Czy transakcja sprzedaży przez podatnika jednej lub kilku działek spowoduje opodatkowanie transakcji (...)

Czy transakcja sprzedaży przez podatnika jednej lub kilku działek spowoduje opodatkowanie transakcji podatkiem od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów ? uwzględniając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 16 grudnia 2008 r. sygn. akt I SA/Bd 689/08 (data wpływu 9 marca 2009 r.) ? po ponownej analizie zdarzenia przyszłego stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 listopada 2007 r. (data wpływu 16 listopada 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 16 listopada 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W sierpniu 1997 r. Wnioskodawca otrzymał od swojej matki darowiznę 1/3 udziału w nieruchomości położonej w B. W maju 1998 r. kupił od swojego wuja (tj. brata matki) kolejny udział w wysokości 1/3 w wyżej wskazanej nieruchomości. W maju 2006 r. nabył pozostały udział w nieruchomości w wysokości 1/3 od dotychczasowych współwłaścicieli (tj. od swojego kuzynostwa). Od tego momentu stał się jej wyłącznym właścicielem. Jako wyłączny właściciel przedmiotowej nieruchomości wystąpił o dokonanie powtórnego podziału geodezyjnego, w wyniku którego nieruchomość została podzielona na sześć nowych działek budowlanych. W planie zagospodarowania przestrzennego nieruchomość przeznaczona jest pod budownictwo mieszkaniowe.

Wnioskodawca zamierza sprzedać jedną lub kilka działek budowlanych z nieruchomości, którą nabył w sposób opisany powyżej. Jest on osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej - taki status posiadał przy nabyciu udziałów w nieruchomości oraz będzie posiadał przy ewentualnym zbyciu działek (nieruchomość ta należy do jego majątku osobistego).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy transakcja sprzedaży jednej lub kilku działek spowoduje opodatkowanie transakcji podatkiem od towarów i usług...


Zdaniem Wnioskodawcy, transakcja sprzedaży przez podatnika jednej lub kilku działek nie spowoduje opodatkowania tych transakcji podatkiem od towarów i usług. Sama częstotliwość wykonywania czynności polegających na sprzedaży działek budowlanych nie decyduje o byciu podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca nie występuje tutaj jako podatnik w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Nabywając udziały w nieruchomości nie nabywał ich z zamiarem dalszej odsprzedaży (trudno w ogóle mówić o zamiarze odsprzedaży w przypadku otrzymania darowizny). Nieruchomość ta miała stanowić dalszy ciąg posesji (obok nieruchomości opisanej w niniejszym wniosku znajduje się inna nieruchomość Wnioskodawcy, na której pobudował własny dom mieszkalny), a ponadto z nieruchomością tą Wnioskodawca związany jest emocjonalnie, gdyż stanowi ona część tzw. ojcowizny. Z uwagi jednak na obecną sytuację rodzinno-zdrowotną Wnioskodawca zastanawia się nad sprzedażą tych działek.

Wskazano, że skoro nie nabyto nieruchomości w celu jej dalszej odsprzedaży i stanowi ona majątek osobisty Wnioskodawcy, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska powołano wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 października 2007 r. sygn. akt I FPS 3/07.


W interpretacji indywidualnej z dnia 5 lutego 2008 r. znak ITPP2/443-197/07/AK uznano stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Nie zgadzając się w treścią wydanej interpretacji Strona, po uprzednim wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, złożyła skargę.


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 grudnia 2008 r. przedmiotowej skargi - zaznaczając, iż na podstawie art. 152 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), zaskarżona interpretacja nie może być wykonana w całości - uchylił będącą przedmiotem skargi interpretację w oparciu o art. 146 § 1 powołanej ustawy i zasądził od Ministra Finansów na rzecz Strony kwotę 200 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

W wyniku ponownej analizy przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, w związku z przepisem art. 153 ww. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, stanowiącym, że ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie ten sąd oraz organ, którego działanie lub bezczynność było przedmiotem zaskarżenia, stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.


Referencje

I FPS 3/07, wyrok składu 7 sędziów NSA

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika