Odliczenie zwrot podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

Odliczenie zwrot podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 czerwca 2012 r. (data wpływu 11 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia i zwrotu podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. ? ?? - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 11 czerwca 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia i zwrotu podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. ? ??.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Stowarzyszenie podjęło działania w celu realizacji operacji, w ramach działania 413 ?Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów, tj. operacji, które nie odpowiadaja warunkom przyznania pomocy w ramach działań Osi 3, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi?, objętego PROW na lata 2007-2013. W dniu 30 maja 2012 r. podpisano stosowną umowę z Samorządem Województwa reprezentowanym przez Dyrektora Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich. Środki pozyskane w ramach powyższego działania pozwolą na zakup 3 łodzi klasy ?. Cała transakcja zakupu opiewa na kwotę 9.450 zł i zaplanowana jest na koniec czerwca 2012 r. Stowarzyszenie nie jest zarejestrowane w Urzędzie Skarbowym jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, dlatego też nie odlicza podatku od towarów i usług. Urząd Marszałkowski domaga się formalnego potwierdzenia, że Stowarzyszenie nie ma możliwości odzyskania zapłaconego podatku od towarów i usług, stąd wniosek o interpretację indywidualną. Stowarzyszenie, mając na uwadze przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdziło, że w przedmiotowej sprawie nie spełnia podstawowych warunków do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturze dokumentującej nabywanie towarów i usług, bowiem nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jest podmiotem zarejestrowanym w KRS, działającym od 2006 r. Nie prowadzi działalności gospodarczej, a jego działalność jest nieodpłatna. Stowarzyszenie uzyskuje następujące przychody:


  • ze składek członkowskich,
  • z darowizn,
  • z dotacji celowych,


Realizacja przez Stowarzyszenie operacji w ramach działania 413 ?Wdrażanie lokalnej strategii rozwoju dla małych projektów? nie ma w żadnym zakresie związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, ponieważ takich czynności nie realizuje.


Operacja polega na:


  • zakupie 3 łodzi klasy ?,
  • nieodpłatnym wypożyczaniu zakupionego sprzętu w okresie najbliższych wakacji, co podniesie turystyczną atrakcyjność wsi O.,
  • nieodpłatnym udostępnianiu zakupionego sprzętu Szkole Podstawowej oraz Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu w celu realizacji programu szkolenia żeglarskiego,
  • wykorzystaniu zakupionego sprzętu podczas nieodpłatnych półkolonii organizowanych przez Stowarzyszenie dla dzieci z rodzin ubogich i niewydolnych wychowawczo.


Indywidualna interpretacja przepisów wymagana jest jako załącznik do wniosku o płatność na etapie refundacji wydatków. Wniosek ten Stowarzyszenie winno złożyć do dnia 25 sierpnia 2012 r. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania ?Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju? objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 § 4 ust. 3 pkt 1, do kosztów kwalifikowanych małych projektów zalicza się także podatek od towarów i usług. Brak interpretacji indywidualnej potwierdzającej stanowisko Stowarzyszenia spowoduje nieuznanie kosztów zapłaconego podatku od towarów i usług jako kosztu kwalifikowanego.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Stowarzyszenie jako niezarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług, nie figurujący w ewidencji podatników tego podatku, ma możliwość odliczenia i uzyskania zwrotu podatku od towarów i usług w ramach ww. operacji, w ramach działania 413 ?Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów, tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań Osi 3, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi?, objętego PROW na lata 2007-2013?


Zdaniem Wnioskodawcy, nie może uzyskać prawa do odliczenia i zwrotu podatku od towarów i usług dotyczącego zakupów dokonanych w ramach realizacji ww. operacji, w ramach działania 413 ?Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów, tj. operacji, które nie odpowiadaja warunkom przyznania pomocy w ramach działań Osi 3, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi?, objętego PROW na lata 2007 - 2013.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towar i usługa są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika. Prawo to przysługuje wyłącznie podatnikom zarejestrowanym jako podatnicy VAT czynni, składający deklaracje VAT-7. Wnioskodawca jest Stowarzyszeniem zarejestrowanym w KRS, nie prowadzi działalności gospodarczej i nie wykonuje czynności opodatkowanych, w związku z czym nie ma możliwości odzyskania zapłaconego podatku od towarów i usług. Stowarzyszenie prowadzi działalność nieodpłatną, zgodnie z zapisami w statucie.

Stowarzyszenie, mając na uwadze wskazany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdziło, że w przedmiotowej sprawie nie zostanie spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturze dokumentującej nabycie towarów (3 łodzie klasy ?) - nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, a zatem nabywane towary na potrzeby ww. operacji, nie mają w żadnym zakresie związku z czynnościami opodatkowanymi tym podatkiem. Stowarzyszenie nie ma zatem możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją tej operacji, gdyż takowego podatku nie płaci.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) - dalej ustawa - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu wynika, iż kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych (m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych) oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

W myśl art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Należy również zauważyć, iż w rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73 poz. 392 ze zm.), przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu.

Przepisy powołanego rozporządzenia określają katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (§ 8 ust. 3 i 4). Uzyskanie pomocy finansowej pochodzącej ze źródeł, o których mowa w tych przepisach daje prawo do ubiegania się o zwrot podatku w oparciu o przepisy zawarte w rozdziale 9 tego rozporządzenia.


Z treści złożonego wniosku wynika, że Stowarzyszenie podjęło działania w celu realizacji operacji w ramach działania 413 ?Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów?, objętego PROW na lata 2007 - 2013. Operacja polega na:


  • zakupie 3 łodzi klasy ?;
  • nieodpłatnym wypożyczaniu zakupionego sprzętu w okresie najbliższych wakacji, co podniesie turystyczną atrakcyjność wsi O.;
  • nieodpłatnym udostępnianiu zakupionego sprzętu Szkole Podstawowej oraz Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu w celu realizacji programu szkolenia żeglarskiego;
  • wykorzystaniu zakupionego sprzętu podczas nieodpłatnych półkolonii organizowanych przez Stowarzyszenie dla dzieci z rodzin ubogich i niewydolnych wychowawczo.


Stowarzyszenie nie jest zarejestrowane w Urzędzie Skarbowym jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Jest natomiast podmiotem zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym. Nie prowadzi działalności gospodarczej, a jego działalność statutowa jest nieodpłatna. Realizacja przez Stowarzyszenie ww. operacji nie ma związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług (Stowarzyszenie takich czynności nie wykonuje).

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że nie będzie spełniony warunek, o którym mowa w wyżej cyt. art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji Stowarzyszenie nie będzie miało prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych z tytułu realizacji ww. operacji. Stowarzyszenie nie będzie miało również możliwości uzyskania zwrotu tego podatku na zasadach określonych w rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r., gdyż środki, o które się ubiega nie są środkami, o których mowa w § 8 ust. 3 i 4 tego rozporządzenia.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika