W którym momencie powstaje obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług?

W którym momencie powstaje obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 kwietnia 2012 r. (data wpływu 16 kwietnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego dotyczącego usług pośrednictwa z wykorzystaniem portalu internetowego ? jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 16 kwietnia 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego dotyczącego usług pośrednictwa z wykorzystaniem portalu internetowego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Prowadząc jednoosobowo działalność gospodarczą zamierza Pan (?Operator") uruchomić portal internetowy, którego celem będzie pozyskiwanie od osób trzecich (?Finansujący") środków finansowych przez podmioty zamierzające zrealizować określony projekt czy pomysł (?Projektodawcy"), jednakże nie mają na to środków finansowych. Finansujący i Projektodawcy mogą być każdym podmiotem prawa cywilnego, prowadzącym lub nie prowadzącym działalności gospodarczej. Pan będzie jedynie Operatorem portalu, za pośrednictwem którego Finansujący i Projektodawcy będą zawierali umowy sprzedaży towarów (świadczenia ekwiwalentne). Projektodawca będzie określał wysokość kwotową dofinansowania, które chciałby uzyskać oraz termin pozyskania dofinansowania. Finansujący będą mogli wpłacać dowolne kwoty na dany projekt. Wszelkie środki będą wpłacane na Pana konto. W przypadku zebrania pożądanej przez Projektodawcę kwoty, środki będą zwalniane na rachunek Projektodawcy, po potrąceniu 5% zebranej kwoty jako Pana zysku, zaś Finansujący otrzymają od Projektodawcy towar lub usługę, która będzie świadczeniem wzajemnym za wpłacane środki. Towary lub usługi będą z góry określone i podane do wiadomości na stronie portalu internetowego. W przypadku nie zebrania planowanej kwoty dofinansowania, wszystkie wpłaty zostaną zwrócone Finansującym, bez dokonywania żadnych potrąceń. Podstawą funkcjonowania portalu internetowego ma być regulamin, który będzie regulował stosunki umowne pomiędzy Panem a Finansującymi i Projektodawcami. Z najważniejszych postanowień, które dotykają wątków opisanych w niniejszym wniosku, w regulaminie znajdą się postanowienia, zgodnie z którymi:


  • Operator portalu internetowego zastrzeże, że nie jest stroną w ramach stosunków zobowiązaniowych powstałych pomiędzy Projektodawcami i Finansującymi, a jedynie umożliwia za pomocą portalu internetowego finansowanie projektów Projektodawców,
  • Operator nie będzie ponosił odpowiedzialności za działania lub zaniechania Projektodawców w razie otrzymania środków finansowych na realizację danego projektu w związku z regulacjami zawartymi w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych i jest jedynie podmiotem pośredniczącym w przekazywaniu środków finansowych pomiędzy Projektodawcami a Finansującymi,
  • wykonanie usługi na rzecz Projektodawców następowało będzie w momencie zwolnienia zebranej kwoty (po potrąceniu 5% prowizji Operatora) na rachunek danego Projektodawcy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


W którym momencie powstaje obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług?


Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług powstaje, zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, z chwilą dokonania przelewu środków na konto Projektodawcy, gdyż jest to chwila wykonania usługi względem Projektodawcy. W przypadku braku dokonania przelewu z powodu nie zebrania wystarczającej kwoty, obowiązek podatkowy nie powstaje.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W przepisie art. 8 ust. 1 ustawy zdefiniowano, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (?).

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Z przepisu ust. 4 powołanego artykułu wynika, iż jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Dla prawidłowego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego istotne jest zdefiniowanie momentu, w którym usługa została wykonana. Z powodu braku stosownych regulacji tego zagadnienia w ustawie, moment wykonania usługi jest często ustalany w oparciu o moment realizacji poszczególnych umów, w których kontrahenci zastrzegają sobie, w jaki sposób dojdzie do realizacji i finalizacji usługi (przygotowanie i przesłanie dokumentacji, sporządzenie i podpisanie protokołu odbioru, itp.).

Należy stwierdzić zatem, iż o tym czy dana usługa została faktycznie wykonana i kiedy nastąpiło jej wykonanie w całości lub częściowo decyduje zawarta umowa cywilnoprawna. Umowa cywilnoprawna określa wzajemne prawa i obowiązki stron. O tym czy dana usługa została wykonana decyduje również jej charakter. Charakter usługi i datę jej wykonania definiują strony umowy cywilnoprawnej, z wyjątkiem gdy moment ten określa powszechnie obowiązujący przepis prawa, regulujący zasady danego rodzaju usług. W konsekwencji, w zależności od charakteru usługi, w oparciu o datę jej wykonania wynikającą z zawartej pomiędzy stronami umowy cywilnoprawnej, należy określić obowiązek podatkowy z tytułu jej wykonania.

Wobec powyższego, usługę uważa się za wykonaną w sytuacji, gdy usługodawca wykonał wszystkie zobowiązania składające się na określony rodzaj usług, wynikające z zawartej umowy. Natomiast w przypadku braku umowy ? wykonanie usługi ustala się w oparciu o okoliczności faktyczne, potwierdzone stosownymi dowodami.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W myśl ust. 4 ww. artykułu, podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360).

W myśl § 9 ust. 1 rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 10-12.

Z treści wniosku wynika, iż zamierza Pan uruchomić portal internetowy, którego celem będzie pozyskiwanie od Finansujących środków finansowych przez Projektodawców zamierzających zrealizować określony projekt czy pomysł, jednakże nie mają na to środków finansowych.

Finansujący i Projektodawcy mogą być każdym podmiotem prawa cywilnego, prowadzącym lub nie prowadzącym działalności gospodarczej. Pan będzie jedynie Operatorem portalu, za pośrednictwem którego Finansujący i Projektodawcy będą zawierali umowy sprzedaży towarów (świadczenia ekwiwalentne). Projektodawca będzie określał wysokość kwotową dofinansowania, które chciałby uzyskać oraz termin pozyskania dofinansowania. Finansujący będą mogli wpłacać dowolne kwoty na dany projekt. Wszelkie środki będą wpłacane na Pana konto. W przypadku zebrania pożądanej przez Projektodawcę kwoty, środki będą zwalniane na rachunek Projektodawcy, po potrąceniu 5% zebranej kwoty jako Pana zysku, zaś Finansujący otrzymają od Projektodawcy towar lub usługę, która będzie świadczeniem wzajemnym za wpłacane środki. Towary lub usługi będą z góry określone i podane do wiadomości na stronie portalu internetowego. W przypadku nie zebrania planowanej kwoty dofinansowania, wszystkie wpłaty zostaną zwrócone Finansującym, bez dokonywania żadnych potrąceń. Nie będzie Pan stroną w ramach stosunków zobowiązaniowych powstałych pomiędzy Projektodawcami i Finansującymi, nie będzie ponosił odpowiedzialności za działania lub zaniechania Projektodawców w razie otrzymania środków finansowych na realizację danego projektu, wykonanie usługi na rzecz Projektodawców następowało będzie w momencie zwolnienia zebranej kwoty (po potrąceniu 5% prowizji) na rachunek danego Projektodawcy.

Analizując okoliczności sprawy w kontekście obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa stwierdzić należy, iż w sytuacji, gdy strony ustalą, iż momentem, w którym wykonał Pan wszystkie zobowiązania składające się na określony we wniosku rodzaj usług jest dzień zwolnienia zebranej kwoty na rachunek danego Projektodawcy, w tym dniu nastąpi wykonanie usługi. W przypadku, gdy usługa ta nie powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstanie ? zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy ? z chwilą jej wykonania. Natomiast gdy usługa ta powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstanie ? zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy - z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wykonania usługi. Faktura w takim przypadku winna być wystawiona najpóźniej 7. dnia od dnia wykonania usługi.

Z uwagi na fakt, iż w Pana ocenie obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług powstaje, zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy, z chwilą dokonania przelewu środków na konto Projektodawcy, podczas gdy ? jak wskazano wyżej - w sytuacji gdy usługa powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy, oceniając Pana stanowisko całościowo należało uznać je za nieprawidłowe.

Końcowo wskazać należy, iż niniejszą interpretację wydano w oparciu o przedstawiony opis zdarzenia przyszłego, bowiem ustawa o podatku od towarów i usług nie reguluje zasad zawierania między stronami umów a organy podatkowe nie mają prawa ingerować w treść zawieranych umów, chyba że postanowienia umów naruszają przepisy podatkowe, a to może być stwierdzone jedynie w drodze postępowania podatkowego.

Ponadto zaznacza się, że niniejsza interpretacja została udzielona przy założeniu, że miejscem świadczenia usług, stosownie do przepisów Działu V, Rozdziału 3 ustawy dotyczących miejsca świadczenia przy świadczeniu usług jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy wyłącznie przepisów prawa podatkowego i wywołuje skutki prawne jedynie przy założeniu, iż czynności o których mowa we wniosku mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? j.t. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika