1. Czy opisane usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli ich nabywcą (...)

1. Czy opisane usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli ich nabywcą jest osoba fizyczna lub prawna z państwa trzeciego? 2. Jeśli takie usługi są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, jaka jest właściwa stawka podatku?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2010 r. (data wpływu 26 stycznia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 19 marca 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług związanych z wytwarzaniem oprogramowania komputerowego, planowaniem i projektowaniem systemów komputerowych wykonywanych na rzecz obywateli z państw trzecich oraz podmiotów posiadających tam siedzibę - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 stycznia 2010 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 19 marca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług związanych z wytwarzaniem oprogramowania komputerowego, planowaniem i projektowaniem systemów komputerowych wykonywanych na rzecz obywateli z państw trzecich oraz podmiotów posiadających tam siedzibę.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza prowadzić:


  • na rzecz obywateli państw trzecich lub podmiotów posiadających siedzibę na terytorium państw trzecich, działalność usługową związaną z wytwarzaniem oprogramowania komputerowego na zlecenie (PKWiU 72.20.32);
  • na rzecz obywateli państw trzecich lub podmiotów posiadających siedzibę na terytorium państw trzecich, działalność usługową związaną z planowaniem i projektowaniem systemów komputerowych, które łączą sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne (PKWiU 72.20.31).


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy opisane usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli ich nabywcą jest osoba fizyczna lub prawna z państwa trzeciego...
  2. Jeśli takie usługi są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, jaka jest właściwa stawka podatku...


Zdaniem Wnioskodawcy, na mocy art. 28l ust. 1, 3a i 3b ustawy o podatku od towarów i usług, dla opisanych usług miejscem świadczenia będzie siedziba lub miejsce zamieszkania nabywcy, czyli terytorium państwa trzeciego.

W związku z tym, że zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, zatem opisana działalność nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Należy wskazać, iż od 1 stycznia 2010 r., przepisy ustawy o podatku od towarów i usług uległy zmianie na mocy ustawy z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 195, poz. 1504). W wyniku ww. nowelizacji ustawodawca dokonał zmian m. in. w zakresie definicji podatnika, przepisów określających miejsce świadczenia usług, jak również przepisów dotyczących określania momentu powstania obowiązku podatkowego.

Od dnia 1 stycznia 2010 r. zasada ogólna dotycząca miejsca świadczenia usług na rzecz podatnika zawarta jest w art. 28b ustawy. Zgodnie z tym przepisem, miejscem świadczenia usług, w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j i 28n.


Na potrzeby stosowania przepisów dotyczących miejsca świadczenia usług, w art. 28a ustawy ustawodawca zdefiniował pojęcie podatnika. Zgodnie z punktem 1 tego artykułu, ilekroć jest mowa o podatniku ? rozumie się przez to:


  1. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
  2. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a), która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej.


Stosownie do treści art. 28c ust. 1 ww. ustawy, miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 oraz art. 28d-28f, art. 28g ust. 2, art. 28h-28n.


Zgodnie z art. 28l pkt. 1, pkt 3 lit. a) i b) ustawy, w przypadku świadczenia na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, mających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu poza terytorium Wspólnoty, usług:


    1. sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw, (?)

    1. doradczych, inżynierskich, prawniczych księgowych oraz podobnych usług, w tym w szczególności usług:


      1. doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1),
      2. doradztwa w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2)

  • miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu.


Z treści złożonego wniosku wynika, że Spółka zamierza świadczyć usługi na rzecz obywateli państw trzecich lub podmiotów posiadających siedzibę na terytorium państw trzecich, polegające na wytwarzaniu oprogramowania komputerowego na zlecenie (PKWiU 72.20.32) oraz związane z planowaniem i projektowaniem systemów komputerowych, które łączą sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne (PKWiU 72.20.31).

Biorąc pod uwagę powyższe fakty oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że miejscem świadczenia opisanych we wniosku usług będą terytoria państw trzecich, odpowiednio na podstawie: art. 28b ust. 1 ustawy (w przypadku usług świadczonych na rzecz podatników posiadających siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium państw trzecich), art. 28b ust. 2 ustawy (w przypadku usług świadczonych dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika znajdującego się na terytorium państw trzecich, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania) lub art. 28l pkt 3 lit. b) ustawy (w przypadku świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami). Jednakże w przypadku, gdy przedmiotowe usługi będą się wiązały z przeniesieniem praw autorskich i będą świadczone na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, miejsce ich świadczenia (terytoria państw trzecich) będzie wynikało z treści art. 28l ust. 1 ustawy. W związku z powyższym ww. usługi nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju.

Jednocześnie należy wskazać, że biorąc pod uwagę klasyfikację podaną przez Spółkę, nie jest możliwe określenie miejsca świadczenia opisanych usług na podstawie art. 28l pkt 3 lit a) ustawy i w związku z tym stanowisko Spółki uznano za nieprawidłowe.

Ponadto podkreślić należy, iż przedmiot zaklasyfikowania usług do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska odnośnie klasyfikacji przedmiotowych usług, a niniejszą interpretację wydano na podstawie klasyfikacji podanej przez Spółkę.

Jednocześnie informuje się, że kwestię dotyczącą zasad sporządzania faktur VAT dokumentujących wykonanie ww. usług, świadczonych na rzecz podmiotów mających miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium krajów trzecich, rozstrzygnięto w interpretacji indywidualnej ITPP2/443-61b/10/AF.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje

ITPP2/443-61b/10/AF, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika