Stawki podatku obowiązujące dla dostawy oleju słonecznikowego surowego z przeznaczeniem do produkcji (...)

Stawki podatku obowiązujące dla dostawy oleju słonecznikowego surowego z przeznaczeniem do produkcji pasz.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 kwietnia 2012 r. (data wpływu 6 kwietnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 31 maja oraz 6 i 9 lipca 2012 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla dostawy oleju słonecznikowego surowego z przeznaczeniem do produkcji pasz ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 6 kwietnia 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 31 maja oraz 6 i 9 lipca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla dostawy oleju słonecznikowego surowego z przeznaczeniem do produkcji pasz.


W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka sprowadza z Litwy olej słonecznikowy surowy z przeznaczeniem do produkcji pasz dla zwierząt. Materiał paszowy odsprzedaje wytwórniom pasz. Kod oleju to CN 15 12 119100. Olej ten przez łódzki Ośrodek klasyfikacji został zaklasyfikowany jako ?olej słonecznikowy surowy? PKWiU 10.41.24.0. Spółka stwierdziła, że PKWiU nie pozwala na zaklasyfikowanie tego oleju jako jadalnego i dostarcza podstaw, aby do obrotu nim zastosować stawkę 23%, pomimo że mieściłby się wśród olejów jadalnych. Spółka wystawia faktury sprzedaży ze stawką 23%.

W dniu zbycia oleju przez Spółkę nie nadaje się on do konsumpcji, gdyż olej transportowany jest w autocysternach, które nie mają uprawnień do przewozu artykułów spożywczych.

Transport oleju do zastosowań w paszy jest zgodny ze standardami dotyczącymi transportu pasz.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy sprzedaż sprowadzonego z Litwy oleju słonecznikowego surowego o kodzie PKWiU 10.41.24.0 z przeznaczeniem do produkcji pasz należy opodatkować 23% stawką podatku?


Zdaniem Wnioskodawcy, PKWiU 10.41.24.0 nie pozwala na zaklasyfikowanie tego oleju jako jadalnego i dostarcza podstaw, aby do obrotu nim zastosować stawkę 23%, pomimo że mieściłby się wśród olejów jadalnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Klasyfikacją statystyczną dotyczącą towarów i usług, która ma zastosowanie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług, od dnia 1 stycznia 2011 r. jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) ? (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.).

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl ust. 2 powołanego artykułu, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.


Jednakże na podstawie obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 146a pkt 1 i pkt 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:


  1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;
  2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.


Należy zauważyć, iż z dniem 1 stycznia 2011 r., przez art. 1 pkt 17 ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476), dokonano zmiany załącznika nr 3 do ustawy.

W objaśnieniach do ww. załącznika wskazano, iż wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik.

W poz. 27 załącznika nr 3 wymienione zostały ?oleje i tłuszcze zwierzęce i roślinne ? wyłącznie jadalne? - PKWiU ex 10.4.

Należy również zauważyć, iż zgodnie, z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., art. 2 pkt 30 ustawy, przez ?PKWiU ex? rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania obniżonej stawki podatku tylko do towarów należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce ?nazwa towaru?.

Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka podatku dotyczy wyłącznie danego towaru z danego grupowania.

Ponadto zgodnie z art. 41 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług, dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.

W pozycji 20 tego załącznika wymienione zostały ?oleje i tłuszcze zwierzęce i roślinne ? wyłącznie jadalne? - PKWiU ex 10.4.

Zgodnie § 7 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 ze zm.), obniżoną do wysokości 8% stawkę podatku stosuje się również do dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia i importu makuchów i innych pozostałości stałych z tłuszczów i olejów roślinnych; mąki i mączki z nasion lub owoców oleistych, z wyłączeniem gorczycy (PKWiU ex 10.41.4), (CN ex 2304 00 00, 2305 00 00, 2306 i 1208) wyłącznie przeznaczonych do stosowania jako nawozy, pasze lub dodatki (surowiec) do pasz, jeżeli ich nabywcą jest podatnik podatku rolnego lub podatku dochodowego od dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej.

Przepis ust. 4 stosuje się do dostawy ? pod warunkiem, że nabywca tych towarów złoży sprzedawcy pisemne oświadczenie, że jest podatnikiem podatku rolnego lub podatku dochodowego od dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, a nabywane towary przeznaczy do stosowania jako nawozy, pasze lub dodatki (surowiec) do pasz w prowadzonym przez niego gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej (§ 7 ust. 5 pkt 1 rozporządzenia).

Z treści wniosku wynika, iż Spółka dokonuje dostaw oleju słonecznikowego surowego na rzecz wytwórni z przeznaczeniem do produkcji pasz dla zwierząt. Olej ten został zaklasyfikowany jako ?olej słonecznikowy surowy? PKWiU 10.41.24.0. W dniu zbycia oleju przez Spółkę nie nadaje się on do konsumpcji, gdyż transportowany jest w autocysternach, które nie mają uprawnień do przewozu artykułów spożywczych. Transport oleju do zastosowań w paszy jest zgodny ze standardami dotyczącymi transportu pasz.

Należy wskazać, iż ustawodawca zawęził stosowanie stawki podatku od towarów i usług w wysokości 5% do towarów znajdujących się w sekcji C 10.4 PKWiU ?oleje i tłuszcze zwierzęce i roślinne? tylko do pewnej grupy towarów z tego grupowania, tzn. tylko do towarów, które są uznane za jadalne.

Zatem w oparciu o przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, iż dostawa oleju słonecznikowego surowego na rzecz wytwórni z przeznaczeniem do produkcji pasz dla zwierząt, w sytuacji gdy z uwagi na transport w autocysternach nieposiadających uprawnień do przewozu artykułów spożywczych nie nadaje się on do konsumpcji, jako produktu niejadalnego, podlega opodatkowaniu - zgodnie z treścią art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy - 23% stawką podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika