Prawo do odliczenia podatku związanego z remontem budynku mieszkalnego przeznaczonego do sprzedaży, (...)

Prawo do odliczenia podatku związanego z remontem budynku mieszkalnego przeznaczonego do sprzedaży, która będzie korzystać ze zwolnienia od podatku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku dnia 25 października 2010 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 17 grudnia 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku związanego z remontem budynku mieszkalnego przeznaczonego do sprzedaży, która będzie korzystać ze zwolnienia od podatku ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 25 października 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 17 grudnia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku związanego z remontem budynku mieszkalnego przeznaczonego do sprzedaży, która będzie korzystać ze zwolnienia od podatku.


W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniu, został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie montażu zabudów meblowych i kuchennych, na podstawie wpisów wspólników do ewidencji działalności gospodarczej. Do wpisów zgłoszono m.in. kody 43.99.Z - pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane i 43.39.Z. - wykonywanie pozostałych robót budowlanych i wykończeniowych.

W miesiącu wrześniu 2009 r. Spółka nabyła nieruchomość nr 149/1, położoną w miejscowości O., zabudowaną budynkiem mieszkalnym wolnostojącym. Działka oznaczona jest symbolem B-RV. Nabycia dokonano w formie aktu notarialnego (bez podatku od towarów i usług). Sprzedawcami byli spadkobiercy (4 osoby) pierwszego właściciela, a nieruchomość stanowiła ich majątek prywatny. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego działka przeznaczona jest pod zabudowę mieszkaniową.

Celem Spółki było wyremontowanie i sprzedaż nieruchomości, która jako towar handlowy została ujęta w kol. 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Nieruchomość nie była używana na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę, ani nie była wpisana do ewidencji środków trwałych. Była natomiast ujęta w spisie towarów handlowych na koniec 2009 r.

W ramach remontu Spółka dokonywała zakupów towarów i usług, od których odliczała podatek naliczony. Remont jeszcze nie został ukończony, a obecnie wydatki zbliżyły się do 30% i przed jego zakończeniem przekroczą 30% wartości zakupionej nieruchomości.

Po otrzymaniu interpretacji Spółka ma zamiar rozpocząć starania o sprzedaż ww. nieruchomości, jednak trudno jest określić termin, w jakim sprzedaż ta może dojść do skutku. Spółka planowała sprzedaż nieruchomości z zastosowaniem 7% stawki podatku.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług wynikającego z faktur zakupu towarów i usług związanych z remontem budynku...


Zdaniem Wnioskodawcy, nie przysługuje prawo do odliczenia podatku od zakupów towarów i usług związanych z remontem nieruchomości, gdyż nie dotyczyły one sprzedaży opodatkowanej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego przepisu wynika, że przedmiotowe prawo, nie mając bezwarunkowego charakteru, przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług, występującemu w takim charakterze, przy czym podatek naliczony winien dotyczyć zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w miesiącu wrześniu 2009 r. Spółka nabyła nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym. Celem nabycia było wyremontowanie, a następnie jej sprzedaż. Na potrzeby remontu Spółka dokonywała zakupu towarów i usług, od których odliczała podatek naliczony. Obecnie Spółka planuje sprzedaż tej nieruchomości.

Na tym tle Spółka powzięła wątpliwość dotyczącą prawa do odliczenia podatku związanego z remontem budynku mieszkalnego przeznaczonego do sprzedaży.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny, jak również treść art. 86 ust. 1 ustawy oraz przy uwzględnieniu faktu, iż w interpretacji indywidualnej nr ITPP2/443-1080a/10/MD rozstrzygnięto, iż planowana sprzedaż będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, stwierdzić należy, że skoro zakupy służące remontowi ww. nieruchomości, nigdy nie były i nie będą związane z działalnością opodatkowaną Spółki, brak jest normatywnych podstaw do odliczenia podatku naliczonego z nich wynikającego.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje

ITPP2/443-1080a/10/MD, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika