Brak prawa do odliczenia w związku z realizacją inwestycji z PROW.

Brak prawa do odliczenia w związku z realizacją inwestycji z PROW.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 czerwca 2012 r. (data wpływu 2 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn.: ??? ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 2 lipca 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn.: ???.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Parafia nie jest ?płatnikiem? podatku od towaru i usług, nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, nie składa deklaracji VAT i nie rozlicza podatku. Obecnie będzie realizować zadanie pn.: ??? polegające na wykonaniu:


  1. wymiany pokrycia i robotach ciesielskich dachowych,
  2. wymiany rynien i rur spustowych,
  3. robót murowych i tynkarsko-malarskich elewacji,
  4. wymiany stolarki okiennej,
  5. wywozu materiałów rozbiórkowych wraz z utylizacją,
  6. oczyszczenia i odgrzybiania ścian zewnętrznych.


Towary i usługi szczegółowo wskazane są w wypisach z przedmiarów robót w kosztorysie inwestorskim. Całość inwestycji zlokalizowana jest na działce oznaczonej nr geod. 33/2 w obrębie geodezyjnym T. gmina P. Obiekt, na którym prowadzone będą prace remontowo- modernizacyjne, jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych decyzją z dnia 27 marca 1990 r. Powyższe zadanie dofinansowane jest w 75% kosztów kwalifikowanych, ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Parafia oświadcza, że powyższe zrealizowane zadanie będzie wykorzystywane w nieodpłatny sposób.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


Czy Parafia ma prawo do odliczenia podatku od operacji dokonanych w ramach zadania inwestycyjnego realizowanego przy udziale środków finansowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania 313,322,323 ?Odnowa i rozwój wsi?, określonego w umowie o przyznanie pomocy?


Zdaniem Wnioskodawcy, nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, nie składa deklaracji VAT i nie rozlicza tego podatku. Zatem nie ma prawa do odliczenia podatku od operacji zrealizowanych przy udziale środków finansowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania 313, 322, 323 ?Odnowa i rozwój wsi?, określonego w umowie o przyznanie pomocy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do brzmienia art. 88 ust. 4 powołanej ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje czynny podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi.

Biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że w związku z realizacją przedmiotowego projektu Parafia nie będzie miała możliwości odliczenia podatku naliczonego na zasadach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług a dokonane zakupy nie będą miały związku z czynnościami opodatkowanymi.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika