Zwolnienie od podatku czynności przekazania na potrzeby osobiste lokalu użytkowego.

Zwolnienie od podatku czynności przekazania na potrzeby osobiste lokalu użytkowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2009 r. (data wpływu 3 marca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 maja 2009 r. (data wpływu 20 maja 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności przekazania na potrzeby osobiste lokalu użytkowego ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 3 marca 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 15 maja 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności przekazania na potrzeby osobiste lokalu użytkowego.


W przedmiotowym wniosku, oraz ww. piśmie uzupełniającym, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą w formie apteki. Od 1999 r. jest, na zasadach współwłasności ustawowej małżeńskiej, współwłaścicielką lokalu użytkowego. Lokal od dnia nabycia od firmy budowlanej przeznaczony jest na aptekę. Przy jego nabyciu w 1999 r. odliczyła Pani naliczony podatek od towarów i usług zawarty w cenie oraz wprowadziła lokal do ewidencji środków trwałych swojej firmy i amortyzuje go. Nie ponosiła Pani wydatków na ulepszenie, w stosunku do których miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, przekraczających 30% wartości początkowej lokalu. Obecnie rozważa Pani wycofanie lokalu z ewidencji środków trwałych oraz przeznaczenie go na cele osobiste. Rozważa Pani również możliwość sprzedaży pozostałej części przedsiębiorstwa (apteki) osobie trzeciej. Sprzedaż ta nastąpi zaraz po wycofaniu ww. lokalu użytkowego z ewidencji środków trwałych. Wycofany lokal będzie wydzierżawiany nabywcy pozostałej części przedsiębiorstwa, ale jako majątek prywatny, niezwiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą, bowiem po dokonaniu transakcji zbycia pozostałej części przedsiębiorstwa nie zamierza Pani prowadzić działalności gospodarczej. Przychody z dzierżawy lokalu będą stanowić zabezpieczenie Pani egzystencji w przyszłości.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w przypadku wycofania lokalu użytkowego z ewidencji środków trwałych oraz przeznaczeniu go na cele osobiste będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku od towarów i usług od tej czynności...


Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku wycofania lokalu użytkowego z działalności gospodarczej i przeznaczenia go na cele osobiste może Pani skorzystać ze zwolnienia od podatku, przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Nabycie lokalu użytkowego nastąpiło w ramach pierwszego zasiedlenia, o którym mowa w art. 2 pkt 14 tej ustawy, a planowana dostawa (przeznaczenie na cele osobiste jest dostawą - zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy) będzie dokonana po upływie 2 lat, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. b ustawy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami - w świetle art. 2 pkt 6 ustawy - są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W art. 7 ust. 1 ustawy postanowiono, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).

Stosownie do ust. 2 wyżej powołanego przepisu, przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:


  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny


  • jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.


Z powyższego zapisu wynika, że nieodpłatne przekazanie towarów uznaje się za dostawę towarów, jeżeli spełnione zostaną łącznie dwa warunki:


  • przekazanie następuje na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem,
  • podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.


Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 7 ust. 2 cytowanej ustawy jest podstawą do traktowania nieodpłatnego przekazania towarów jako niepodlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z treści złożonego wniosku wynika, że w roku 1999 nabyła Pani część budynku (lokal użytkowy) i odliczyła podatek naliczony z tytułu tego nabycia. Nabyty lokal wprowadziła do ewidencji środków trwałych swojej firmy i użytkowała dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, a obecnie rozważa jego wycofanie z tej ewidencji i przekazanie na potrzeby osobiste.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż wskazane wyżej wycofanie środka trwałego z działalności gospodarczej mieści się w pojęciu dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy. Przekazanie na potrzeby osobiste należącego do Pani towaru nie ma żadnego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, a przy jego nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, co oznacza, że zostały spełnione wszystkie przesłanki warunkujące zrównanie nieodpłatnego przekazania towarów z odpłatną dostawą towarów.

Słusznie Pani wskazała we własnym stanowisku, iż czynność przekazania na potrzeby osobiste części budynku będzie w tym przypadku stanowić dostawę towarów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z tym czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.

Stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 cyt. ustawy - wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-2c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku. I tak, wg art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:


  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Definicję pierwszego zasiedlenia zawiera art. 2 pkt 14 ustawy, zgodnie z którym, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:


  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


Zgodnie z opisem zawartym we wniosku, przedmiotowy lokal od dnia nabycia wykorzystywany był w działalności gospodarczej prowadzonej w formie apteki. Zatem planowana przez Panią dostawa (przekazanie towaru na potrzeby osobiste) nie nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 13 ustawy, ani przed nim. Ponadto od pierwszego zasiedlenia do momentu dostawy upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

W oparciu o tak przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy, uznać należy, iż przekazanie na potrzeby osobiste przedmiotowego lokalu użytkowego korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Wobec powyższego nie będzie Pani zobowiązana do obliczenia i odprowadzenia podatku od towarów i usług z tytułu dostawy ww. części nieruchomości.

Na marginesie dodać należy, że jeśli Wnioskodawca poniósł po dniu 30 kwietnia 2004 r. jakiekolwiek wydatki na ulepszenie przedmiotowego lokalu powinien mieć na uwadze przepisy art. 91 ust. 1-5 w związku z art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, dotyczące ewentualnej korekty podatku naliczonego.

Jednocześnie wskazuje się, że kwestię dotyczącą obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z planowaną transakcją zbycia przedsiębiorstwa rozstrzygnięto w interpretacji znak ITPP2/423-165b/09/AW.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszej interpretacji.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej ? powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje

ITPP2/443-165b/09/AW, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika