Brak prawa do odzyskania podatku w związku z realizacją projektu polegającego na wybudowaniu kąpieliska.

Brak prawa do odzyskania podatku w związku z realizacją projektu polegającego na wybudowaniu kąpieliska.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko ? przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2013 r. (data wpływu 19 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu polegającego na wybudowaniu ogólnodostępnego kąpieliska wraz z pomostem ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 19 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu polegającego na wybudowaniu ogólnodostępnego kąpieliska wraz z pomostem.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Zgodnie z art. 2 ustawy o samorządzie gminnym, Gmina jako wyodrębniona jednostka samorządu terytorialnego, posiadająca osobowość prawną, wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i składa w urzędzie skarbowym miesięczną deklarację VAT-7. Jako beneficjent będzie składała do Lokalnej Grupy Rybackiej wniosek o dofinansowanie projektu dotyczącego wybudowania ogólnodostępnego kąpieliska wraz z pomostem w miejscowości K., w ramach środka 4.1, ?R??, osi priorytetowej 4 ?Z??, Programu Operacyjnego ?Z??.

Operacja obejmuje zagospodarowanie terenu ?dzikiej plaży? w miejscowości K. Przedmiotem planowanego przedsięwzięcia jest budowa kąpieliska wraz z pomostem w miejscowości K., na działkach oznaczonych nr: 62/2, 63, 233/1, obręb K. Na działce 62/2 planowane jest zagospodarowanie części działki poprzez budowę budynku w technologii murowanej o powierzchni zabudowy 11 m x 6,0 m z przeznaczeniem na punkt informacji turystycznej oraz budowę wiaty na przechowywanie pomostu w okresie zimowym. Ponadto na działce przewidywane jest utwardzenie terenu kostką polbruk, wybudowanie placu na sprzęt wodny oraz ustawienie ławek. Na działce oznaczonej nr 63 planuje się zagospodarowanie terenu poprzez lokalizację miejsca na ognisko, zamontowanie urządzeń zabawowych dla dzieci, np. zjeżdżalni, do wspinaczki, gier sprawnościowych i rekreacyjnych, ustawienie ławek i stołów piknikowych. Na działce będzie zamontowana tablica informacyjna o kąpielisku. Część terenu będzie utwardzona kostką polbruk. Po wykonaniu inwestycji, ?na powstałym efekcie rzeczowym?, Gmina będzie realizowała zadanie publiczne polegające na zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej w zakresie turystyki i terenów rekreacyjnych (art. 6 i art. 7 ust. l pkt 10 ustawy o samorządzie gminnym). Ww. efekt inwestycji będzie dostępny dla społeczności nieodpłatnie. W powstałym obiekcie Gmina nie będzie prowadziła żadnej działalności zarobkowej, przysparzającej jakiekolwiek dochody. W trakcie realizacji planowanej inwestycji nabywane będą towary i usługi opodatkowane podatkiem od towarów i usług, które będą ogólnodostępne i nie będą związane ze sprzedażą opodatkowaną Gminy.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy - na podstawie art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Gmina będzie miała możliwość odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenach towarów i usług, które zostaną nabyte w trakcie wykonywania inwestycji?


Zdaniem Wnioskodawcy, przywołującego treść art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, nie będzie mu przysługiwało prawo do ?odzyskania? podatku od towarów i usług.

Gmina wskazała, że ww. inwestycję wykona w ramach zadań statutowych. W trakcie trwania inwestycji nabywane towary i usługi będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Natomiast po wykonaniu inwestycji, kąpielisko nie będzie wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych. Stwierdziła, że nie będzie sprzedawała towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, mając na uwadze ?brak możliwości sprzedaży jakichkolwiek towarów i usług opodatkowanych tym podatkiem?. Raz jeszcze wskazała, że realizacja przedmiotowej inwestycji, polegającej na budowie ogólnodostępnej plaży i kąpieliska z pomostem nie będzie miała związku ze sprzedażą opodatkowaną, gdyż inwestycja ta, po jej zakończeniu, będzie własnością Gminy i nie będzie generowała przychodów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Według regulacji ust. 2 pkt 1 lit. a) powyższego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z treści cytowanego wyżej art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści przywołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że w związku z realizacją ww. projektu Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług, skoro dokonane zakupy ? jak wskazała w treści wniosku ? nie będą miały związku ze sprzedażą opodatkowaną.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika