy w sprawie refundacji kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego. Ze środków otrzymanych z Funduszu Pracy zakupił zestaw komputerowy wraz z drukarką laserową i oprogramowaniem.

Uwzględniając powyższe oraz treść powołanych przepisów, uznać należy, że Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z ww. zakupami, w zakresie w jakim będą one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, o ile nie wystąpią wyłączenia, o których mowa w art. 88 powołanej ustawy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika