Brak możliwości odzyskania podatku Vat w związku z wykonywaniem zadania niezwiązanego z czynnościami (...)

Brak możliwości odzyskania podatku Vat w związku z wykonywaniem zadania niezwiązanego z czynnościami opodatkowanymi

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2007 r. (data wpływu 4 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących wykonanie projektu pod nazwą ?Odnowienie ? remont miejsca pamięci we wsi ? Pomnik ? etap II? niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 4 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskanie podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu pod nazwą ?Odnowienie ? remont miejsca pamięci we wsi ? Pomnik ? etap II?.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Gmina w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego ?Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego oraz Rozwój Obszarów Wiejskich 2004-2006?, działanie 2.3 ubiega się o dofinansowanie realizacji projektu ?Odnowienie ? remont miejsca pamięci we wsi ? Pomnik ? etap II?. Planowane zadanie realizowane będzie we wsi i współfinansowane do wysokości 80% kosztów kwalifikowanych ze środków Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz z budżetu Gminy. Po realizacji projektu Gmina nie sprzeda pomnika, ani nie będzie pobierać opłaty za jego udostępnianie. Gmina jest podatnikiem podatku od towarów i usług, jednakże w przypadku opisanego projektu nie ma możliwości odzyskania podatku od towarów i usług.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w przypadku projektu ?Odnowienie ? remont miejsca pamięci we wsi ? Pomnik ? etap II? Gmina ma możliwość odzyskania podatku od towarów i usług...


Zdaniem wnioskodawcy w przypadku opisanego projektu Gmina nie ma możliwości odzyskania podatku od towarów i usług. Po realizacji projektu Gmina nie będzie pobierać opłaty za jego udostępnianie, ani nie sprzeda pomnika.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Stosownie do postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54. poz. 535 ze zm.) podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione warunki: odliczenia dokonuje podatnik od towarów i usług oraz towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

We wniosku wskazano, iż po realizacji projektu Gmina nie będzie pobierać opłat za jego udostępnianie, ani nie sprzeda pomnika. Zatem nie zaistnieją zdarzenia związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Przedmiotowa inwestycja dotycząca remontu pomnika nie będzie wykorzystywana na cele związane z prowadzoną działalnością opodatkowaną.

W przypadku Gminy towary i usługi nabywane w ramach realizowanego projektu nie będą służyły czynnościom opodatkowanym ? w oparciu o § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w zakresie czynności związanych z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami.

W tej sytuacji nie przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego na zasadach ogólnych wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie ma związku nabywanych towarów i usług z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Gmina nie może również zaliczyć nie odliczonego podatku od towarów i usług do kosztów uzyskania przychodu i skompensować go w postaci zmniejszenia swoich zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, gdyż nie jest podatnikiem tego podatku. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zwalnia się od podatku jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Przyznane Gminie środki na realizację ww. projektu nie stanowią środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej w rozumieniu rozdziału 12 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004 r, co powoduje o braku możliwości ubiegania się przez Gminę o zwrot podatku naliczonego.

A zatem przy realizacji projektu pod nazwą ?Odnowienie ? remont miejsca pamięci we wsi ? Pomnik etap II? Gmina nie będzie miała możliwości odzyskania podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika