Stawka podatkowa dla dostaw części do środków transporu morskiego oraz dokumentowanie otrzymanej (...)

Stawka podatkowa dla dostaw części do środków transporu morskiego oraz dokumentowanie otrzymanej przedpłaty

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2007 r. (data wpływu 9 października 2007 r.), uzupełnionym w dniu 18 grudnia 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia właściwej stawki podatkowej oraz sposobu dokumentowania przedpłaty - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 9 października 2007 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia właściwej stawki podatkowej oraz sposobu dokumentowania przedpłaty.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Otrzymał Pan zamówienie na podgrzewacze elektryczne z przeznaczeniem na pełnomorski statek transportowy. W treści zamówienia zleceniodawca prosi o wystawienie faktury VAT ze stawką 0% powołując się na art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Odbiorca towarów nie jest armatorem morskim, kontrahent w dalszej kolejności dokonuje odsprzedaży urządzeń na rzecz armatora morskiego. Pan jest jedynie pośrednikiem w handlu tymi urządzeniami. Oświadczył Pan, że zgromadził wymagane dokumenty, o których mowa w art. 83 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy może Pan wystawić fakturę VAT ze stawką 0% oraz jak należy udokumentować transakcję w przypadku otrzymania przedpłaty w wysokości 40% wartości zamówienia...


Uważa Pan, że powinien wystawić fakturę VAT ze stawką 0%, a przedpłata podlega opodatkowaniu właściwą stawką podatkową jak cała faktura sprzedaży.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zasadą jest, w myśl art. 41 ust. 1 cyt. ustawy, że stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. W art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawodawca określił, że stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw części do środków transportu morskiego i rybołówstwa morskiego, o których mowa w pkt 1, i wyposażenia tych środków, z wyłączeniem wyposażenia służącego celom rozrywki i sportu. W ust. 1 pkt 1 lit. d) wskazanego artykułu wymienione zostały statki przeznaczone do przewozu towarów oraz statki przeznaczone do przewozu zarówno osób jak i towarów (PKWiU 35.11.24). Zgodnie z oświadczeniem dokona Pan dostawy urządzeń z przeznaczeniem na pełnomorski statek transportowy (PKWiU 35.11.24 ), na co zgromadzono stosowne dokumenty, a to uprawnia do zastosowania stawki 0%.

W art. 19 ust. 1 ustawodawca wskazał, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jednakże zastrzegł jednocześnie w ust. 11 cyt. artykułu, że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

W przypadku otrzymania przedpłaty należy, zgodnie z § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 poz. 798 ze zm.), wystawić fakturę VAT ze stawką właściwą dla danej dostawy. Dla opisanej transakcji będzie to stawka 0%.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, wyczerpujący opis stanu faktycznego winien wynikać z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, a nie z załączonych do niego dokumentów handlowych, w związku z czym nie były one przedmiotem merytorycznej analizy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika