Jaką stawkę podatku od towarów i usług winna zastosować Spółka przy sprzedaży wymienionych wyżej (...)

Jaką stawkę podatku od towarów i usług winna zastosować Spółka przy sprzedaży wymienionych wyżej nieruchomości?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2008 r. (data wpływu 9 września 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 października 2008 r. (data wpływu 20 października 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy nieruchomości zabudowanych - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 9 września 2008 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 15 października 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy nieruchomości zabudowanych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka zamierza sprzedać nieruchomości ? działki nr 236/4, nr 857/3 oraz nr 857/6. Na działce nr 236/4 jest usytuowany budynek dyspozytorni i w tym przypadku jest to nieruchomość zabudowana. Na wszystkich trzech działkach znajdują się drogi i place postojowe, utwardzone płytami betonowymi. Na działkach nr 857/3 oraz nr 857/6 znajduje się sieć kanalizacji deszczowej oraz ogrodzenie zewnętrzne żelbetonowo-stalowe osadzone na fundamencie. Wymienione obiekty, w świetle przepisów prawa budowlanego należy uznać za budowle.

Spółka jest podatnikiem podatku od nieruchomości i uiszcza go od gruntu i od budowli, między innymi od placu postojowego posadowionego na tychże działkach. Z powyższego wynika, że wszystkie nieruchomości, które zamierza sprzedać są nieruchomościami zabudowanymi.

Sprzedawane budynki i budowle są towarami używanymi. Zostały one nabyte przez Spółkę w formie aportu w 1993 r. W przypadku tej czynności nie wystąpił podatek od towarów i usług.

Spółka używała ww. budynku i budowli na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej od 1993 r., t. j. od dnia otrzymania aportu i nie ponosiła nakładów modernizacyjnych przekraczających 30% wartości początkowej środków trwałych.

Art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług stanowi, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale związanych z gruntem z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Spółka winna zastosować stawkę właściwą dla sprzedaży usadowionych na tych gruntach budynków i budowli.

W piśmie z dnia 15 października 2008 r. Spółka wskazała, że budynek dyspozytorni, drogi i place postojowe utwardzone płytami betonowymi, sieć kanalizacji deszczowej oraz ogrodzenie zewnętrzne żelbetonowo-stalowe osadzone na fundamencie, posadowione na działkach, które zamierza sprzedać spełniają warunek art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług , ponieważ od końca roku w którym zakończono budowę tych obiektów minęło więcej niż pięć lat.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Jaką stawkę podatku od towarów i usług winna zastosować Spółka przy sprzedaży wymienionych wyżej nieruchomości...


Zdaniem Wnioskodawcy, planowana sprzedaż nieruchomości nr 236/4 zabudowanej budynkiem dyspozytorni oraz nieruchomości 857/3 i 857/6 korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c §1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej ? powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika