Brak możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu.

Brak możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 października 2011 r. (data wpływu 25 listopada 2011 r.), uzupełnionym w dniu 7 grudnia 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku związanego z realizacją projektu - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 25 listopada 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 7 grudnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku związanego z realizacją projektu.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Grupa D. (GD) jest Spółką wpisaną do rejestru instytucji szkoleniowych prowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy i zajmuje się organizacją szkoleń w systemie zarówno zamkniętym jak i otwartym, doradztwem personalnym i biznesowym, sporządzaniem wniosków o dotacje z UE, organizowaniem warsztatów informacyjno- doradczych. Spółka wykonuje działalność gospodarczą w zakresie: usług consultingowych oraz realizacji szkoleń komercyjnych - opodatkowanych 23% stawką podatku oraz usług szkoleniowych realizowanych w ramach projektów UE - opodatkowanych stawką zwolnioną.

Od stycznia 2012 r. Spółka realizować będzie, w ramach Priorytetu VIII Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Poddziałanie 8.2.1 ?Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw?, projekty, którego celem ogólnym jest przeprowadzenie działań doradczo-szkoleniowych ukierunkowanych na rozwój wiedzy wśród 60 os. - studentów, doktorantów, absolwentów, pracowników naukowych/naukowo-dydaktycznych Uczelni Wyższych województwa zachodniopomorskiego w zakresie rozpoczęcia i prowadzenia działalności gospodarczej typu spin-off/out.

Projekt realizowany będzie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowanego ze środków: Europejskiego Funduszu Społecznego w wysokości 85%, z budżetu państwa w wysokości 15%.

Na pokrycie kosztów wykonania zadania, Spółka uzyska dotację jako dofinansowanie realizacji projektu. Za wartość projektu uznaje się kwotę wydatków faktycznie poniesionych w związku z realizacją projektu. Dotacja przyznawana jest do wysokości poniesionych wydatków (w oparciu o uprzednio zaakceptowany budżet), uznanych za koszty kwalifikowane zgodnie z odrębnymi przepisami dotyczącymi rozliczenia EFS i PO KL.

Na potrzeby realizacji projektu ponosić będzie koszty zakupu m.in.: gadżetów promocyjnych, tablicy informacyjnej, banera, opracowanie i wydanie ulotek i plakatów, utworzenie strony internetowej projektu, zakup sprzętu (aparat fotograficzny, rzutnik multimedialny), delegacji, zakwaterowania i udziału w szkoleniach oraz konferencjach pracowników projektu, materiałów biurowych i eksploatacyjnych, emisji ogłoszeń w prasie, wydania biuletynu. Wydatki te opodatkowane zostaną podatkiem od towarów i usług. Ponadto z dotacji UE pokrywać będzie koszty wynagrodzeń: osób prowadzących warsztaty, szkolenia, doradztwo, kadry zarządzającej projektem (wynagrodzenie netto + koszty pracownika i pracodawcy). Dofinansowanie, będące przedmiotem umów, przekazywane będzie Beneficjentowi transzami. Spółka, po rozliczeniu poniesionych wydatków stanowiących 70% wartości I transzy, może ubiegać się o kolejną transzę. Płatność na rzecz Spółki realizowana będzie przez Wojewódzki Urząd Pracy w oparciu o dokument o nazwie ?Wniosek o płatność? sporządzony przez Beneficjenta na podstawie faktycznie poniesionych wydatków. Wszelkie wydatki ponoszone przez Beneficjenta, w ramach realizacji projektu, dokonywane są za pośrednictwem wydzielonego rachunku bankowego, na który wpływają środki pieniężne (transze na pokrycie wydatków) od WUP, a ewidencja wydatków prowadzona jest na wydzielonych kontach księgowych,

Projekt realizowany jest na zasadzie całkowitej nieodpłatności dla beneficjentów ostatecznych (uczestników: tj. studentów, doktorantów, absolwentów, pracowników naukowych naukowo-dydaktycznych Uczelni Wyższych województwa). Spółka, realizując projekt, nie uzyskuje dochodów (projekt ?non profit?), bowiem nie wystąpi sprzedaż z nim związana, nie zostaną wystawione żadne faktury sprzedażowe z tego tytułu. Finansowanie projektu oparte jest o zasadę zwrotu poniesionych kosztów, a nie dopłaty do ceny, gdyż cena świadczeń nie została w ogóle ustalona i nie pozostaje w żadnym związku z wysokością ponoszonych w ramach tych projektów wydatków. Nie stanowi ona obrotu podlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż świadczone przez Spółkę usługi są nieodpłatne.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w ramach wszelkich zadań realizowanych w ramach ww. projektu istnieją jakiekolwiek przesłanki umożliwiające odliczenie podatku od towarów i usług od zakupów dokonanych w celu realizacji tego przedsięwzięcia?


Zdaniem Wnioskodawcy, podatek od towarów i usług zawarty w budżecie projektu nie może zostać odzyskany, ze względu na krajowe przepisy podatkowe.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powołanego przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto w rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 73, poz. 392 ze zm.), przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu. Natomiast przepisy rozdziału 5 powołanego rozporządzenia określają katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (§ 8 ust. 3 i 4). Uzyskanie pomocy finansowej pochodzącej ze źródeł, o których mowa w tych przepisach daje prawo do ubiegania się o zwrot podatku w oparciu o przepisy zawarte w rozdziale 9 tego rozporządzenia.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka realizować będzie projekt polegający na przeprowadzeniu działań doradczo-szkoleniowych ukierunkowanych na rozwój wiedzy wśród 60 osób (studentów, doktorantów, absolwentów, pracowników naukowych/naukowo-dydaktycznych) w zakresie rozpoczęcia i prowadzenia działalności gospodarczej typu spin-off/out. W ramach realizacji projektu ponoszone będą między innymi koszty związane z zakupem gadżetów promocyjnych, tablicy informacyjnej, banera, sprzętu (aparatu fotograficznego, rzutnika multimedialnego), a także z wynagrodzeniem dla osób prowadzących warsztaty, szkolenia, doradztwo. Projekt realizowany będzie nieodpłatnie dla beneficjentów ostatecznych (uczestników, tj. studentów, doktorantów, absolwentów, pracowników naukowych naukowo-dydaktycznych Uczelni Wyższych województwa zachodniopomorskiego).

Biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Spółce nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na zasadach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż zakupy dokonane w ramach realizacji zadania nie będą służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych. Nie będzie przysługiwać również prawo otrzymania zwrotu tego podatku, gdyż środki, o które się ubiega nie są środkami, o których mowa w § 8 ust. 3 i 4 rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 2011 r.

Jednocześnie należy wskazać, że w kwestii uznania podatku od towarów i usług za koszt kwalifikowany wydano postanowienie nr ITPP2/443-1643b/11/AD.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika