Brak prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

Brak prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko ? przedstawione we wniosku z dnia 1 września 2014 r. (data wpływu 3 września 2014 r.), uzupełnionym w dniu 30 września 2014 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. ?G. w K. B.? - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 3 września 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 30 września 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. ?G. w K. B.?.


We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.


Kółko Rolnicze - Koło Gospodyń Wiejskich realizuje projekt z dofinansowaniem ze środków UE w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, dotyczący wdrażania Lokalnych Strategii Rozwoju - Działanie 4.13 pn. ?G. w K. B.? - umożliwienie mieszkańcom wsi kultywowanie dziedzictwa kulturowego poprzez zakup strojów kaszubskich oraz organizację wydarzeń kulturalnych i uczestnictwo w imprezach LGD. Operacja ma na celu umożliwienie korzystania mieszkańcom i turystom z zasobów dziedzictwa kulturowego i tradycji kaszubskich poprzez zakup kompletnych strojów dla KGW oraz organizację towarzyszących temu zadaniu we wsi, gminach obszaru LGD, integrujących i aktywizujących mieszkańców wsi, gmin LGD, w okresie od początku grudnia 2013 r. do września 2014 r.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy Kółko Rolnicze realizując ww. projekt może w jakikolwiek sposób odzyskać VAT naliczony w fakturach zakupowych w ramach działań wykonanych w realizowanym projekcie?


Zdaniem Wnioskodawcy, w żaden nie może sposób odzyskać podatku VAT. Nie prowadzi działalności gospodarczej, natomiast powstałą nadwyżkę budżetową wynikająca z różnicy wpływów ze składek, czy wyliczonego wkładu pracy własnej, przeznacza corocznie na działalność statutową, nieodpłatną Koła, tj. na rzecz lokalnej społeczności, kupując np. paczki dla dzieci z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz poczęstunki przy okazji innych imprez, np. Dnia Kobiet, Dnia Seniora, Dnia Dziecka, czy na działalność własną, tj. szkolenia, wycieczki. Zakupione stroje kaszubskie w ramach wspomnianego projektu przyczynią się do ich uświetnienia. Zgodnie z art. 86 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, realizowane działania nie są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych VAT i w ocenie Kółka nie realizuje się warunek umożliwiający skorzystanie z prawa do odliczenia podatku, gdyż nie ma bezpośredniego i bezspornego związku zakupów z wykonanymi czynnościami.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z cytowanego powyżej przepisu wynika, że prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje ? co do zasady ? wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie następujące warunki: odliczenia dokonuje podatnik, a towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług (Dz. U. z 2013 r. poz. 1656) przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu. W § 8 ust. 3 i 4 tego rozporządzenia określono katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Analiza przedstawionego stanu faktycznego oraz treść przywołanych przepisów prawa podatkowego prowadzi do wniosku, że Kółku Rolniczemu nie przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego przy zakupach dokonywanych w związku z realizacją ww. projektu na zasadach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż efekty projektu nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi. Nie przysługuje również prawo otrzymania zwrotu tego podatku, gdyż środki, o których mowa we wniosku, nie są środkami wymienionymi w § 8 ust. 3 i 4 ww. rozporządzenia z dnia 16 grudnia 2013 r.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację ? w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika