Moment powstania obowiązku podatkowego. sygn: ITPP2/443-1480/11/AP

Moment powstania obowiązku podatkowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2011 r. (data wpływu 18 października 2011 r.), uzupełnionym w dniu 15 grudnia 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu nieodpłatnych przekazań i darowizn towarów - jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 18 października 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 15 grudnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu nieodpłatnych przekazań i darowizn towarów.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka w ramach akcji marketingowych dokonuje nieodpłatnych przekazań i darowizn towarów, przy nabyciu których przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W związku z nowelizacją od 1 kwietnia 2011 r. art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Spółka przekazania takie traktuje jak odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem. Przekazania dokonane w danym okresie rozliczeniowym, zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy, dokumentowane są jedną fakturą wewnętrzną. Spółka ma wątpliwości co do właściwego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu powyższych czynności.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy jedna faktura wewnętrzna dokumentująca wykonanie czynności określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy w danym okresie rozliczeniowym, będzie kreować powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w dacie jej wystawienia, pomimo, iż będzie wystawiona w okresie późniejszym, niż w ciągu 7 dni, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi...


Zdaniem Wnioskodawcy, przepis § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360) obliguje do wystawienia faktury nie później, niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Jednocześnie § 24 określa, że przepis ten ma zastosowanie odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy.

Według Spółki, skoro uregulowania dotyczące zasad wystawienia faktur VAT można przenieść na grunt faktur wewnętrznych, to odnoszą się one również do tychże dokumentów. Oznacza to, że jedna faktura wewnętrzna, wystawiona dla udokumentowania nieodpłatnych wydań towarów i usług dokonanych w danym okresie, powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Dotyczy to również sytuacji, w której faktura taka będzie wystawiona w okresie pomiędzy pierwszym a siódmym dniem następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Wówczas obowiązek podatkowy powstanie w dacie wystawienia takiego dokumentu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Według ust. 4 ww. artykułu, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Stosownie do ust. 16 tego artykułu, w przypadku czynności, o których mowa w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z ust. 1-5.

Artykuł 106 ust. 1 powołanej ustawy stanowi, że podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16

W przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, są wystawiane faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze (art. 106 ust. 7 ustawy).

Na podstawie § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360), fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 10-12.

Zgodnie z § 24 ust. 1 pkt 1 ww. rozporządzenia, przepisy § 5, 9-14, 16, 17, 21 i 22 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy, z tym że w przypadku czynności określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy, gdy brak jest konkretnego nabywcy towaru lub usługi, faktura nie zawiera danych dotyczących tego nabywcy oraz kwoty należnej z tytułu wykonania tych czynności.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy należy stwierdzić, iż obowiązek podatkowy w związku z wykonywaniem czynności polegających na nieodpłatnym przekazaniu, w tym darowizn, powstaje na zasadach określonych w art. 19 ust. 1 ustawy, bowiem faktury wewnętrzne są wyłącznie dokumentami wewnętrznymi podatnika, niezbędnymi do rozliczenia podatku należnego m.in. od czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy. Zatem data wystawienia faktury wewnętrznej nie wskazuje momentu powstania obowiązku podatkowego od tych zdarzeń. W związku z tym, w przypadku nieodpłatnej dostawy towarów obowiązek podatkowy powstaje w momencie ich wydania, natomiast w przypadku nieodpłatnego świadczenia usługi ? w momencie wykonania usługi.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika