Czy podstawą opodatkowania jest wartość sprzedaży netto wyrażona w złotych polskich zgodna z wystawioną (...)

Czy podstawą opodatkowania jest wartość sprzedaży netto wyrażona w złotych polskich zgodna z wystawioną fakturą, czy należy dokonać przeliczenia umówionego w zleceniu frachtu według kursu średniego EURO ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późń. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko ? przedstawione we wniosku z dnia 2 października 2013 r. (data wpływu 18 października 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie kursu po jakim należy przeliczyć podstawę opodatkowania - jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 18 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie kursu po jakim należy przeliczyć podstawę opodatkowania.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego towarów w ruchu międzynarodowym. Usługi transportowe świadczone są w oparciu o zlecenia otrzymywane od polskiego kontrahenta. Wysokość wynagrodzenia za usługę określona jest w zleceniu w walucie euro, przy czym zleceniodawca zobowiązuje Pana do wystawienia faktury za usługę w złotych, po przeliczeniu wskazanego w zleceniu frachtu, wg kursu średniego waluty ogłoszonego przez NBP z określonego dnia (najczęściej jest to dzień załadunku lub rozładunku). Treść wystawionej faktury zawiera informację o wysokości frachtu oraz zastosowanym do przeliczenia kursie waluty, natomiast wartość sprzedaży netto, kwota podatku oraz kwota należności wyrażone są w złotych polskich. Płatność za fakturę następuje w walucie polskiej (PLN). Jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a ewidencja księgowa prowadzona jest w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy podstawą opodatkowania jest wartość sprzedaży netto wyrażona w złotych polskich zgodna z wystawioną fakturą, czy należy dokonać przeliczenia umówionego w zleceniu frachtu według kursu średniego EURO ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego?


Zdaniem Wnioskodawcy, wielkość podstawy opodatkowania powinna być ustalona zgodnie z art. 31a ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług. Wysokość umówionego między stronami wynagrodzenia zawarta w zleceniu transportowym i wystawionej fakturze wyrażona w walucie obcej (EURO) winna być przeliczona na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, niezależnie od ustaleń przeliczenia kursu między stronami.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.


Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.

W przypadku gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. Przepis ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio ? art. 31a ust. 2 ustawy.

Powołane regulacje prawne prowadzą do stwierdzenia, że - co do zasady ? stanowisko Pana jest prawidłowe. Jednakże biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności sprawy (z których wynika, że zarówno regulowanie należności jak i podstawa opodatkowania określone zostały w walucie polskiej) w kontekście zadanego pytania należy stwierdzić, że w tej sytuacji powyższy przepis nie ma zastosowania, a podstawę opodatkowania stanowiła kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. W związku z powyższym stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ?Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika