Czy w związku z przekazaniem samochodu osobowego jako towaru używanego w rozumieniu art. 43 ust. 2 (...)

Czy w związku z przekazaniem samochodu osobowego jako towaru używanego w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług z zastosowaniem zwolnienia z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, od którego dokonano odliczenia podatku naliczonego przy jego zakupie, a który nie jest wpisany do ewidencji środków trwałych, Spółka musi dokonać korekty odliczonej kwoty podatku zgodnie z art. 91 ust. 7 ustawy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28 lipca 2008 r. (data wpływu 25 sierpnia 2008 r.), uzupełnionym pismami z dnia 24 i 29 października 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego w związku z przekazaniem samochodu osobowego na cele osobiste właścicieli - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 25 sierpnia 2008 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 24 i 29 października 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego w związku z przekazaniem samochodu osobowego na cele osobiste właścicieli.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka w ramach prowadzonej działalności zajmuje się tworzeniem oprogramowania komputerowego dla sektora budżetowego. Działalność ta jest zarówno opodatkowana jak i zwolniona. W 2008 r. ustalono proporcje w wysokości 97%, określoną zgodnie z art. 90 ust. 2-8 ustawy o podatku od towarów i usług, na podstawie obrotów z 2007 r. W wyniku powyższego, Spółka ma prawo do odliczenia 97% podatku naliczonego w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. W 2008 r. Wnioskodawca zamierza zakupić samochód osobowy o wartości przekraczającej 20.000 Euro, który ma być wykorzystywany w prowadzonej działalności opodatkowanej i zwolnionej. Pojazd ten ma być użytkowany w Spółce przez okres krótszy niż jeden rok, w związku z czym, na podstawie art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie będzie on zakwalifikowany do środków trwałych. Wnioskodawca zamierza obniżyć podatek należny o podatek naliczony - określony w fakturze dokumentującej zakup samochodu - zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w wysokości 60% nie więcej niż 6.000 zł, z uwzględnieniem proporcji w wysokości 97%. Następnie po okresie 6 miesięcy tj. w 2009 r., a jednocześnie przed upływem 1 roku od momentu zakupu przedmiotowego samochodu, zostanie on nieodpłatnie przekazany na potrzeby osobiste właścicieli Spółki, przy czym będzie ich współwłasnością (po 50%).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w związku z przekazaniem samochodu osobowego jako towaru używanego w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług z zastosowaniem zwolnienia z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, od którego dokonano odliczenia podatku naliczonego przy jego zakupie, a który nie jest wpisany do ewidencji środków trwałych, Spółka musi dokonać korekty odliczonej kwoty podatku zgodnie z art. 91 ust. 7 ustawy...


Zdaniem Wnioskodawcy przekazanie to korzystałoby ze zwolnienia od podatku od towarów i usług wynikającego z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w związku z art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy. Przekazanie to - w związku z tym, że przedmiotowy samochód nie zostałby zaliczony do środków trwałych Spółki - nie powodowałby obowiązku korygowania odliczonego podatku naliczonego od towarów i usług wynikającego z art. 91 ust. 6 pkt 2 ustawy. Skoro dany towar nie jest uznany za środek trwały z uwagi na planowany okres użytkowania ? z jednej strony nie podlega amortyzacji, a z drugiej okres korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 2 ustawy wynosi zaledwie 1 rok. Na skutek przekazania na potrzeby osobiste przedmiotowego samochodu użytkowanego w okresie od 6 do 12 miesięcy, w sytuacji, gdy przekazanie to ma już miejsce w kolejnym roku podatkowym, korzysta ono ze zwolnienia z podatku od towarów i usłg bez obowiązku korygowania odliczonego przy zakupie podatku naliczonego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z art. 2 pkt 6 ww. ustawy wynika, że towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przez dostawę towarów ? w myśl art. 7 ust. 1 powołanej ustawy ? rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.


W świetle postanowień zawartych w ust. 2 powołanego artykułu, przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:


  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny


  • jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.


W myśl § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.), zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy.

Przez towary używane - zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 2 wyżej cytowanej ustawy - rozumie się towary (z wyjątkiem gruntów), których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 90 ust. 1 powołanej ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot przypadających na towary lub usługi, wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, oraz takich, w stosunku do których prawo to nie przysługuje, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 (art. 90 ust. 2 ustawy).

Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych.

W myśl ust. 2 powołanego artykułu, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym, są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości ? w ciągu 10 lat, licząc począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości - jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.

Korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty ? art. 91 ust. 3.


Zgodnie z postanowieniami zawartymi w ust. 5 przedmiotowego artykułu, korekta po sprzedaży, o której mowa w ust. 4, powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż. Natomiast w oparciu o treść ust. 6, w przypadku, gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną:


  1. opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru związane jest z czynnościami opodatkowanymi;
  2. zwolnione lub nie podlegały opodatkowaniu - do obliczenia korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi lub niepodlegającymi opodatkowaniu.


Stosownie do ust. 7 tego artykułu, przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Z treści wniosku wynika, że Spółka zamierza jeszcze w 2008 r.

dokonać zakupu samochodu osobowego, który będzie wykorzystywała do działalności opodatkowanej i zwolnionej. Wskazano również, że zostanie odliczona kwota podatku naliczonego związanego z jego nabyciem (60% nie więcej niż 6.000 zł), przy uwzględnieniu wyliczonej proporcji. Nabyty pojazd nie zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych, gdyż jego okres użytkowania będzie krótszy niż jeden rok, ale dłuższy niż pół roku. Następnie samochód ten zostanie przekazany nieodpłatnie na potrzeby osobiste właścicieli.

Z powyższego wynika, że przekazanie to - bez wątpienia - będzie dokonane na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Zatem czynność ta, na mocy art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, będzie stanowiła odpłatną dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1.

Z uwagi na fakt, że Spółce przy nabyciu przedmiotowego samochodu, będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 3 powołanej ustawy, a okres użytkowania pojazdu wyniesie ponad pół roku, spełnione zostaną łącznie warunki, o których mowa w § 8 ust. 1 pkt 5 wyżej cytowanego rozporządzenia. Wobec powyższego dostawa samochodu osobowego będzie korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. Zatem zmieni się przeznaczenie pojazdu z wykorzystywanego do czynności, w związku z którymi przysługiwało (w 97 %) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, na czynności w związku z którymi takie prawo w ogóle nie przysługuje.

Stosownej korekty w przypadku towarów innych niż wymienione w art. 91 ust. 2 dokonuje się według zasad określonych w art. 91 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, iż obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego związanego z zakupem towarów i usług innych niż wymienione w art. 91 ust. 2 ustawy (towarów nie będących środkami trwałymi) występuje tylko wówczas, gdy zmiana przeznaczenia nastąpi w roku podatkowym, w którym dokonano zakupu. Gdyby zatem zmiana przeznaczenia (sprzedaż) samochodu nastąpiła w okresie korekty, tj. w ciągu roku podatkowego, w którym nastąpiło jego nabycie, podatnik byłby zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonywana jest korekta (art. 91 ust. 3).

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że nieodpłatne przekazanie nastąpi co najmniej po upłynięciu 6 miesięcy od dnia dokonania nabycia, które planowane jest w 2008 roku. Wobec powyższego dostawa samochodu objęta zwolnieniem będzie miała miejsce przed upływem roku od chwili nabycia, ale po zakończeniu okresu korekty (tj. w 2009 r.). Zatem przepisy art. 91 ustawy, nie będą miały już zastosowania i Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku korygowania wcześniej odliczonego podatku.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz przytoczone uregulowania należy stwierdzić, że w związku z nieodpłatnym przekazaniem samochodu osobowego (który nie zostanie zaliczony do środków trwałych) przed upływem 1 roku od jego zakupu, przepisy dotyczące obowiązku korekty podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 2-5 nie będą miały zastosowania, a więc nie zaistnieje obowiązek skorygowania przez Spółkę odliczonego podatku naliczonego od zakupu tego pojazdu.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszej interpretacji.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej ? powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika