Brak możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z inwestycją niezwiązane z wykonywaniem (...)

Brak możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z inwestycją niezwiązane z wykonywaniem czynności opodatkowanych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 grudnia 2007 r. (data wpływu 28 grudnia 2007 r.) uzupełnionym pismem złożonym w dniu 3 stycznia 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku naliczonego dotyczącego inwestycji pn. ?Budowa świetlicy osiedlowej na Osiedlu B. w K.? niezwiązanego z czynnościami opodatkowanymi - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 28 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania w jakikolwiek sposób podatku naliczonego w związku ze zrealizowaniem inwestycji polegającej na budowie świetlicy osiedlowej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca wykonując zadania gminy zrealizował w latach 2005 ? 2007 projekt polegający na budowie świetlicy osiedlowej na Osiedlu B. Projekt wykonano w ramach programu Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego. W związku z wymienioną inwestycją Wnioskodawca wystąpił o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Wnioskodawca zawarł we wniosku oświadczenie, iż wykonana inwestycja nie ma związku z czynnościami opodatkowanymi. Nie ma zatem możliwości odliczenia podatku wynikającego z poniesionych nakładów na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Nie ma również możliwości odzyskania podatku w postaci zwrotu na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), gdyż środki z dofinansowania nie będą wypełniały warunków, o których mowa w § 6 tego rozporządzenia. Z uwagi na zwolnienie podmiotowe jednostki samorządowej od podatku dochodowego stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) Wnioskodawca nie może odzyskać nieodliczonego podatku naliczonego poprzez zakwalifikowanie go do kosztów uzyskania przychodu.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się o potwierdzenie braku możliwości odzyskania podatku naliczonego odniesieniu do zrealizowanego projektu.

Zdaniem wnioskodawcy w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego nie ma możliwości odzyskania podatku naliczonego związanego z realizacją inwestycji w systemie podatku VAT jak i poza tym systemem.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.






Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika