Czy Spółka ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur wystawionych przez podwykonawców?

Czy Spółka ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur wystawionych przez podwykonawców?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. Nr 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2012 r. (data wpływu 30 kwietnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 12 lipca 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia usług transportowych - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE


W dniu 30 kwietnia 2012 r., złożono wniosek uzupełniony w dniu 12 lipca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia usług transportowych.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność m. in. w zakresie usług spedycyjnych oraz transportowych. Ponieważ nie posiada własnych środków transportu korzysta z usług podwykonawców ? innych firm transportowych. Spółka dokonuje transportu towaru, który zostaje dowieziony z kraju trzeciego morzem (konosament morski) do portu w Polsce. W porcie tym towar zostaje zgłoszony przez agencję celną do odprawy celnej przekazowej (T1), z przeznaczeniem wprowadzenia ww. towaru do składu celnego importera, który znajduje się w głębi kraju. Za zgodą urzędu celnego towar zostaje rozformowany z kontenerów, przeładowany na samochody celem przewozu z portu do składu celnego. Usługa transportu wykonywana przez Spółkę odbywa się na terytorium Polski z portu morskiego do składu celnego na południu kraju. Zgodnie z otrzymanym zleceniem spedycyjnym oraz informacji od zleceniodawcy, który jest jednocześnie importerem i odbiorcą towaru, koszty transportu towaru z portu do składu celnego zostają wliczone do podstawy opodatkowania w chwili wyprowadzenia towaru ze składu celnego przez odprawę celną ? procedura dopuszczenia do obrotu. Wówczas zostaje uregulowany (rozliczony i zapłacony) przez zleceniodawcę podatek należny. Wyprowadzenie towaru ze składu celnego następuje w różnych odstępach czasowych od kilku dni do kilku miesięcy. Na potwierdzenie tego faktu Spółka otrzymuje od kontrahenta kserokopię dokumentu PZC (poświadczone zgłoszenie celne), z którego jednoznacznie wynika, iż koszt usługi transportowej został wliczony do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Dokument ten nie jest potwierdzony za zgodność z oryginałem przez urząd celny. Oryginał znajduje się u kontrahenta, który dokonuje odprawy celnej. W związku z powyższym Spółka wystawia fakturę VAT ze stawką 0% dla zleceniodawcy, z kolei podwykonawcy, którzy fizycznie dokonują transportu towarów, wystawiają faktury ze stawką 23%, gdyż nie posiadają stosownych dokumentów do zastosowania stawki 0%. Wszystkie podmioty są polskimi podatnikami.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur wystawionych przez podwykonawców?


Zdaniem Wnioskodawcy, ma prawo do odliczenia podatku z faktur wystawionych przez podwykonawców, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, który stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Na podstawie ust. 2, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych na fakturach otrzymanych przez podatnika. Spółka ponownie wskazała, że podwykonawcy, z których usług korzysta, wystawiają faktury ze stawką podstawową 23%, gdyż nie posiadają stosownej dokumentacji do zastosowania stawki 0%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z treści powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi tego podatku i dotyczy podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług, wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ustawodawca stworzył zatem podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych tj. odnoszących się do zakupów, które muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że w związku z tym, iż nabycie usług transportowych od podwykonawców ? jak wynika treści wniosku - związane jest ze sprzedażą opodatkowaną, Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur VAT dokumentujących nabycie ww. usług, o ile nie zachodzą ograniczenia wynikające z art. 88 ustawy.

Jednocześnie informuje się, że kwestie stawki podatku obowiązującej dla usługi transportu towarów wykonanej na terytorium kraju, stanowiącej część usługi transportu międzynarodowego rozstrzygnięto w interpretacji indywidualnej nr ITPP2/443-516a/12/RS.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika