Czy nabywca otrzymując faktury korygujące do faktur, od których podatek naliczony został już zwrócony (...)

Czy nabywca otrzymując faktury korygujące do faktur, od których podatek naliczony został już zwrócony do budżetu państwa, ma obowiązek zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę otrzyma?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2009 r. (data wpływu 2 marca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 kwietnia 2009 r. (data wpływu dnia 17 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku zmniejszenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymano faktury korygujące w związku z zaniechaną inwestycją - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 2 marca 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 9 kwietnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku zmniejszenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymano faktury korygujące w związku z zaniechaną inwestycją.


W przedmiotowym wniosku, oraz piśmie stanowiącym jego uzupełnienie, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług od lipca 1997 r. W 2005 r. dokonał, w ramach prowadzonej działalności, zakupów inwestycyjnych związanych z wpłatami transz na budowany przez centrum handlowo-usługowe lokal przeznaczony na cukiernie, w którym miała być prowadzona sprzedaż opodatkowana. Na wszystkie kolejno wpłacane transze były wystawiane faktury VAT. Wykazany w nich podatek naliczony był odliczany od podatku należnego. W 2006 r., w związku z opóźnieniem po stronie dostawcy, doszło do rozwiązania umowy i zaniechania inwestycji, w związku z czym dokonano korekty w rozliczeniach podatku od towarów i usług za miesiąc, w którym zaniechano inwestycji, poprzez pomniejszenie kwot podatku naliczonego. W 2009 r., po zakończeniu postępowania sądowego dotyczącego odzyskania wpłaconych kwot, dostawca zaproponował, że wystawi faktury korygujące do wszystkich faktur związanych z zaniechaną inwestycją.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy nabywca otrzymując faktury korygujące do faktur, od których podatek naliczony został już zwrócony do budżetu państwa, ma obowiązek zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę otrzyma...


Zdaniem Wnioskodawcy nabywca, który otrzyma faktury korygujące do faktur, od których nie dokonał odliczenia podatku naliczonego (ze względu na zwrot odliczenia do budżetu państwa), gdyż utracił prawo do odliczenia, nie ma obowiązku zmniejszenia kwoty podatku naliczonego o kwoty wynikające z tych korekt.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 86 ust. 10a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, o której mowa w art. 29 ust. 4a lub 4c, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.

Z powołanego przepisu wynika, że obowiązek zmniejszenia podatku naliczonego w związku z otrzymaniem faktury korygującej nie występuje w przypadku, gdy podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony oraz w sytuacji, kiedy nie dokonano rozliczenia podatku określonego w fakturze, której korekta dotyczy.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca, w związku z poniesionymi nakładami inwestycyjnymi dotyczącymi budowy lokalu - otrzymał faktury, z których dokonał odliczenia podatku naliczonego. W związku zaniechaniem inwestycji dokonał skorygowania wcześniej odliczonego podatku. Obecnie ma otrzymać faktury korygujące do faktur pierwotnych.

W związku z faktem, że Wnioskodawca w miesiącu zaniechania inwestycji skorygował podatek naliczony należy stwierdzić, że w opisanej we wniosku sytuacji, nie będzie miał obowiązku zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym otrzyma faktury korygujące.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Jednocześnie informuje się, że rozstrzygnięcia w zakresie: uznania, że nabywca nie dokonał odliczenia podatku naliczonego; prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w świetle zmiany art. 88 ustawy; ponownego skorzystania z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zaniechaną inwestycją, dokonano odpowiednio w interpretacjach indywidualnych nr ITPP2/443-157a/09/RS, ITPP2/443-157c/09/RS oraz ITPP2/443-157d/09/RS.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej ? powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje

ITPP2/443-157a/09/RS, interpretacja indywidualna

ITPP2/443-157c/09/RS, interpretacja indywidualna

ITPP2/443-157d/09/RS, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika