Czy wystąpią skutki podatkowe w zakresie podatku od towarów i usług u wspólników, związane z przejęciem (...)

Czy wystąpią skutki podatkowe w zakresie podatku od towarów i usług u wspólników, związane z przejęciem przez nich działek gruntowych niezabudowanych w związku z likwidacją spółki?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 listopada 2012 r. (data wpływu 6 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wycofania działek niezabudowanych ze spółki jawnej w związku z jej likwidacją - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 6 listopada 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wycofania działek niezabudowanych ze spółki jawnej w związku z jej likwidacją.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W czasie swojej działalności spółka z o.o. nabyła nieruchomości w postaci gruntów niezabudowanych i do chwili obecnej takie pozostają. Przy nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie obowiązywała w dniu zakupu ustawa o podatku od towarów i usług. Spółka została przekształcona w spółkę jawną ? dwóch wspólników. Jednym ze wspólników jest Pan, a drugi zmarł. W jego miejsce wstąpiła żona zmarłego. Ze względu na wiek i stan zdrowia planowana jest likwidacja spółki jawnej, w wyniku której, pozostały po zaspokojeniu wszystkich zobowiązań i zabezpieczeniu wierzycieli majątek zostanie podzielony pomiędzy wspólników proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów. Przekazanie gruntów wspólnikom nastąpi aktem notarialnym. Przejęte grunty nie będą przeznaczone do dalszej odsprzedaży. Nastąpi nieodpłatne przejęcie działek gruntowych przez wspólników spółki w związku z jej likwidacją.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy wystąpią skutki podatkowe w zakresie podatku od towarów i usług u wspólników, związane z przejęciem przez nich działek gruntowych niezabudowanych w związku z likwidacją spółki?


Zdaniem Wnioskodawcy, podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel i rezultaty takiej działalności. Aby powstał obowiązek odprowadzenia podatku od towarów i usług, czynność będąca podstawą opodatkowania - sprzedaż musi być dokonana przez podmiot, który w związku z jej wykonywaniem był podatnikiem tego podatku. W przedmiotowej sprawie dojdzie do przejęcia działek gruntowych, które nie spełnia określonych przesłanek zawartych w ustawie o podatku od towarów i usług, a związanych z definicją działalności gospodarczej. W związku z powyższym, czynności przejęcia działek niezabudowanych przez wspólników spółki w związku z jej likwidacją nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ww. ustawy.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).


W ust. 2 powołanego artykułu wskazano, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:


  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny


  • jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.


Zatem, aby nieodpłatne przekazanie towarów stanowiło odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy, podatnikowi musi przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu ich nabycia, w całości lub w części, przy czym istotny jest fakt posiadania prawa do odliczenia podatku w momencie nabycia towaru, a nie fakt skorzystania z tego prawa.

Zatem konsekwencją przekazania nieruchomości gruntowej spółki wspólnikom w związku z jej likwidacją będzie nabycie przez wspólnika prawa do rozporządzania ww. towarem jak właściciel. Brak odpłatności w przypadku powyższej dostawy towarów nie wyklucza jednak opodatkowania tej czynności podatkiem od towarów i usług.

W powołanym wyżej przepisie zostały sformułowane dwa warunki, których łączne spełnienie powoduje opodatkowanie czynności nieodpłatnego przekazania przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa. Po pierwsze, towary te muszą zostać przekazane na cele osobiste m.in. wspólników lub udziałowców podatnika. Jeżeli bowiem następuje wykorzystanie towaru stanowiącego część majątku podatnika do celów prywatnych wspólników (udziałowców), to wówczas podatnik ten występuje jako finalny konsument tego towaru, a tym samym musi dojść do opodatkowania tej konsumpcji. Przy czym opodatkowanie tej czynności wystąpi w sytuacji spełnienia drugiego warunku wymienionego w art. 7 ust. 2 ww. ustawy, tj. istnienia po stronie podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia (wytworzenia) przekazywanego towaru.

Omawiany przepis jest odpowiednikiem art. 16 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L 347 str. 1 ze zm.), zgodnie z którym za odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług uznaje się wykorzystanie przez podatnika towarów stanowiących część majątku jego przedsiębiorstwa do celów prywatnych podatnika lub jego pracowników, które przekazuje nieodpłatnie lub, w ujęciu ogólnym, które przeznacza do celów innych niż prowadzona przez podatnika działalność, gdy podatek od towarów i usług od powyższych towarów lub ich części podlegał w całości lub w części odliczeniu.

W orzecznictwie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazał na cel wprowadzenia powyższego uregulowania. Przykładowo w wyroku w sprawie C-20/91 Pieter de Jong Trybunał wskazał, że ?celem art. 5(6) Szóstej Dyrektywy (obecnie art. 16 Dyrektywy 2006/112/WE) jest zapewnienie równego traktowania zarówno podatnika stosującego do użytku prywatnego towary stanowiące część składową majątku przedsiębiorstwa, jak i zwykłego konsumenta kupującego towary tego samego rodzaju. Mając na względzie powyższy cel, przepis ten zapobiega sytuacji unikania przez podatnika, który odliczył VAT od zakupu towarów wykorzystywanych do swego przedsiębiorstwa, zapłaty VAT w momencie przenoszenia tych towarów z przedsiębiorstwa do użytku prywatnego oraz odnoszenia przez niego korzyści, do których nie jest uprawniony w porównaniu ze zwykłym konsumentem, który nabywa towary i uiszcza od nich VAT? (pkt 15 wyroku).

Podobnie w wyroku w sprawie C-48/97 Kuwait Petroleum Trybunał wskazał, że ?celem art. 5(6) Szóstej Dyrektywy jest zapewnienie równego traktowania podatnika, który wykorzystuje aktywa przedsiębiorstwa do celów prywatnych i zwykłego konsumenta, który nabywa towary tego samego rodzaju? (pkt 21 wyroku).

Wobec powyższego ? w ocenie tutejszego organu - interpretując przepis art. 7 ust. 2 ww. ustawy, należy uwzględnić wykładnię celowościową, dokonaną przez TSUE w ww. wyrokach.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że spółka z o.o. nabyła nieruchomości niezabudowane, bez prawa do odliczenia podatku naliczonego (w tym czasie nie obowiązywała ustawa o podatku od towarów i usług). Spółka została przekształcona w spółkę jawną (dwóch wspólników). Jednym ze wspólników jest Pan, a drugi zmarł. W jego miejsce wstąpiła żona zmarłego. Ze względu na wiek i stan zdrowia planowana jest likwidacja spółki jawnej, w wyniku której, pozostały po zaspokojeniu wszystkich zobowiązań i zabezpieczeniu wierzycieli majątek zostanie podzielony pomiędzy wspólników, proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów. Przekazanie wspólnikom gruntów, które nie będą przeznaczone do dalszej odsprzedaży, nastąpi na podstawie aktu notarialnego.

Mając na uwadze powyższe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa stwierdzić należy, że skoro w związku z nabyciem działek niezabudowanych spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, to przekazanie ww. działek na cele osobiste Pana nie będzie stanowić dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym czynność ta nie będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem.

Jednocześnie należy wskazać, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.), minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Mając na uwadze fakt, iż stroną wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest Pan, jako wspólnik spółki jawnej, zaznacza się, iż niniejsza interpretacja nie ma mocy wiążącej dla drugiego wspólnika, który chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika