Niepodleganie opodatkowaniu czynności przekazania w drodze darowizny nieruchomości gruntowej.

Niepodleganie opodatkowaniu czynności przekazania w drodze darowizny nieruchomości gruntowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 maja 2012 r. (data wpływu 5 czerwca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu czynności przekazania w drodze darowizny nieruchomości gruntowej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 5 czerwca 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu czynności przekazania w drodze darowizny nieruchomości gruntowej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Gmina zamierza przekazać na rzecz Starostwa Powiatowego nieruchomość gruntową, na podstawie umowy darowizny sporządzonej w formie aktu notarialnego. Przekazywana nieruchomość ma służyć jako lądowisko dla śmigłowców ratunkowych Szpitala Powiatowego, który jest jednostką podległą Starostwu Powiatowemu. Przedmiotową działkę Gmina nabyła w drodze komunalizacji, a więc nie korzystała z obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu tej czynności, ponieważ w roku 1991, tj. w momencie nabycia, nie była zarejestrowana jako podatnik podatku od towarów i usług. Gmina nie ponosiła żadnych nakładów inwestycyjnych na tę nieruchomość, tym samym nie odliczała kwoty podatku naliczonego. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego ww. działka zlokalizowana jest na terenie oznaczonym jako tereny zieleni nieurządzonej. Zarówno Gmina, jak i Starostwo Powiatowe, są jednostkami samorządu terytorialnego.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy przekazanie nieruchomości gruntowej w formie darowizny między jednostkami samorządu terytorialnego, jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i jaką stawką?


Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym przypadku darowizna jest przekazaniem towaru bez wynagrodzenia w sytuacji, gdy podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W związku z powyższym zdarzenie to nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 tej ustawy. Po powołaniu treści art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), Gmina wskazała, iż z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy wynika, że przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, wszelkie inne przekazania towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, ale tylko w sytuacji, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Stwierdziła, iż wobec powyższego darowizna towaru, od którego nie przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie stanowi dostawy towarów w myśl art. 5 ustawy i tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Stosownie do postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Artykuł 7 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).


W myśl ust. 2 ww. artykułu, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:


  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny


  • jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.


Analizując powołany przepis art. 7 ust. 2 ustawy należy wskazać, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, zarówno na cele związane, jak i na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru w całości lub w części. Jeżeli natomiast nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nieodpłatne przekazanie nie będzie podlegało opodatkowaniu tym podatkiem.

Z treści wniosku wynika, iż Gmina zamierza przekazać w formie darowizny na rzecz Starostwa Powiatowego nieruchomość gruntową. Przedmiotową działkę nabyła w 1991 r. w drodze komunalizacji, w związku z czym przy nabyciu nie korzystała z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nie ponosiła żadnych nakładów inwestycyjnych na tę nieruchomość, tym samym nie odliczała podatku naliczonego.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz treść powołanych przepisów prawa stwierdzić należy, iż planowana darowizna przedmiotowej nieruchomości gruntowej w sytuacji, gdy z jej nabyciem nie wiązało się prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie będzie stanowiła dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, a w konsekwencji nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika