W zakresie obowiązku skorygowania podatku naliczonego w związku z dokonaniem aportu do spółki komandytowej (...)

W zakresie obowiązku skorygowania podatku naliczonego w związku z dokonaniem aportu do spółki komandytowej określonych środków trwałych oraz zapasów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 października 2010 r. (data wpływu 29 października 2010 r.), uzupełnionym w dniach 15 listopada 2010 r. i 14 stycznia 2011 r. (daty wpływów), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku skorygowania podatku naliczonego w związku z dokonaniem aportu do spółki komandytowej określonych środków trwałych oraz zapasów - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 29 października 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 15 listopada 2010 r. i 14 stycznia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku skorygowania podatku naliczonego w związku z dokonaniem aportu do spółki komandytowej określonych środków trwałych oraz zapasów.


W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą i jest z tego tytułu czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedsiębiorstwo wchodzi w skład majątku wspólnego Pana i żony, objętego małżeńską wspólnością majątkową. Zamierza Pan wraz z żoną wnieść przedsiębiorstwo (ewentualnie przedsiębiorstwo z wyłączeniami), jako wkład niepieniężny do spółki komandytowej, w której będziecie komandytariuszami.

W skład przedsiębiorstwa będą wchodzić takie składniki majątkowe jak: nazwa przedsiębiorstwa, prawo własności rzeczy ruchomych, w tym środków trwałych (np. pojazdy mechaniczne, sprzęt RTV i AGD, meble), prawo używania określonych składników majątkowych na podstawie umów cywilnoprawnych, zapasy, wierzytelności i środki pieniężne, licencje, a także prawo do zarejestrowanego w Urzędzie Patentowym znaku towarowego, na który udzielono prawo ochronne.

Wniesione aportem przedsiębiorstwo i poszczególne jego składniki będą wykorzystywane przez spółkę komandytową do takich samych czynności, do jakich są wykorzystywane przez Pana, t.j. do czynności opodatkowanych.

Ewentualne wyłączenia z przedmiotu aportu poszczególnych składników majątkowych nie pozbawią przedmiotu wkładu charakteru przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. W związku z powyższym, niezależnie od tego, czy z aportu zostaną wyłączone określone składniki majątkowe, czy też nie, przedmiot aportu będzie przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

Jednocześnie wskazano, że spółka komandytowa nie istnieje i ma powstać dopiero w przyszłości, a w związku z tym jedynymi podmiotami, które w chwili obecnej są zainteresowane jej ewentualnymi zobowiązaniami podatkowymi, są jej przyszli wspólnicy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w związku z wniesieniem do spółki komandytowej, w ramach aportu przedsiębiorstwa, określonych środków trwałych oraz zapasów, przy nabyciu których odliczył Pan podatek naliczony, będzie zobowiązany do dokonania korekty tego podatku...


Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z wniesieniem do spółki komandytowej w ramach aportu środków trwałych i zapasów, przy których odliczył Pan podatek naliczony, ani Pan, ani spółka komandytowa, do której zostanie wniesiony aport, nie będą musieli dokonywać korekty tego podatku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych.

W myśl ust. 9 powołanego artykułu, w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Oznacza to, że zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 6 pkt 1, pozostaje bez wpływu na wcześniejsze odliczenia podatku naliczonego dokonane przez zbywcę na podstawie art. 86 ust. 1 w związku z zakupami, które służyły jemu do wykonywania czynności opodatkowanych w zbywanym przedsiębiorstwie.

Ze zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku wynika, że planuje Pan utworzenie spółki komandytowej, w której będzie jednym ze wspólników. Do spółki tej zamierza Pan wnieść (wraz z żoną) aport w postaci przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstwa z wyłączeniami. Jak Pan wskazał, niezależnie od tego, czy z aportu wyłączone zostaną określone składniki majątkowe, czy też nie, przedmiot aportu będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Utworzona spółka będzie kontynuowała działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, wykonywaną dotychczas przez Pana.

Mając na uwadze powyższe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że nie będzie Pan zobowiązany dokonać korekty podatku naliczonego, związanego z nabyciem środków trwałych i zapasów stanowiących wkład w postaci przedsiębiorstwa. Natomiast obowiązek ewentualnej korekty podatku naliczonego od tych składników, zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy, zostanie przeniesiony na nabywcę, jako beneficjenta praw i obowiązków zbywcy, czyli na spółkę komandytową

Końcowo informuje się, że kwestie opodatkowania czynności wniesienia do spółki komandytowej aportu w postaci przedsiębiorstwa, oraz obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego przez tą spółkę, w związku z wniesieniem do niej w drodze aportu środków trwałych i zapasów, zostały rozstrzygnięte w interpretacjach indywidualnych odpowiednio nr ITPP2/443-1104a/10/AD oraz ITPP2/443-1104c/10/AD.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje

ITPP2/443-1104a/10/AD, interpretacja indywidualna

ITPP2/443-1104c/10/AD, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika