Czy prawidłowym jest uznanie sprzedawanego samochodu za towar używany i zastosowanie zwolnienia od (...)

Czy prawidłowym jest uznanie sprzedawanego samochodu za towar używany i zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 października 2008 r. (data wpływu 16 października 2008 r.), uzupełnionym pismami z dnia 19 i 30 grudnia 2008 r. (daty wpływu odpowiednio 2 i 5 stycznia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy samochodu osobowego wykupionego wcześniej z leasingu - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 16 października 2008 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismami z dnia 19 i 30 grudnia 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy samochodu osobowego wykupionego wcześniej z leasingu.

W przedmiotowym wniosku, oraz pismach stanowiących jego uzupełnienie z dnia 19 i 30 grudnia 2008 r., przedstawiono następujący stan faktyczny.

W miesiącu lipcu 2008 r. Spółka wykupiła z leasingu operacyjnego samochód osobowy, który następnie w miesiącu wrześniu 2008 r. sprzedała innej spółce. Samochód był używany przez nią przez cały okres trwania leasingu, tj. 3 lata. W trakcie trwania umowy leasingu Spółka odliczyła 60% kwoty podatku naliczonego, tj. do wysokości 6.000 zł. Przy wykupie samochodu z leasingu także dokonała odliczenia 60% podatku naliczonego.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy prawidłowym jest uznanie sprzedawanego samochodu za towar używany i zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług...


Zdaniem Wnioskodawcy, przy sprzedaży samochodu należy zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 41 ust. 1 ww. ustawy, podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług lub obniżenie stawki podstawowej, możliwe jest tylko wówczas, gdy przewiduje to ustawa o podatku od towarów i usług lub przepisy wykonawcze do tej ustawy.

Na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), dostawa samochodów osobowych przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jest zwolniona od podatku, jeżeli te samochody są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy.

Przez towary używane na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł, co najmniej pół roku.

Definiując towar używany ustawodawca wskazuje na okres używania przez podatnika, a nie na formę własności. Dlatego też do okresu używania przez podatnika wlicza się okres eksploatacji przedmiotowego samochodu w ramach leasingu operacyjnego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca użytkował samochód osobowy w ramach leasingu operacyjnego przez okres 3 lat i odliczył 60% podatku naliczonego, nie więcej niż 6.000 zł. W miesiącu lipcu 2008 r. Wnioskodawca wykupił przedmiotowy samochód z leasingu i także odliczył 60% podatku naliczonego. Następnie w miesiącu wrześniu 2008 r. dokonał jego sprzedaży.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że przedmiotowy samochód osobowy był wykorzystywany przez Wnioskodawcę łącznie przez okres dłuższy niż pół roku, tym samym - przy jego sprzedaży - należało zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 ww. rozporządzenia.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej ? powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika