Jaka stawka podatku ma zastosowanie do usług udrażniania i czyszczenia kanalizacji, czyszczenia osadników (...)

Jaka stawka podatku ma zastosowanie do usług udrażniania i czyszczenia kanalizacji, czyszczenia osadników i piaskowników oraz udrażniania instalacji deszczowej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2008 r. (data wpływu 22 grudnia 2008 r.), uzupełnionym pismami z dnia 25 lutego i 12 marca 2009 r. (data wpływu 27 lutego oraz 16 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej przy świadczeniu usług udrażniania i czyszczenia kanalizacji, czyszczenia osadników i piaskowników oraz udrażniania instalacji deszczowej ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 22 grudnia 2008 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismami z dnia 25 lutego i 12 marca 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej przy świadczeniu usług udrażniania i czyszczenia kanalizacji, czyszczenia osadników i piaskowników oraz udrażniania instalacji deszczowej.


W przedmiotowym wniosku, oraz w ww. pismach uzupełniających, przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie opróżniania szamb i transportu nieczystości płynnych na zlewnie. Wnioskodawca posiada pojazdy wielofunkcyjne, które służą nie tylko do transportu ścieków, ale także do udrażniania i czyszczenia kanalizacji.

Wykonywane przez Wnioskodawcę usługi udrażniania i czyszczenia kanalizacji, czyszczenia różnego rodzaju osadników, piaskowników oraz udrażniania instalacji deszczowej mieszczą się w grupowaniu statystycznym PKWiU 45.21.41-00 - ?Roboty ogólnobudowlane związane z budową rozdzielczych rurociągów wodnych i kanalizacyjnych, włączając prace pomocnicze?. Prace te świadczone są zarówno przy budynkach mieszkalnych (udrażnianie i czyszczenie przykanalików należących do administratora), jak i udrażnianie i czyszczenie głównych arterii kanalizacyjnych. Ponadto Spółka wykonuje również czyszczenie wszelkiego rodzaju osadników oraz prace związane z funkcjonowaniem oczyszczalni ścieków.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Jaka stawka podatku ma zastosowanie do usług udrażniania i czyszczenia kanalizacji, czyszczenia osadników i piaskowników oraz udrażniania instalacji deszczowej...


Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawionym w pismach uzupełniających, świadczenie przedmiotowych usług podlega opodatkowaniu wg stawki 22%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.), opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W art. 7 ust. 1 ustawy postanowiono, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).

Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (art. 8 ust. 1 ustawy).

Na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Stawka podatku ? na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy ? wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2?12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1, przy czym zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi oraz zwolnienie od podatku.

Z opisu zawartego w złożonym wniosku wynika, iż Wnioskodawca świadczy usługi udrażniania i czyszczenia kanalizacji, czyszczenia osadników i piaskowników oraz udrażniania instalacji deszczowej, mieszczące się w grupowaniu statystycznym PKWiU 45.21.41-00 - ?Roboty ogólnobudowlane związane z budową rozdzielczych rurociągów wodnych i kanalizacyjnych, włączając prace pomocnicze?.

Wskazać należy, iż przedmiotowe usługi nie zostały wymienione ani w przepisach cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług, ani w aktach wykonawczych do tej ustawy, jako zwolnione od podatku lub korzystające z preferencyjnej stawki podatkowej. Zatem podlegają one opodatkowaniu według stawki podstawowej w wysokości 22%, określonej w art. 41 ust. 1 ustawy. Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Końcowo podkreślić należy, iż kwestie dotyczące zaklasyfikowania usług wskazanych we wniosku do właściwego grupowania statystycznego, nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do dokonywania klasyfikacji statystycznej świadczonych usług, a niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o PKWiU wskazane przez Wnioskodawcę w opisie stanu faktycznego.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej ? powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika