Czy usługi polegające na remoncie statków, wykonywane przez podatnika mającego siedzibę w Polsce, (...)

Czy usługi polegające na remoncie statków, wykonywane przez podatnika mającego siedzibę w Polsce, wykonywane na terenie Holandii, podlegają opodatkowaniu w Polsce czy w Holandii? Jeśli w Polsce, to czy właściwa stawka podatkowa wynosi 0%?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 2 października 2007 r. (data wpływu 8 października 2007 r.), uzupełnionym w dniu 17 grudnia 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia usług oraz zastosowania właściwej stawki podatkowej - jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 8 października 2007 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia usług oraz zastosowania właściwej stawki podatkowej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Posiada Pan siedzibę oraz stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terenie S. Przedmiotem działalności są usługi polegające na budowie i remoncie statków PKWiU ex 35.11. Od kilku miesięcy usługi remontowe wykonywane są na rzecz zleceniodawcy w Holandii. Pracownicy są delegowani na określony czas do prac remontowych w Holandii. Zleceniobiorca (stocznia holenderska) podał numer identyfikacji podatkowej, pod którym jest zarejestrowany w Holandii.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy usługi polegające na remoncie statków, wykonywane przez podatnika mającego siedzibę w Polsce, wykonywane na terenie Holandii, podlegają opodatkowaniu w Polsce czy w Holandii... Jeśli w Polsce, to czy właściwa stawka podatkowa wynosi 0%...


Zastosował Pan stawkę 0% na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, uważając że miejscem świadczenia usług jest miejsce gdzie świadczący usługi posiada siedzibę oraz stałe miejsce prowadzenia działalności, a więc Polska. Na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 15 stawka dla usług polegających na remoncie i przebudowie statków (PKWiU ex 35.11) wynosi 0%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W przypadku świadczenia usług podstawowe znaczenie dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług ma określenie miejsca świadczenia danej usługi. Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 27 ust. 1 w/w ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi ? miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności ? miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż świadczy Pan usługi remontu i przebudowy statków. Usługi te dla potrzeb ustawy o podatku od towarów i usług należy traktować jako świadczenia związane z pracami na majątku ruchomym.

W myśl art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d cyt. ustawy w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28. Jednocześnie zgodnie z art. 28 ust. 7 ustawy w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. Oświadczył Pan, że holenderski kontrahent podał numer, pod którym jest zidentyfikowany w Holandii, a więc w kraju gdzie faktycznie ma miejsce świadczenie usług.

Zatem, w świetle przywołanych przepisów usługi na ruchomym majątku rzeczowym opodatkowane będą w kraju, gdzie są faktycznie wykonywane, tj. w Holandii wg przepisów i zasad obowiązujących w tym kraju. Zgodnie z zakresem przedmiotowym wskazanym w art. 5 ust. 1 cyt. ustawy usługi świadczone przez Pana nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce. Nie należy również stosować do wykonywanych usług stawki podatku w wysokości 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy, gdyż przepis ten ma zastosowanie wyłącznie do usług świadczonych na terytorium kraju.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika